Oživeno 10. února SpaceX zapnula 31 z celkem 33 motorů Raptor nainstalovaných na Boosteru 7. Podle zahraničních komentátorů se jednalo…

Oživeno 10. února

SpaceX zapnula 31 z celkem 33 motorů Raptor nainstalovaných na Boosteru 7. Podle zahraničních komentátorů se jednalo o pravděpodobně nejsilnější raketový zážeh v historii lidstva.

Původní plán počítal se zkouškou všech Raptorů, nicméně to se nakonec nepodařilo. I tak ale bylo na co se dívat.

„Tým vypnul 1 motor těsně před startem a 1 se sám zastavil, takže se spustilo celkem 31 motorů,“ napsal na Twitter Elon Musk. „Ale stále to bylo dost motorů k dosažení oběžné dráhy!“

Podle prvotních výpočtů Stephena Clarka z NASASpaceFlight bylo při tomto testu vytvořeno přes 6800 tun tahu.

To je téměř dvojnásobný tah ve srovnání s raketami Saturn V a Space Launch System (SLS).

První pokus o orbitální let Starship

V tomto pravidelně aktualizovaném článku sledujeme přípravy na pokus o první orbitální let prototypu kosmické lodi Starship. Předchozí aktualizace článku najdete na dalších listech. Starší informace jsou pak k dispozici zde.

SpaceX poprvé naplnila kompletní Starship palivem 

25. ledna SpaceX uskutečnila tzv. zkoušku mokrých šatů s kompletní Starship, tedy s prototypy Booster 7 a SN24 spojenými do jednoho celku.

„Bylo to poprvé, kdy byly integrovaná loď a booster plně natankovány více než 10 miliony liber paliva,“ pochlubila se na svém Twitteru.

Tento test – jehož smyslem je prověřit všechny procedury související s doplňováním pohonných hmot – podle dostupných informací proběhl v pondělí 23. ledna.

Jak plyne z dalšího tweetu, výsledky pomohou „verifikovat celou sekvenci odpočítávání startu a také výkon Starship a orbitální rampy pro operace jako je let.“

Nyní má před sebou Muskova společnost další velkou výzvu: provést zážeh všech motorů Boosteru 7 současně. To mj. znamená, že bude muset Starship opět rozebrat.

Starship by se mohla vydat na oběžnou dráhu již brzy. 

17. ledna Elon Musk se po delší odmlce vyjádřil k vývoji kosmické lodi Starship. Netrpělivě očekávaný pokus o dosažení oběžné dráhy by podle něj mohl proběhnout již „brzy“.

Server Teslarati v dané souvislosti připomněl, že oba prototypy (tedy SN24 a Booster 7) byly během uplynulých tří měsíců třikrát spojeny do jednoho celku a následně opět rozebrány, zatímco odborníci prováděli různé opravy a modifikace.

„Tým vstupuje do série testů před první letovou zkouškou Starship v nadcházejících týdnech,“ uvedla nyní SpaceX na Twitteru.

Zatím však stále není jasné, kdy Muskova společnost obdrží licenci od Federal Aviation Administration (FAA).

V červnu loňského roku dotyčná agentura ministerstva dopravy USA oznámila, že požaduje provést více než 75 změn, aby se zajistilo, že starty Starship nebudou mít „žádný významný dopad“ na okolní prostředí.

SpaceX opět spojila prototypy Starship a Super Heavy do jednoho celku

10. ledna | SpaceX na Twitteru před několika hodinami sdílela povedené časosběrné video, které zachycuje průběh dalšího spojování prototypů Booster 7 a SN24 do jednoho celku:

Celý komplet nyní čekají předletové přípravy. K pokusu o dosažení oběžné dráhy by podle nejnovějších informací mohlo dojít během prvního čtvrtletí letošního roku.

„Březnový pokus o start se zdá být vysoce pravděpodobný,“ uvedl 7. ledna Elon Musk.

SpaceX nicméně stále nedisponuje potřebnou licenci od Federal Aviation Administration (FAA). Je tedy otázkou, jak moc je tento termín pravděpodobný – zvlášť když Musk kvůli akvizici Twitteru na vývoj Starship nyní prakticky nemá čas.

