Britský rockový zpěvák Waters sice vyzval k příměří a odsoudil „nezákonnou“ ruskou invazi na Ukrajině, ale také odsoudil „provokatéry“ na Západě, kteří jsou podle něj za ni zodpovědní, informuje web BBC.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Just: Projev Waterse v OSN? V Rusku je za „rozumného“ člověka ze Západu, propaganda ho má ráda

Waterse o vystoupení požádalo Rusko, a to po rozhovoru pro německé noviny, v němž pochválil vedení ruského prezidenta Vladimira Putina. Devětasedmdesátiletý zpěvák ale nyní svůj výrok poupravil.

Mluvím jménem bratrů a sester

„Invaze Ruské federace na Ukrajinu byla nezákonná. Co nejdůrazněji ji odsuzuji,“ uvedl s tím, že než aby zastupoval názor Ruska, mluví jménem „asi čtyř miliard bratrů a sester“, tedy většiny obyvatel Země.

„Co tedy říkají miliony lidí bez hlasu? Říkají: ‚Děkujeme vám, že jste nás dnes vyslechli. Je nás mnoho, kteří se nepodílíme na ziscích válečného průmyslu.‘ Nevychováváme dobrovolně své syny a dcery, aby poskytovali potravu pro vaše děla,“ dodal.

Pokrytecké tvrzení?

Ukrajinský velvyslanec Kyslycja na základě těchto slov poznamenal, že skupina Pink Floyd byla kdysi Sovětským svazem postavena mimo zákon, a to kvůli protestům proti invazi v Afghánistánu v roce 1979.

„Je ironické, ne-li pokrytecké, že se pan Waters nyní pokouší vybělit další invazi. Jak smutné musí být pro jeho bývalé fanoušky vidět, jak přijímá roli „jen další cihly ve zdi“ – zdi ruské dezinformace a propagandy,“ odsoudil jeho výroky s použitím slov ikonického songu Floydů Another Brick in the Wall.

Kritiku si hudebník vysloužil i od náměstka velvyslance OSN pro USA Richarda Millse. „Rozhodně uznávám, že má působivé reference jako nahrávající umělec. Jeho kvalifikace k tomu, aby k nám promlouval jako odborný referent pro otázky kontroly zbrojení nebo evropské bezpečnosti, se mi zdá méně zřejmá.“

Kritiku si vysloužil i od českých politiků. „Podle očekávání papouškoval ruskou propagandu a odsoudil Ukrajinu a Západ za to, že ‚vyprovokovaly‘ ruskou invazi,“ napsal na Twitter například europoslanec Tomáš Zdechovský.