Klíčení je proces, ke kterému dochází, když ze semen vyrostou rostliny. Ačkoli se jedná o vývoj, který je možný bez zásahu člověka, stále ještě je opředen tajemstvím. Doba klíčení se může u jednotlivých rostlin lišit a některá potřebují specifickou kombinaci faktorů, aby ke klíčení vůbec došlo. Mezi tyto faktory patří správa teplota, voda, čas, množství kyslíku, světla apod. U většiny semen začíná klíčení, když suché semeno absorbuje vodu a začnou metabolické procesy. Nejprve vyroste kořen, aby nové rostlině poskytl vodu a výživu.

Narušení obalu semen

Semena mají silný ochranný obal, který má zabránit proniknutí patogenů dovnitř nebo poškození semena. Aby začalo klíčení, musí se voda dostat pod tuto ochrannou vrstvu. Skarifikace neboli proces propíchnutí obalu semene může pomoci urychlit proces klíčení tím, že do semene vstoupí voda. Narušení obalu semen provádíme bezprostředně před výsadbou. Větší semena lze propíchnout pomocí malého nože. Nesmí dojít k poškození vnitřku semene. U menších semínek lze obal narušit smirkovým papírem (ta opravdu maličká semínka vložíme do sklenice s kouskem smirkového papíru a zatřepeme).

Foto: Pixabay

Namočení semen

Proces klíčení semen začíná namočením do vody. Když tedy semena namočíte předem, umožníte jim absorbovat vodu ještě před zasazením. Tento způsobe je vhodný pro větší semena, která mají silnější obal (fazole, tykev). Použijte horkou vodu (okolo 60 °C) a nechte semínka namočená asi 24 hodin. Příliš krátké namáčení nebude účinné a příliš dlouhé namáčení může vést k hnilobě semen.

Klíčení na vlhkém papíře

Připravte si průhlednou nádobu, do které vložíte navlhčenou papírovou utěrku. Ta by měla být mokrá tak, aby z ní nekapalo. Na ni pak rozprostřete semena a zavřete víkem. Semena jste mohli předem namočit, čímž proces ještě urychlíte. Umístěte na teplé místo mimo přímé sluneční paprsky. Jakmile se objeví kořínky, přemístěte semínka do půdy.

Klíčení na tepelné podložce

Pro klíčení je vhodná teplota od 21 do 27 °C. Pokud těchto teplot nemůžete dosáhnout v běžných podmínkách, můžete použít speciální vyhřívací podložku. Na ni jednoduše umístíte nádobu se semínky a už jen čekáte, až vyklíčí. Zakryté nádoby udrží více tepla. Avšak pozor na přehřátí semen! Teplota nad 32 °C může být pro semínka osudná.

Pěstební světla

Většina semen ke klíčení nepotřebuje světlo, ale některé žárovky vydávají teplo, aby zahřály nádobu se semeny.

Zdroje info:

https://frostproof.com/how-to-speed-up-seed-germination/

https://whyfarmit.com/germinate-seeds-faster/

Foto: Pixabay

The post Jak urychlit klíčení? Přinášíme několik tipů, které se hodí first appeared on Naše zahrada.