Níže se můžete podívat, jak probíhal transport Boosteru 7 z montážní oblasti na startovní rampu:

SpaceX provedla dosud nejsilnější statickou zážehovou zkoušku motorů Raptor

18. listopadu | V pondělí 14. listopadu SpaceX na své základně v Boca Chica  poprvé provedla statickou zážehovou zkoušku 14 motorů Raptor V2 nainstalovaných na Boosteru 7.

Jedná se o dosud nejrozsáhlejší test tohoto typu, který Muskova společnost kdy realizovala.

Jak v této souvislosti připomněl server Tesmanian, SpaceX zatím nikdy nezažehla všech 33 motorů současně. Lze ale předpokládat, že ještě před pokusem o orbitální let to udělá.

Pokud vše půjde dobře, tento pokus by se mohl uskutečnit do konce letošního roku, tedy někdy v průběhu prosince. Přesné datum ovšem zatím nebylo zveřejněno.

Elon Musk nedávno pověřil prezidentku a provozní ředitelku SpaceX Gwynne Shotwell tím, aby na vývoj Starship dočasně dohlížela. To naznačuje, že stráví ještě nějakou dobu v centrále Twitteru v San Franciscu.

SpaceX po 6 měsících opět spojila prototypy Starship a Super Heavy do jednoho celku

SpaceX po 6 měsících opět spojila prototypy Starship a Super Heavy do jednoho celku.  Na svém Twitteru zveřejnila hned několik povedených fotografií:

Z dostupných informací plyne, že první pokus – který proběhl včera před úsvitem – byl neúspěšný. Kvůli bouři se silným větrem muselo být „stohování“ odloženo na večer.

Napodruhé již měla SpaceX víc štěstí a podařilo se jí SN24 pomocí „Mechazilly“ usadit SN24 na Booster 7. Následující cca dvě hodiny pak probíhaly úpravy pozic obou prototypů.

Z vyjádření Elona Muska plyne, že jakmile bude vše v pořádku, celý komplet čeká „mokrá generální zkouška“. Pokud dopadne dobře, inženýři se pokusí zažehnout všech 33 motorů Raptor nainstalovaných na Boosteru 7 naráz.

V případě úspěchu půjde o nový rekord v počtu raketových motorů, které kdy byly současně zažehnuty na jednom zařízení.

SpaceX zažehla sedm motorů Boosteru 7

22. září | Prototyp Super Heavy známý jako Booster 7 v úterý 20. září absolvoval další důležitý test. SpaceX totiž vůbec poprvé zažehla sedm jeho motorů Raptor V2 současně.

Elon Musk nicméně na Twitteru uvedl, že Booster 7 čeká návrat do továrny a to za účelem „vylepšení robustnosti“ – což lze vzhledem k okolnostem označit za poměrně nečekaný krok.

O něco později CEO SpaceX naznačil, že tato vylepšení mohou zahrnovat posílení tahové části, aby bylo zajištěno, že prototyp dokáže „přežít“ případné selhání motoru.

„S 33 motory Raptor V2, které jej pohání, a spoustou důkazů, že dotyčné Raptory mají k dokonalé spolehlivosti daleko, je tato obava pochopitelná,” komentoval to server Teslarati.

Podle Muska je nicméně „velmi pravděpodobné“, že pokus o orbitální let by mohl proběhnout v listopadu, Teoreticky je ve hře i konec října, nicméně tuto možnost nepovažujeme za příliš reálnou.

Nové video ukazuje jedno z testovacích zařízení SpaceX.

14. září | Šéfredaktor NASASpaceFlight Chris Bergin na Twitteru zveřejnil video, které ukazuje testovací přístroj „Can Crusher“ společnosti SpaceX. Ten je určený k „mačkání“ prototypů raket a kosmických lodí.

V zásadě se jedná o obří lis, který funguje v podstatě stejně, jako např. lisy na hliníkové plechovky. 

„Položte plechovku sody na podlahu ve vzpřímené poloze a pak se na ni postavte a postupně ji zatěžujte, dokud se plechovka nezvlní a nezhroutí,“ uvedla o tomto zařízení svého času NASA .

„Je to podobné tomu, co na konci března udělá tým inženýrů NASA s obrovskou  palivovou nádrží rakety z hliníku a lithia; doufají, že data z testu využijí k vytvoření nových konstrukčních faktorů…“ dodala.

