Na čem se zadrhl pozastavený rozvod herečky Veroniky Žilkové (61) a stávajícího velvyslance v Izraeli Martina Stropnického (66)? Manželé se nejprve musejí domluvit na výživném na dceru Kordulu (17). To se bude odvíjet od Stropnického astronomického příjmu téměř půl milionu korun měsíčně!

Výše Stropnického příjmů byla prý překvapením i pro samotnou Žilkovou. „Jak jsem se u soudu o výživné naší dcery Korduly dozvěděla – do té doby to pro mě bylo utajené – jeho příjem je 480 tisíc korun měsíčně. Značnou část tvoří jeho vysoký plat,“ prohlásila herečka před časem.

Veronika Žilková přiznala vážnou nemoc: Šlo o vteřiny! Lékaři mi zachránili život

Jelikož je zmíněná suma skutečně enormní, obrátil se Blesk prostřednictvím zákona 106 o svobodném přístupu k informacím na ministerstvo zahraničí. Rezort v odpovědi uvedl, že Stropnický je zařazen v 15. platové třídě a 12. platovém stupni. K tomu mu ještě náleží osobní příplatek a příplatek za vedení.

„MZV dospělo k závěru, že v posuzovaném případě převážil zájem na ochranu soukromí jmenovaného velvyslance, neboť nelze vyloučit, že požadované informace mohou podnítit poškození jeho legitimních zájmů, a proto není plat uveden v konkrétních číslech,“ stojí v odůvodnění Černínského paláce.

Blesk se proto podíval do platových tabulek a zjistil, že plat současného velvyslance v Izraeli se pohybuje v rozmezí mezi 75 až 80 tisíci korunami hrubého měsíčně. Jenže Stropnický k platu pobírá ještě náhrady za životní náklady (NZŽN). Tady rezort zahraničí poskytl vzorec.

Metodika výpočtu NZŽN probíhá tak, že korunový plat se vynásobí 26 %, a touto cestou získané likvidní koruny se vynásobí koeficientem pro příslušnou zemi. Izrael má koeficient 0,627964,“ stojí ve vyjádření ministerstva, které dodává, že velvyslanectví v Tel Avivu je zařazeno mezi ta s nejvyšší politickou důležitostí.

To znamená, že Stropnickému náleží suma v rozmezí 12,3 až 13 tisíc dolarů (270 tisíc – 286 tisíc Kč)!

Pokud sečteme obě částky, tedy náhradu životních nákladů i měsíční plat, pobírá Stropnický od státu dohromady cirka 360 tisíc korun měsíčně. Zbytek jeho příjmů pak tvoří starobní důchod a herecké a překladatelské tantiémy. Stropnický je také podle katastru nemovitostí majitelem dvou bytů v širším centru Prahy, ze kterých může inkasovat nájmy. Kolik ze svých královských příjmů bude ochoten přispívat na výživné dcery, zůstává nedořešenou otázkou.

Pikantní je, že Stropnický teď má v Izraeli v současnosti žít s novou partnerkou, svou podřízenou a zaměstnankyní ambasády. V minulých týdnech se řešil jeho profesní přešlap, když se vyfotil s představitelem české dezinformační scény Žarkem Jovanovičem.

Žilková poodhalila pravdu: Rozvod se Stropnickým je pozastaven!

Lásky jedné plavovlásky: Kateřina Brožová slaví 55! Komu všemu ukradla srdce? Nové fotky hvězdy Pobřežní hlídky? Za hranou! Ukrajinci protestují proti české kapele na Eurovizi! Co jim vadí?