„Moje nádherná sestro, jak jsi silná, odvážná a jediná, tvá je koruna,“ zpívá ve vítězné písni frontmanka kapely Patricie Fuxová převlečená za tradiční matrjošku. Její „sestrou“ má přitom být Ukrajina. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat – nahrávka prý reprodukuje ruskou propagandu. „Právě pod heslem ‚sesterství‘ napadal v minulosti Sovětský svaz své sousedy,“ vyjadřoval na Twitteru pochopení pro výtky novinář Andreas Papadopulos.

Vedle toho vyvrácenou dezinformací si pomohl další z komentujících. „Manžel jedné z nich je v ruské armádě,“ rozčiluje se pod klipem písně na YouTube jeden z uživatelů. Na mysli má partnera klávesistky Olesye Ochepovské, která je původem z Ruska. Informace poukazující na to, že skupina v konfliktu na východě Evropy stojí za agresorem, se však nezakládá na pravdě.

ČTĚTE TAKÉ: Just: Projev Waterse v OSN? V Rusku je za „rozumného“ člověka ze Západu, propaganda ho má ráda

„České republiky si vážím a stejně tak podpory, kterou vyjadřuje Ukrajině. Message celé písně ale nechápu, podle textu je adresována Ukrajincům, proč nám ale navrhujete, abychom si vybrali lásku nad mocí? O jaké lásce to mluvíte, když naši lidé umírají den co den? Proč do toho pletete jakési slovanské království? Jenom tím propagujete ruskou propagandu,“ vyjádřila se dle webu Blesk.cz jedna z ukrajinských posluchaček.

Samotné umělkyně se však proti nařčením brání. „Ta píseň je o sesterství, o hledání svobody a vymezení se proti druhům nesvobody,“ vysvětlovala slova My Sister’s Crown Fuxová s tím, že členky kapely Ukrajinu opakovaně podpořily.

Na problém si ale skupina dle internetového publika zadělala už výběrem jazyka – mezinárodní složení kapely vedlo umělkyně k nápadu, že text písně bude vícejazyčný. Kromě češtiny, angličtiny a bulharštiny zaznívá také ukrajinština. A to se mnohým posluchačům nelíbí.

Pocta Ukrajině

Kapela dle pobouřených posluchačů téma Ukrajiny zneužívá k tomu, aby se zalíbila a v soutěži uspěla. I to však členky uskupení popírají. „Ukrajinský text má být, stejně jako celá letošní Eurovize, poctou Ukrajině,“ uvedly v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Další kritiku sklízí také za to, že text obsahuje jen málo českých částí. Píseň prý ve finále soutěže nebude jazykově, tematicky ani vizuálně reprezentovat Českou republiku. Bude-li to na škodu, či ne, ale rozhodnou až diváci v mezinárodním kole Eurovize konaném v květnu.

Texty kapely Vesna tematizují ženskou sílu, inspiraci skupina často hledá ve folkloru a slovanské mytologii. Skupina vznikla v roce 2016. Jejími členkami jsou Češky Patricie Kaňok Fuxová (zpěv), Barbora Juránková (housle) a Markéta Mužátková (bicí), Tereza Čepková (baskytara) ze Slovenska, Olesya Ochepovská (klávesy) z Ruska a Tanita Yankovová (housle) z Bulharska.