Can Crushery mají obecně vzato zajistit, že testovaná zařízení budou dostatečně připravená na zátěž, které budou muset čelit během vzletu. Liší se ovšem svými rozměry i dalšími vlastnostmi.

Přestože se používají již více než deset let, příliš často je nemůžeme vidět – a o to zajímavější výše uvedené video je.

Prototyp kosmické lodi Starship zažehl 6 motorů současně

9. září | SpaceX úspěšně zažehla všech šest motorů svého nejnovějšího prototypu kosmické lodi Starship zvaného SN24, čímž učinila další významný krok k uskutečnění pokusu o orbitální let.

Žhavé úlomky se však rozptýlily stovky metrů daleko a způsobily velký požár. Podle serveru Teslarati to nicméně není poprvé – a pravděpodobně ani naposledy – kdy k něčemu takovému došlo.

Hasiči nakonec s ohněm bojovali několik hodin a dokonce museli založit kontrolovaný protipožár, aby se jim podařilo dostat ho pod kontrolu.

Z dostupných informací dále plyne, že tento konkrétní statický zážehový test trval celkem 8 sekund, což ho řadí mezi nejdelší, které Muskova společnost doposud uskutečnila.

Teslarati upozorňuje rovněž na to, že SN24, vybavený modernizovanými motory Raptor 2, během něj mohl vyvinout tah až 1380 tun (~3M lbf). To je nový rekord.

SpaceX připravuje další testy prototypů Starship a Super Heavy

6. září | SpaceX připravuje další testy prototypů Starship a Super Heavy. SN24 i Booster 7 podle všeho opět čekají statické zážehy motorů Raptor.

Připomeňme, že Muskova společnost během uplynulého roku na Starship i Super Heavy provedla velké konstrukční změny. Kromě toho rovněž vyvinula podstatně odlišnou verzi výše zmíněného Raptoru.

To znamená, že v případě SN24 a Booster 7 v podstatě musela začít od nuly. „Mnoho aspektů testování – úprava pohonných hmoty, tepelné charakteristiky, tankování, vypouštění nádrže, některé testovací stojany – se pravděpodobně většinou nezmění, ale téměř každý aspekt rakety je ovlivněn jejími motory,“ poznamenal server Teslarati.

A nyní je už jasné, že navzdory některým zjednodušením v designu Raptor V2 je provozování tohoto motoru na Starship a Super Heavy mnohem obtížnější než tomu bylo v případě předchozí verze.

Počátkem tohoto měsíce, po částečně úspěšném statickém zážehu Boosteru 7 (jeho první zkouška s více motory) a četných dodatečných testech SN24, SpaceX vyměnila motory na obou prototypech: v případě Boosteru 7 byl nahrazen jeden ze 13 motorů Raptor Center, zatímco na SN24 jeden ze tří motorů Raptor Vacuum.

5. září pak rozeslala bezpečnostní výstrahu několika zbývajícím obyvatelům Boca Chica, čímž potvrdila, že chce znovu zahájit zkoušky již dnes.

SpaceX pokračuje v testování a úpravách prototypů Starship a Super Heavy

16. srpna | Odborníci ze SpaceX pokračují v testování a úpravách prototypů kosmické lodi Starship a boosteru Super Heavy. Níže uvedené video zachycuje průběh rekordně dlouhého zážehu druhého jmenovaného zařízení, který trval 20 sekund:

Po ukončení prvních statických zážehových testů se Booster 7 vrátil zpět do továrny na silnici State Highway 4, kde na něj zaměstnanci Muskovy společnosti instalují dalších 13 motorů Raptor. 

Jakmile bude tato práce hotová, dotyčný prototyp – již s celkem 33 Raptory – čekají další zkoušky.

9. srpna byl rovněž proveden statický zážehový test test dvou motorů Raptor na SN24. Zatím nicméně nebylo stanoveno konkrétní datum pokusu o první orbitální let.

Server Tesmania optimisticky uvádí, že pokud všechny nadcházející zkoušky proběhnou dobře, mohli bychom se dočkat již příští měsíc.

Prototyp Super Heavy úspěšně prošel statickými zážehovými testy

10. srpna | SpaceX na své odpalovací rampě v jižním Texasu poprvé úspěšně provedla statické zážehové testy (dva tzv. „spin-prime“) Boosteru 7.

Připomeňme, že Muskova společnost se o tuto zkoušku pokusila již 11. července a to se všemi 33 motory Raptor. Došlo však k výbuchu a požáru, který dotyčný prototyp Super Heavy poškodil.

