Káva, čaj, energetické drinky… všechny tyhle nápoje obsahují nejrozšířenější drogu světa: kofein. Pokud například patříte mezi ty, kdo si bez ranní kávy nezaváží ani tkaničku, nebo si nenecháte ujít černý čaj o páté, měli byste zbystřit. Vědci totiž v nejnovějším výzkumu zjistili, že kofein smršťuje mozek.

Změny ve spánkových lalocích a hipokampu

Přišli na to, když 20 milovníkům kávy podávali místo oblíbeného nápoje po 10 dní v kuse tři kofeinové tablety (dávka kofeinu v jedné z nich odpovídala dávce v jednom šálku kávy), a dalších 10 dní v kuse placebo. Studie byla randomizovaná a dvojitě zaslepená, a odborníci po každém 10denním období mozek účastníků zkontrolovali s pomocí magnetické rezonance. Zároveň taky prozkoumali jejich spánkové vzorce s pomocí EEG.

Spánek sledovali z toho důvodu, že se v minulosti prokázala korelace mezi poruchami spánku a zmenšováním mozkové hmoty. Jenže zatímco na kvalitě spánku během výzkumu kofein nikomu nijak neubíral, na šedé mozkové hmotě si celkem očividně vybíral daň: Lidem se po 10denním užívání kofeinových tablet zmenšil mozek, a to zejména na pravém spánkovém laloku a v hipokampu, tedy v oblasti klíčové pro paměť.

U zvířat kofein možná pomáhá s pamětí

Studie ale také ukázala, že je úbytek šedé hmoty jen dočasný a že je spojený s kofeinem navozenými změnami v průtoku krve mozkem. Dvacet testovaných subjektů je navíc příliš málo na to, aby se výsledky výzkumu daly považovat za zcela univerzálně platné, a tak na ně vědci hodlají v budoucnu navázat.

Vliv kofeinu na lidský mozek je totiž ještě stále víceméně velkou neznámou a odborníci se mu touží podívat na zoubek. Důvodem jsou hlavně výsledky výzkumů jeho účinků na mozek zvířat. Ty totiž naznačují, že by kofein mohl umět zvrátit problémy s pamětí či pozorností způsobené věkem nebo stresem.

Zdroj: Cerebral Cortex