Těsně před 2. kolem prezidentských voleb se Andrej Babiš (ANO) i s manželkou Monikou vydal do jabloneckého útulku Dášenka. Přivezl krmení pro zvířata a na místě se „zakoukal“ do Lojzy. Kokršpaněl v důchodu se následně stal hitem sociálních sítí, Babiš si ho chtěl vzít na Hrad v případě, že by vyhrál.

Kampaň, která podle mnohých mířila na city sledujících, se setkala nejen s pochopením, ale i s rozsáhlou kritikou. „Moji dceru na příkladech učím, co je to citové vydírání, hry přes city a že to není férovou komunikací. Myslím, že se jí to bude hodit do budoucna, až se stane dospělou,“ napsala pod fotografii Lojzy jedna z uživatelek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejstaršímu psovi na světě táhne na 31 let. Rekordmana Bobiho přitom málem utratili

Stejnou strategii nyní zvolilo i ministerstvo vnitra. „Bude vás tu do konce víkendu přes 80 tisíc? Nabízíme vám win-win situaci. Vy se budete dozvídat důležité novinky, Lojza a spol. zase dostanou něco dobrého,“ uvedl resort na sociálních sítích.

K příspěvku využil stejnou fotku jako Babiš. Pouze ji doplnil o texty: „Tohle je Lojza. Lojza je smutný, protože mohl bydlet na Hradě. Lojzovi asi neudělá radost, když bude mít vnitro 80 tisíc sledujících, nám ale jo. Udělejte nám radost. My na oplátku uděláme radost Lojzovi a pošleme útulku pytel dobrot.“

Přání resortu, který vede Vít Rakušan, se vyplnilo ještě tentýž den. „Že to bude ještě dnes večer, to jsme opravdu nečekali. Děkujeme a své slovo dodržíme,“ doplnilo vnitro. Výzva se ale nesetkala pouze s podporou. „Oficiální vnitro účet dělá parodie na babišovskou pejskokampaň. Asi jsem vstal se sucharskou náladou, nepřijde mi to moc vtipné,“ napsal jeden z uživatelů.

„Nebylo by lepší adoptovat toho psa a útulku dát žrádlo nebo peníze? Tohle škemrání o lajky je ubohý, obzvlášť když jde o oficiální účet ministerstva vnitra,“ podotkl další.

Navzdory kritice ministerstvo svůj slib dodrželo. „Přijeli v pondělí 6. února, dovezli tři pytle granulí a nějaké pamlsky. Objevili se nečekaně u bran útulku v 15:00. Přivezli dar za to, že takto trochu Lojzíka zneužili,“ sdělila CNN Prima NEWS spolumajitelka útulku Dagmar Kubištová.

Psí senior se zdravotními problémy

K zájmu o Lojzu se vyjádřila spolumajitelka útulku už v době, kdy zařízení navštívil Andrej Babiš, který kandidoval na prezidenta. Ten do útulku zamířil bez předchozího ohlášení. „Pan Babiš s manželkou odjížděl z útulku nadšený. Dokonce se u nás zakoukal do našeho Lojzíka. Byl to šrumec a nebyl čas projednávat nějakou adopci. Dnes pan Babiš volal osobně a o pejska se zajímal,“ vysvětlovala Kubištová v příspěvku na facebookových stránkách útulku.

Rozhovor byl dlouhý, majitelka zařízení expremiérovi vysvětlovala, jak to s Lojzou vlastně je. „Je to psí senior, už je u nás dlouho a má zdravotní problémy. Je u nás na dožití. Je nevrlý na psí kluky a nejsme si jistí, jak by se se smečkou čtyř psů u Babišových snesl. Proto jsme domluvili, že vše řádně promyslíme, aby se spíše Lojzíkovi neublížilo,“ dodala Kubištová s tím, že vždy jsou na adopci zvířat opatrní: „A to i v případě prezidentského kandidáta.“

Možnost, že by si Lojzu neadoptoval, přiznal i Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS. „Má problémy se srdcem. Domluvám se s útulkem, že by ho vzali na farmu. Ale uvidíme, chtěli bychom ho, jenže v útulku je prý v kolektivu,“ zmínil. Jak sdělila CNN Prima NEWS Kubištová, s expremiérem se na určité pomoci dohodli.

„Pan Babiš k tomu udělá prohlášení ve středu 8. února, pokud vím. Nebudu nic předjímat, ale jsme s panem Babišem domluveni. Lojzíček zůstane tady, protože to byla euforie a nadšení. Domluvili jsme se na jiné možnosti,“ doplnila bez dalších podrobností.