Počet obětí dvojice silných zemětřesení u hranic Turecka se Sýrií přesáhl 16 tisíc. V Turecku má zemětřešení téměř 13 tisíc mrtvých, uvedly úřady. Do Turecka zamířila zahraniční pomoc z celého světa. Miliony lidí se ocitly bez střechy nad hlavou a dodávek elektřiny, situaci zhoršuje aktuální chladné počasí. Počet zraněných přesahuje 62 tisíc. Syrská státní agentura SANA uvedla, že kvůli zemětřesení je bez střechy nad hlavou bezmála 300 tisíc lidí, údaj by však mohl být podle jiných odhadů daleko vyšší.

Mezi oběťmi zemětřesení je i Češka, která v Turecku dlouhodobě žila, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. „Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu s rodinou a tureckými úřady. Další podrobnosti s ohledem na pozůstalé nebudeme poskytovat,“ řekl. O tom, že se žena pohřešuje, mluvil už ve středu ministr zahraničí Jan Lipavský.

První zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo v pondělí deset tureckých provincií, postihlo oblast, kde žije 13,5 milionu lidí. V pondělí kolem poledne následovalo další, jen o něco slabší zemětřesení. V noci na úterý zasáhly další otřesy o síle 5,6 stupně centrální Turecko, uvedlo Evropské středomořské seizmologické středisko.

Turecká armáda evakuuje zraněné a obyvatele, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou, ze zasažené oblasti s pomocí lodí námořnictva, které odplouvají z přístavu Iskenderun v nejvýchodnějším koutu Středozemního moře. V oblasti zemětřesení zakládá polní nemocnice. Zraněné armáda evakuuje i letecky do Istanbulu a dalším měst. Prezident Recep Tayyip Erdogan také oznámil, že plánuje otevřít hotely ve známém letovisku Antalya pro dočasné ubytování lidí zasažených katastrofou.

VIDEO: Zemětřesení uvnitř hotelové kuchyně v Turecku

Ukrajina, která se už téměř rok brání ruské vojenské agresi, vyslala téměř devadesátičlenný záchranářský tým do Turecka.

Čeští hasiči začínají s pátráním

Jen v Turecku se při zemětřesení zřítilo více než 6200 budov. K záchranářům z celého světa, kteří se urychleně přesouvají do Turecka, se přidal i český hasičský tým 68 specialistů na prohledávání sutin. Čeští hasiči měli původně působit v provincii Hatay, 200 kilometrů od města Adana, kde v noci na úterý přistáli. Turecké úřady ale nakonec rozhodly o nasazení českých záchranářů ve městě Adiyaman, kam je přepravili třemi armádními letouny CASA.

Celkem země Evropské unie do Turecka vyslaly 27 týmů o celkovém počtu 1150 záchranářů. Na unijní pomoci se podílí celkem 19 zemí, a to včetně nečlenských států, jako je Albánie nebo Černá Hora.

Záchranné práce komplikuje chladné počasí, teploty se drží těsně nad nulou, na mnoha místech prší nebo sněží.

Česko je podle ministra Lipavského připraveno případně prodloužit pobyt týmu záchranářů v Turecku. Do země pošle mimo jiné generátory, monitoruje další požadavky. Ministr dále řekl, že Česko nezapomíná na pomoc Sýrii, kterou postihlo zemětřesení podobně jako Turecko. „Pomoc tam zamíří přes mezinárodní organizace,“ uvedl Lipavský.

Významný ropný terminál stojí

Turecko po zemětřesení preventivně zastavilo tok ropy do terminálu ve městě Ceyhan na pobřeží Středozemního moře, již v úterý byl ale přístav opět otevřen. Přístav je klíčovým exportním uzlem pro ropu z iráckého Kurdistánu a Ázerbájdžánu, v lednu tudy proudilo přes milion barelů ropy denně, což představovalo asi procento světové produkce. 

Burza v Istanbulu zastavila obchodování s některými akciemi, její hlavní index během pondělí ztratil 4,5 procenta.

Pomoc přichází pozdě

Především lidé pohraniční provincii Hatay si v prvních dnech po zeměstřešení stěžovali na to, že k nim dosud nedorazila žádná pomoc. V provincii se zřítilo přes 1500 budov. Podle tureckých úřadů v místech postižených otřesy zasahuje přes 24 tisíc záchranářů, vzhledem k rozsahu katastrofy je to ale málo. Vedle počasí práce komplikují i následné otřesy. Těch už bylo zaznamenáno přes 200 a není kvůli nim možné prohledávat nestabilní sutiny.

Pro vládu tureckého prezidenta Erdogana přichází katastrofa v citlivé době. V červnu se mají konat prezidentské i parlamentní volby, Erdogan je dokonce původně plánoval posunou o měsíc na polovinu května. Podle politologa Emreho Pekera z Eurasia Group, jehož cituje Bloomberg, je dokonce možné, že vláda bude muset volby odložit, pokud se ukáže, že je rozsah škod na východě země příliš velký. 

Erdogan v deseti zasažených provinciích vyhlásil na tři měsíce nouzový stav.

Značně nepřehledná je situace v Sýrii zničené více než 11 let trvající občanskou válkou. Zemětřesení zasáhlo především oblasti ovládané opozičními silami, kde vedle místních obyvatel navíc žijí statisíce uprchlíků. V regionu chybí těžká technika a kvůli uzavřeným hranicím se do oblasti nedostane pomoc ze zahraničí, prohlásil Ráid Sálih, šéf místní dobrovolnické organizace Bílé přilby. „Při záchraně životů je každá vteřina dobrá. Vyzýváme všechny humanitární organizace, aby poskytly materiální pomoc a bezodkladně na tuto katastrofu reagovaly,“ řekl.