Booster 7 se tak musel vrátit do továrny, přičemž nezbytné opravy trvaly zhruba tři týdny.

Když se prototyp znovu objevil na rampě, vyšlo najevo, že bylo přeinstalováno pouze 20 z výše zmíněných 33 Raptorů. Z toho bylo zřejmé, že SpaceX se rozhodla zvolit opatrnější přístup.

Při výše zmíněných zmíněných testech byl nakonec aktivní jen jeden motor a tentokrát vše proběhlo bez problémů. Podle serveru Teslarati jde o další důležitý milník ve vývoji Starship.

Prototyp Starship během pokusu o dosažení orbity možná bude mít na palubě satelity Starlink

27. července | SpaceX se v rámci orbitálního testu prototypu kosmické lodi Starship možná pokusí dopravit do vesmíru další satelity Starlink. Upozornil na to server Tesmanian.

Obyvatelé Boca Chica tento měsíc na sociálních sítích zveřejnili několik fotografií velkého integračního zařízení („payload integration machine“), které je určeno právě k nakládání dotyčných družic do Starship.

„Nový stroj pro nakládání satelitů Starlink V2 je dnes večer poprvé připojen ke Starship 24,“ komentoval to jeden z nich.

Nákladové dveře SN24 jsou navíc vodorovné a obdélníkové, což podle Tesmanian rovněž naznačuje, že Muskova společnost plánuje tento test uskutečnit.

Teoreticky je ovšem možné, že při něm nakonec nepoužije skutečné funkční satelity, ale pouze jejich repliky. Inženýrům by to každopádně pomohlo shromáždit další užitečná data o tom, jak jejich dílo funguje na oběžné dráze a vývoj Starship by se tak urychlil.

Prototyp kosmické lodi Starship by se mohl pokusit o dosažení orbity příští měsíc

17. července | Prototyp kosmické lodi Starship by se mohl pokusit o dosažení orbity příští měsíc. Na svém Twitteru to minulý týden uvedl Elon Musk.

Pikantní je, že k tomu došlo krátce poté, co vzplanul Booster 7. Přestože šéf SpaceX nejprve naznačoval, že něco takového se dalo očekávat, později poněkud změnil tón a připustil, že „to vlastně není dobré“.

Podle dostupných informací poškození dotyčného prototypu Super Heavy naštěstí není velké, avšak je zapotřebí zkontrolovat všechny motory, což nepochybně nějakou dobu potrvá.

Z Muskova vyjádření pro agenturu Reuters plyne, že pokud vše půjde dobře, Booster 7 se pravděpodobně vrátí na odpalovací rampu již v průběhu tohoto týdne.

Prototyp kosmické lodi Starship se přesunul z montážní oblasti do testovací sekce

7. července | Prototyp kosmické lodi Starship zvaný SN24 se v úterý 5. července přesunul z montážní oblasti do testovací sekce. Níže se můžete podívat, jak tento proces probíhal:

Kromě toho pro vás máme další povedený render od umělce známého jako Erc X, jehož práci svého času pochvalně komentoval i sám Elon Musk:

SpaceX mimochodem již na SN24 umístila i své logo a insignie, což by podle některých mohlo znamenat, že dlouho očekávaný pokus o orbitální let je za dveřmi.

Zatím ovšem není jasné, jak daleko je Muskova společnost s opatřeními ke zmírnění dopadů na životní prostředí. Právě jejich přijetím totiž Federal Aviation Administration (FAA) podmínila udělení plného souhlasu se startem.

SpaceX téměř dokončila instalaci motorů Raptor do prototypů Starship a Super Heavy

5. července | Nová fotografie sdílená SpaceX na Twitteru ukazuje, že Muskova společnost téměř dokončila instalaci modernizovaných motorů Raptor do prototypů SN24 i Booster 7.

Jak plyne z dotyčného tweetu, celkem se jedná o 39 motorů: 6 na SN24 a 33 na Boosteru 7.

Na následujících dvou snímcích jsou již také vidět rozdíly mezi SN24 (nahoře) a SN20 (dole), což je momentálně jediný další prototyp Starship, který disponuje šesti Raptory.

