Zvuky explozí jsou hlášeny z Kyjeva, Kryvého Rihu nebo Poltavské, Kirovohradské a Charkovské oblasti, uvedla BBC. Ukrajinské úřady už v noci na dnešek informovaly o ruských vzdušných úderech, hlásilo je například Záporoží. Zatím není jasné, zda si útoky vyžádaly také oběti na životech.

Ráno se varovné sirény rozezněly napříč Ukrajinou znovu. “Nepřátelské letectvo je ve vzduchu a lodě, které mohou nést střely Kalibr, jsou na moři. Nepřítel odpálil střely. Letecký poplach bude dlouhý,” uvedl šéf Oděské oblasti Maksym Marčenko. Reportéři agentury Reuters později uvedli, že v Kyjevě slyšeli nejméně tři exploze. Podle úřadů v metropoli funguje protivzdušná obrana.

Město Záporoží hlásilo v noci na dnešek 17 vzdušných úderů na svém území, podle starosty Anatolije Kurtěva jde o největší útok na město od začátku invaze. “Během jedné hodiny bylo ve městě zaznamenáno 17 nepřátelských vzdušných úderů, což je nejvyšší počet od začátku plnohodnotné invaze,” uvedl tajemník záporožské městské rady Kurtěv s tím, že útoky směřovaly na energetické objekty.

Kritická infrastruktura utrpěla zásahy v Chmelnycké oblasti na západě země, v Charkovské oblasti na severovýchodě nebo v Dněpropetrovské oblasti v centrální části Ukrajiny, napsal Reuters s odvoláním na místní činitele.

Charkovem otřáslo nad ránem asi deset výbuchů, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Části druhého největšího ukrajinského města se podle něj kvůli tomu ocitly bez dodávek elektřiny, tepla a vody.

Rusko ve čtvrtek večer vypustilo na Ukrajinu také bezpilotní letouny íránské výroby, uvedly ukrajinské úřady. Drony byly zpozorovány v Dněpropetrovské, Záporožské, Doněcké a Charkovské oblasti. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat později v ukrajinské televizi řekl, že protivzdušná obrana sestřelila pět ze sedmi bezpilotních letounů a pět ze šesti raket Kalibr vypálených na Ukrajinu. Kromě toho Rusko podle ukrajinského letectva vypálilo na Charkovskou a Záporožskou oblast nejméně tři desítky raket S-300.

Rusko, které na Ukrajinu vojensky zaútočilo na konci loňského února, v říjnu zintenzivnilo vzdušné údery na energetickou infrastrukturu.