Palačinky miluje snad každý, ale ne každému se chce stát u pánve a věnovat čas jejich pečení. Asi proto, že za sebou máme i nepovedené pokusy. Přitom je to vlastně jednoduché – poradíme, jak na to, aby se vaše palačinky podařily pokaždé.

Oblíbené palačinky

Palačinky připravujeme z litého těsta, na které nám stačí jen několik surovin. Základem je mouka, mléko a vejce. Přidáme i trošku soli. Pro ozvláštnění těsto můžeme dochutit, ale není to potřeba. Pečeme je obvykle na pánvi, ale můžeme použít i elektrický palačinkovač, který nám pečení usnadní. Výsledkem je velmi tenká placka, kterou doplníme sladkou nebo slanou náplní.

Zapečené palačinky na sladko: Výtečné jsou s povidly a drobenkou, nebo s tvarohem a jablky, děti je budou milovat

Jak podávat palačinky

Palačinky nasladko plníme marmeládou nebo tvarohovým či jogurtovým sladkým krémem, na talíři je zdobíme ovocem, šlehačkou a čokoládovým (nebo jiným) sirupem. Výborně chutnají také naslano, třeba plněné špenátovou náplní a sypané strouhaným sýrem.

Jak upéct nejlepší palačinky. Vyzkoušejte deset osvědčených triků a vaše palačinky budou mít skvělou chuť

Nejčastější chyby při pečení palačinek

Začátečníkům může talíř krásně naservírovaných palačinek připadat jako něco nedostižného, není to ale tak složité, jak se zdá. Popíšeme nejčastější chyby a poradíme, jak jim předejít. 

 1. Těsto na palačinky je hrudkovaté, hrudky jsou vidět dokonce i v hotových palačinkách: Pomoc je snadná. Těsto je potřeba dobře rozmíchat a toho dosáhneme, když do mísy dáme nejprve mouku, vejce a trošku soli. Mléko přiléváme postupně, těsto přitom stále mícháme. Snadněji se totiž hrudky rozmíchají v malém množství mléka, ale pokud dáme mléko naráz, je to obtížné. Pokud máme tyčový mixér a vezmeme si ho na pomoc, míchání pro nás bude velmi snadné a hrudky v těstě mít nebudeme.
 2. Palačinky se připalují a objevují se na nich tmavá místa: Vynechejme cukr, protože ten může připalování způsobit. Palačinky stačí ochutit a dosladit až při podávání. Pokud do nich dáme marmeládu nebo sladký tvarohový krém, budou sladké dostatečně. Kromě toho je potřeba první palačinku dát na dobře rozehřátou pánev, jinak se těsto bude přichytávat.
 3. Těsto se trhá a palačinky jsou nevzhledné: Umíchané těsto nechme nejméně půl hodiny před smažením stát, nejlépe v chladu. Mouka mírně nabobtná a palačinky budou mnohem lepší. Pokud se nám trhá pouze první palačinka, je to obvyklé a stává se to. Další by již měly být v pořádku.
 4. Palačinky jsou mastné a tím příliš syté: Připravujme je pouze na minimálním množství tuku, stačí jen pár kapek oleje. Před první palačinkou sice dáme tuku trošku více, ale pod další již velmi málo. Používejme také kvalitní pánev, skvělá je nerezová. 
 5. Palačinky jsou příliš tlusté, případně uvnitř nedopečené a zvenku tmavnou: Pokud máme správně připravené těsto a drželi jsme se dobrého receptu, nemělo by se to stávat. Jen příště dávejme těsta menší množství. Když těsto dáme do pánve, nečekáme, že se samo rozteče. Raději mu pomůžeme a ihned ho krouživým pohybem roztáhneme (tzn. necháme roztéct) po celé pánvi, tím získáme velmi tenké palačinky.
 6. Palačinky se vůbec nedaří: V tom případě máme radu na závěr – i když palačinky vypadají velmi jednoduše, stačí přece smíchat několik málo surovin, držme se v jejich případě spolehlivého receptu, a dokud nemáme zkušenosti s jejich pečením, určitě nedávejme suroviny “od oka”. Správný recept je základem úspěchu a pro palačinky to rozhodně platí.

Jak zahustit těsto na palačinky. Stačí použít osvědčený recept a palačinky se vždy povedou

Jak upéct palačinky

Aby se vám palačinky povedly, vybrali jsme spolehlivý recept. Začátečníci určitě ocení možnost zhlédnutí postupu v názorném videu. Pokud se chcete dozvědět o pečení palačinek ještě více, doporučujeme náš další článek. 

Můžete se také podívat, jak péct palačinky na palačinkovači.

 

Přečtěte si také:

 • Zapečené palačinky na sladko: Výtečné jsou s povidly a drobenkou, nebo s tvarohem a jablky, děti je budou milovat
 • Není pánev jako pánev: K čemu slouží wok a proč je lepší měď než hliník?
 • Jak péct palačinky zdravě a úsporně. Díky palačinkovači odpadne čištění sporáku a pánve
 • Jak upéct nejlepší palačinky. Vyzkoušejte deset osvědčených triků a vaše palačinky budou mít skvělou chuť
 • Jak zahustit těsto na palačinky. Stačí použít osvědčený recept a palačinky se vždy povedou