Koblihy jsou typickým masopustním moučníkem. Tukem se při jejich přípravě rozhodně nešetří, a není divu – naši předkové je smažili v období zabijaček, když bylo tuku dostatek.

Masopustní koblihy

Uvnitř mají koblihy trošku chutné marmelády a jsou obalené ve směsi práškového a vanilkového cukru. Nejlepší jsou čerstvé, co nejdříve po usmažení. Tehdy jsou pěkně kypré a heboučké. 

 

 1. Jak udělat/upéct masopustní koblihy
 2. Jak dlouho se smaží koblihy
 3. Jak vykrojit koblihy
 4. Jak se dělá kvásek na koblihy
 5. Z jaké mouky se dělají koblihy
 6. Jak má vypadat těsto na koblihy
 7. Kdy se smaží koblihy na masopust / Kdy se pečou masopustní koblihy
 8. Jak naplnit koblihy
 9. Jak uchovat koblihy / Jak dlouho vydrží koblihy
 10. Jak ohřát koblihy

Jaké masopustní zvyky a pokrmy měli v oblibě naši předci? Uměli se bavit i dobře jíst

1

Jak udělat/upéct masopustní koblihy

Koblihy připravujeme z kynutého těsta. Mají krásnou barvu díky žloutkům, a když do nich přidáme trochu rumu, budou při smažení méně nasávat tuk. Vyzkoušejte skvělý recept na koblihy z našeho receptáře a zvládnete je určitě na jedničku. Důležité je, aby příprava těsta a kynutí probíhalo v teple. Teplé musí být i všechny suroviny a přísady, ze kterých těsto připravujeme, i potřebné pomůcky. Díky tomu budou naše koblihy krásně kypré a nadýchané jako peřinka.

2

Jak dlouho se smaží koblihy

Koblihy smažíme z dobře vykynutého těsta. Dodržujeme přitom několik pravidel. Výsledkem jsou krásně usmažené koblihy, s bílým proužkem uprostřed.

 • Smažíme je v rozpáleném tuku. Stranou, která byla při kynutí nahoře, je dáváme nejprve dolů.
 • Smažíme je obvykle v hrnci s pokličkou. Tuku by mělo být dostatečně – do výšky 3 cm, aby v něm koblihy při smažení “plavaly”.
 • Koblihy musí být při smažení dostatečně daleko od sebe, aby mohly nabývat.
 • Jakmile jsou na spodní straně zlatavé, sundáme poklici, otočíme je a dosmažíme odkryté na druhé straně.
 • Vytahujeme je děrovanou lžící a necháme je okapat na sítu. Na síto je vhodné položit papírový ubrousek.
 • Poté je obalujeme ve směsi práškového a vanilkového cukru, obalené je rovnáme do mísy.

Oblíbená masopustní delikatesa – smažené domácí koblihy. Lze připravit i zdravější variantu

3

Jak vykrojit koblihy

Koblihy vykrajujeme z rozváleného vykynutého těsta (výška těsta po rozválení cca 2 cm) pomocí kulatého tvořítka, může to být např. sklenička, nebo vhodná formička. Na polovinu koleček dáme zavařeninu, přiklopíme je druhým kolečkem, přitiskneme, a ještě necháme dobře dokynout. Během kynutí je jednou otočíme, aby byly koblihy pěkně nakynuté z obou stran.  

4

Jak se dělá kvásek na koblihy

Na koblihy si připravíme klasický kvásek z čerstvého droždí, vlažného mléka, lžičky krystalového cukru a malého množství mouky. Vše dobře promícháme a necháme vykynout. Poté kvásek smícháme s ostatními surovinami a vypracujeme hladké těsto. To pak necháme v míse na teplém místě kynout, mísu přikryjeme utěrkou. Když těsto nabude, dáme je na pomoučněný vál a rozválíme.

Jak na kynuté těsto? S našimi radami a tipy zvládnete hravě buchty i vánočku nebo mazanec

5

Z jaké mouky se dělají koblihy

Většina receptů z našeho receptáře počítá s hladkou moukou, ale lze ji částečně nebo úplně nahradit i moukou polohrubou. Přesto hladká mouka je nejlepší volba, naše koblihy s ní budou skvěle chutnat a těsto bude krásně nadýchané.

6

Jak má vypadat těsto na koblihy

Těsto na koblihy je obvykle kynuté, což znamená, že před smažením musí dostatečně zvětšit svůj objem. Nejprve necháme nakynout těsto v míse. Důležité je, aby kynutí probíhalo na teplém místě. Poté z těsta vykrajujeme kolečka, která plníme marmeládou. Pak je necháme znovu dobře nakynout. Někdy se připravují koblihy i z těsta kypřeného práškem do pečiva, v tom případě těsto nabývá až při smažení.

7 receptů na ty nejlepší koblihy. Jak je správně vykrajovat, plnit a smažit

7

Kdy se smaží koblihy na masopust / Kdy se pečou masopustní koblihy

Koblihy se připravují na masopustní oslavy, které tradičně bývají na závěr masopustního období. To trvá od Tří králů (6. ledna) do úterý před Popeleční středou. Letos úterý připadá na 21. února. Koblihy smažíme v den, kdy se budou konzumovat, nejlepší jsou vždy čerstvé.

8

Jak naplnit koblihy

Máme dvě používané možnosti, jak naplnit koblihy marmeládou:

 • Nakynuté těsto na koblihy vyválíme na pomoučněném válu. Výška těsta by měla být cca 2 cm. Kulatým tvořítkem vykrajujeme kolečka. Na polovinu z nich položíme doprostřed lžičkou trochu pevné marmelády, a druhým kolečkem je přiklopíme. Okraje přitiskneme. Před smažením takto připravené koblihy necháme ještě dokynout.
 • Máme ale i jinou možnost, jak jednoduše naplnit koblihy marmeládou. Použijeme plničku, kterou naplníme mírně tekutou marmeládou, a do hotových koblih ji vstříkneme. Tento způsob plnění až po usmažení nám názorně předvede video na konci článku.

9

Jak uchovat koblihy / Jak dlouho vydrží koblihy

Koblihy se vždy připravují v den, kdy se budou konzumovat. Čím dříve po usmažení se budou jíst, tím budou lepší. Pokud nám ale zůstanou, tak je můžeme do následujícího dne uchovat při pokojové teplotě, případně uložit až na pět dnů v lednici. V tom případě ale jejich chuti před konzumací velmi prospěje velmi krátké ohřátí v mikrovlnné troubě, jinak si na nich už příliš nepochutnáme.

10

Jak ohřát koblihy

Pro koblihy rozhodně platí, že nejlepší jsou čerstvé. To jsou pěkně svěží a kypré. Pokud nám zůstanou do následujícího dne, nejjednodušší způsob, jak je rozehřát, je vložit je na malou chvilku do mikrovlnné trouby.

Boží milosti se připravují při svátečních příležitostech. Jak je usmažit podle receptů našich babiček?

Jak usmažit masopustní koblihy

Na závěr jsme vybrali oblíbený recept na masopustní koblihy. Je doplněný videem, podle kterého se naučíme plnit koblihy marmeládou až po usmažení. Při tomto způsobu plnění je vhodné použit méně hustou marmeládu, případně ji ještě patřičně zředit, aby se dala do koblih vstříknout pomocí plničky.

 

Přečtěte si také: