Když se řekne ostrov Saint Michel, vybaví si většina lidí především unikátní gotickou architekturu, která propůjčila celému opatství jeho unikátní siluetu, snadno rozpoznatelnou na každé pohlednici. Ovšem mnohem zajímavější může být nádherné přírodní divadlo, které se v okolí této skvostné památky pravidelně opakuje.

Známý Ostrov Saint Michel leží na severozápadě Francie v oblasti zvané Normandie, která se stručně řečeno rozkládá podél Lamanšského průlivu. A co sem každoročně láká tisíce lidí?

Největší příliv a odliv v Evropě

Příliv a odliv není pro nikoho, kdo alespoň jednou viděl moře, vůbec ničím zvláštním. Existují ovšem místa, kde je tento přírodní jev vyhnán doslova do extrému – a právě ostrov Saint Michel je rozhodně jedním z nich. Voda se tu totiž vytrácí do značné vzdálenosti – klidně i 10 až 15 kilometrů při dobrých podmínkách.

Ostrov Saint Michel – v jeho okolí se pravidelně opakuje přírodní jev, který nikde jinde v Evropě neuvidíte Foto: Pixabay

Na první pohled se tak mnohdy ostrov Saint Michel zdánlivě od okolní krajiny vůbec neliší. V dřívějších dobách však mohla být cesta na něj opravdu nebezpečná, protože vracející se voda mohla poutníky opravdu snadno dostihnout a utopit. Dnes naštěstí vede na ostrov bezpečný most, takže se jeho návštěvy nemusíte bát.

Podzemní kaple a další zajímavosti

Dominantou ostrova Saint Michel je opatství vystavěné v gotickém stylu. U návštěvníků je velmi oblíbené především k vůli tomu, že nabízí k prohlídce několik podzemních kaplí, které bývají k vidění jen málokde. Za prohlídku však rozhodně stojí i jeho výzdoba.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/magicky-mont-saint-michel-druhe-nejnavstevovanejsi-misto-francie.A091021_182909_igsvet_tom, https://www.sokujiciplaneta.cz/cestovani/sub-magicky-mont-saint-michel, https://www.krauzovinacestach.cz/mont-saint-michel

 

Ostrov Saint Michel – v jeho okolí se pravidelně opakuje přírodní jev, který nikde jinde v Evropě neuvidíte Náhledové foto: Pixabay

The post Ostrov Saint Michel není jen gotickým unikátem Normandie – v jeho okolí se pravidelně opakuje přírodní jev, který nikde jinde v Evropě neuvidíte first appeared on Svět cestovatele.