Německý zbrojní koncern Rheinmetall chce Ukrajině dodat své nejmodernější tanky. „Jednáme s Kyjevem o vývozu Pantherů,“ řekl deníku Handelsblatt předseda představenstva Armin Papperger. Ukrajina má zájem i o bojová vozidla pěchoty Lynx od Rheinmetallu. Ve hře je i výstavba továrny na výrobu tanků na Ukrajině, jakmile válka skončí.

Rheinmetall představil tank Panther minulé léto na veletrhu v Paříži. Ukrajina by byla prvním odběratelem této zbraně. Sériová výroba se ale ještě nerozběhla, zatím existuje jen jeden demonstrační kus. Papperger předpokládá, že první kusy by mohl koncern dodat za 15 až 18 měsíců, výroba by probíhala v Německu nebo v Maďarsku.

Pro vývoz tanků na Ukrajinu musí zbrojní koncern získat souhlas Berlína, protože Panther byl vyvinut v Německu. Šance na udělení příslušného povolení jsou podle šéfa Rheinmetallu dobré. „Ukrajina se musí v této válce ubránit. A až to skončí, bude země potřebovat bezpečnost,“ řekl.

Výroba nových tanků pro Ukrajinu je navíc podle Pappergera nevyhnutelným krokem, protože v arzenálech evropských armád už nejsou žádné další tanky, které by tyto země mohly postrádat a bylo by je tak možné poskytnout Ukrajině.

S tankem Panther KF51 ve své výzbroji by si ukrajinská armáda výrazně polepšila. A to nejen proti stávající sovětské technice, ale i ve srovnání s tanky Leopard 2, které by Ukrajina měla od evropských partnerů dostat během několika týdnů. Právě nový tank Panther se má stát nástupcem Leopardu ve výrobním programu Rheinmetallu. Zbrojní koncern o něm mluví jak o tanku, který „změní pravidla hry na bojištích budoucnosti“.

Zatímco nynější tanky ve výzbroji armád NATO disponují obvykle dělem ráže 120mm, nový tank má silnější kanón s ráží 130 mm. Tank si vystačí s trojčlennou posádkou, na palubě je ale i čtvrté místo, které může využít například operátor dronu.

Rheimentall zároveň zvažuje budoucí výrobu svých tanků na Ukrajině. „Jsme připraveni postavit továrnu na Panthery na Ukrajině,“ řekl Papperger. Dodal, že to bude možné až po skočení války a opět si to vyžádá příslušná povolení od Spolkové vlády.

Německo jako země výrobce na začátku tohoto týdne povolilo dodání 178 starších tanků Leopard 1 ze skladů nejrůznějších zbrojovek Ukrajině. Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová zároveň na Twitteru oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo společně Ukrajině dodají nejméně stovku tanků Leopard 1 včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek. V první vlně ale pravděpodobně půjde jen o nižší desítky strojů, protože tanky vyžadují opravy.

Rychleji by se na Ukrajinu měly dostat tanky Leopard 2 ze zásob evropských armád. Německý ministr obrany Boris Pistorius ve středu řekl, že spojenci chtějí Kyjevu sestavit prapor s 31 tanky, a to nejpozději v dubnu.

VIDEO: Tank Leopard 2 A7+