Krátce po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině obránci dostali od Starlinku velkou podporu. Mohli nadále využívat internetové připojení, a to díky satelitní síti Starlink a poskytnutí souvisejících technologií. Ty byly ale podle vyjádření představitelů firmy k dispozici především pro humanitární, nikoliv pro útočné účely.

Později se totiž ukázalo, že technologie byla použita i k zaměření ruských pozic pomocí bezpilotních letounů, což je podle společnosti SpaceX v rozporu s dohodou o poskytování služeb.

Prezidentka společnosti SpaceX na středeční akci ve Washingtonu uvedla, že technologie Starlink “nikdy nebyla určena k použití jako zbraň”. Zmínila údajné využívání Starlinku ke kontrole dronů a zdůraznila, že svou technologii Starlink poskytl pro humanitární účely.

Bezpilotní letouny hrají ve válce významnou roli. Kyjev je využívá k pátrání po ruských jednotkách, shazování bomb a k útokům proti dronům, kterými útočí agresor.

Šéfka SpaceX také uvedla, že společnost podnikla kroky k “omezení” možností ukrajinské armády využívat Starlink k útokům. Další podrobnosti ale neuvedla.

Strategický význam Starlinku: udržel Ukrajinu online

Satelitní internet Starlink umožnil Ukrajině po vpádu agresora zůstat online. Zástupci firmy ale zdůrazňují, že technologii poskytli k humanitárním účelům. | Zdroj: SpaceX/Unsplash

Po invazi loni v únoru se Rusko rychle rozhodlo uzavřít místní internet a zablokovat sociální média. Brzy poté byly na Ukrajinu dodány první technologie Starlinku, aby zajistily lidem možnost i nadále využívat internetové připojení.

Funguje na principu připojení k satelitům, které se pohybují na nízké oběžné dráze. Kromě technologií, poskytnutých přímo firmou Elona Muska, byly další dodávky financovány zahraničními vládami.

V říjnu loňského roku Musk naznačil, že už nemůže pokračovat ve financování Starlinku pro Ukrajinu, nicméně poté svůj postoj rychle změnil.

K této otázce se technologický miliardář znovu vyjádřil minulý týden a připustil, že se jedná o dilema.

“Starlink společnosti SpaceX se stal komunikační páteří Ukrajiny až ke frontovým liniím. Nepřipouštíme ale, aby byl Starlink používán k útokům dronů na velké vzdálenosti.”

Zdroj: BBC