Za zmínku stojí především kovové konstrukce, která pokrývá celou šířku zádi SN24. Podle Teslarati je s největší pravděpodobností určena k „podpoře plochých částí izolace a tepelné ochrany“ a má „částečně utěsnit citlivé motory, potrubí, tlakové nádoby a součásti avioniky“, které se v dané oblasti nacházejí.

„Toto dodatečné stínění by mělo pomoci omezit extrémní podmínky, kterým bude hardware vystaven během pozemního testování a možná i za letu,“ doplňuje autor článku zveřejněného na výše jmenovaném serveru.

SpaceX poprvé zvedla Super Heavy na odpalovací rampu pomocí „Mechazilly“

27. června | SpaceX je připravena zahájit testování prototypu Super Heavy zvaného Booster 7, který bude letos v létě pohánět Starship během jeho pokusu o dosažení oběžné dráhy.

Booster 7 byl přepraven z továrny Starbase na odpalovací rampu po State Highway 4 ve čtvrtek 23. června. Níže se můžete podívat, jak jeho transport probíhal:

Zajímavé je ovšem především to, že odborníci z Muskovy společnosti ho vůbec poprvé usadili na místo pomocí masivních robotických ramen tzv. Mechazilly, tedy cca 134 metrů vysoké integrační věže.

Ta nejprve dotyčný booster – který již disponuje 33 motory Raptor – zdvihla vysoko do vzduchu, následně ho otočila a pak opatrně přesunula na rampu.

SpaceX začala na Floridě kompletovat odpalovací věž pro Starship

SpaceX začala na Floridě kompletovat odpalovací věž pro vyvíjenou kosmickou loď Starship. Upozornil na to server Teslarati.

Dotyčné zařízení roste v Kennedy Space Center, jen několik set metrů od již existujících odpalovacích ramp pro rakety Falcon. Jakmile bude dokončena, stane se tato věž druhou nejvyšší strukturou související s cestováním do vesmíru na východním pobřeží USA.

Vyšší je podle dostupných informací jen ikonická Vehicle Assembly Building (VAB), tedy raketová montážní hala NASA, považována za jednu z nejobjemnějších budov světa.

V případě Starship Pad 39A čelí Muskova společnost jedinečné výzvě organizovat hlavní stavební operace na jednom z nejrušnějších a nejdůležitějších startovacích míst v USA.

Elon Musk se pochlubil dalším povedeným snímkem prototypu kosmické lodi Starship

20. června | Elon Musk na svém Twitteru minulý týden zveřejnil další povedený snímek SN24, tedy prototypu připravované kosmické lodi Starship. Tento konkrétní byl pořízen z vrcholku věže High Bay.

Díky tomu je dobře vidět, jak velký SN24 je – pokud jde o výšku, lze ho přirovnat k desetipatrové budově.

Za povšimnutí stojí rovněž skutečnost, že je pokryt „dlaždicemi“ tepelného štítu. Ty mu během očekávaného pokusu o dosažení orbity umožní znovu vstoupit do zemské atmosféry.

Připomeňme, že po spojení SN24 s boosterem Super Heavy bude výsledný komplet vysoký téměř 122 metrů. Níže se můžete podívat, jak pokračuje výstavba odpalovací rampy na Floridě, z níž by měl tento kolos již brzy vzlétnout:

Prototyp kosmické lodi Starship zvaný SN24 bude připraven na dlouho očekávaný pokus o orbitální let již příští měsíc. Plyne to z nedávného vyjádření Elona Muska.

„Včera v noci jsem byl v Mega Bay, abych přezkoumal pokrok,“ dodal CEO SpaceX na svém Twitteru.

Tato zpráva přišlo krátce poté, co Federal Aviation Administration (FAA) konečně dokončila své environmentální hodnocení a dala dotyčnému zkušebnímu letu zelenou.

FAA nicméně požaduje provedení celé řady změn na různých zařízeních SpaceX, což nějakou dobu potrvá. Je tedy otázkou, nakolik je reálné, že se startu skutečně dočkáme už v červenci.

Musk nicméně rovněž prozradil, že další prototyp Starship bude k dispozici v srpnu – a tím to navíc rozhodně neskončí. Podle všeho se tak v nadcházejících měsících máme na co těšit.

„Poprvé v historii existuje raketa schopná zřídit stálé základny na Měsíci a Marsu,“ komentoval to slavný vizionář.

Přečtěte si také: