Předsedkyně Evropského parlamentu žádá pro Ukrajinu „dodání zbraní dlouhého doletu“, zmínil David. „Podíval jsem se, co to je – 5 500 kilometrů a více. Asi má být umožněno, aby se mohlo útočit až na Vladivostok. Domnívám se, že takové akce nevedou k tomu, aby byl konflikt přijatelně ukončen, ale naopak vedou k jeho eskalaci,“ zdůraznil europoslanec za SPD.

Jeho kolega z Evropského parlamentu Alexandr Vondra (ODS) to má za nesmysl. „Předsedkyně nežádala o mezikontinentální balistické rakety. Nevím, kde si to pan David vycucal z prstu. Delším doletem se myslí, aby letěly ne 40 kilometrů, ale třeba 100. To jen, abychom si ve vzdálenosti udělali jasno,“ vysvětlil někdejší ministr obrany.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci chtějí tanky, rakety i stíhačky. Analytik přiblížil, kdy se dostanou na bojiště

S osočením, že si něco vycucal z prstu, David rázně nesouhlasil. „Opsal jsem si titulek, nevím, který dezinformační mainstreamový web to byl. Našel jsem to ale jako první zprávu, když jsem zadal informace o dodání zbraní dlouhého doletu. Rozhodně jsem si to nevycucal z prstu,“ ohradil se.

A v citacích z médií pokračoval. „Seznam Zprávy napsaly: ‚Evropa je cesta domů, řekl Zelenskyj dojatému Bruselu. Co chtěl ale nedostal.‘ Nevím teda, jak vypadá dojatý Brusel,“ rýpl si. „Věděl byste, jak vypadá dojatý Brusel, kdyby vám Zelenskyj stál za to, abyste přijel do Evropského parlamentu, do své práce, byl tam a sledoval projev,“ reagovala Gragorová.

David: Pracuji stále, nejen v Bruselu

Na útočnou rétoriku stihl David odpovědět jednou větou. „Kvůli Zelenskému jsem nepřijel,“ oponoval. Gregorová si následně opět vzala slovo. „Ani kvůli platu, který vám dávají daňoví poplatníci? Že tam máte pracovat, v té budově?“ ptala se jízlivě. „Agresivní rétorikou“ své kolegyně z parlamentu byl David lehce zaskočen. „Pracuji i tady. Vy možná pracujete jen, když jste v Bruselu, ale já pracuji stále. Vaše jaksi útočná reakce mi přijde nesmyslná, nevím, asi je to váš styl,“ kontroval.

Hostem pořadu byla také poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ta cestu Zelenského po Evropě označila za připomenutí, že konflikt neskončil. „Je to rok od války, kdy se jí cítíme být unaveni a stává se dennodenní záležitostí. Jeho cestu považuji za jakýsi refresh a vysvětlení postojů. Šlo o přenesení nálady, která na Ukrajině je, na půdu Evropského parlamentu,“ zhodnotila.

Jak poslankyně a europoslanci pohlíží na možný bojkot olympijských her v případě, že se jich zúčastní ruští a běloruští sportovci? A jak hodnotí snahy Zelenského získat pro Ukrajinu další těžkou techniku? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.