„Rusové mají tohoto pána velmi rádi. Není to poprvé, kdy straní ruské propagandě. Souhlasí s ní, ať už se situace týká syrské kampaně – kdy obhajoval syrský režim i ruské zásahy proti civilním cílům – nebo nyní Ukrajiny. Pro tohoto pána je to typické,“ uvedl Just.

Waters na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku promluvil na žádost Rusů. Ve svém krátkém projevu uvedl, že „mluví za miliardy lidí, které se stejně jako mnozí nepodílí na ziscích válečného průmyslu“. Pokračoval s tím, že ruská invaze na Ukrajinu byla vyprovokovaná a odsuzuje provokatéry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chcete si zapinkat s Rusy? Český olympijský výbor čelí kritice za odmítání bojkotu her

Některé ale překvapil i tím, že invazi Ruska na Ukrajinu označil za nelegální. „Co nejsilněji ji odsuzuji,“ cituje hudebníka web BBC. Následně dodal, že je potřeba dosáhnout míru, aby Ukrajinci ani Rusové nepřicházeli o životy.

„Je typické, že jakýkoliv hlas člověka, který je známý, ruská propaganda aktivně využívá. Je zmiňován v pořadech a píše se o něm. Má to navodit dojem, že na Západu ‚existují rozumní lidé, kteří vidí situaci jako ruský stát, a tudíž není vše ztraceno‘,“ vysvětloval Just. Přiznal, že slova Waterse o nelegální agresi, si Rusové nepřečtou.

„Rusko si vždy vyzobne to, co potřebuje, a to následně distribuuje spotřebitelům ruské propagandy. Zbytek o nějaké nelegální agresi nezmiňují,“ dodal. Slova spoluzakladatele Pink Floyd se setkala také s tvrdou kritikou, a to zejména ze strany Ukrajinců. Velvyslanec Ukrajiny při OSN Serhij Kyslycja podotkl, že je Waters jen „další cihlou ve zdi“, čímž odkazoval na text jedné z písní skupiny Pink Floyd.

„Jen si dál brnkejte na kytaru, pane Watersi. Vyhovuje vám to víc než poučování Rady bezpečnosti o tom, jak má dělat svou práci,“ dodal. Podobnou kritiku připojili další diplomaté.