Hoogerbeets sám sebe popisuje jako experta na geometrii nebeských těles v souvislosti se seismickou aktivitou. V inkriminovaném tweetu o blížící se katastrofě sice neuvedl přesný termín, ale sdílel mapu, která téměř přesně ukazuje epicentrum. Také skoro trefil sílu. Předpokládal, že půjde o 7,5 stupně Richterovy škály, skutečná hodnota byla 7,8. Jeho předpovědi si všimla i řada světových médií, včetně například izraelského The Jerusalem Post.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zem řvala, jako by vybuchla vakuová bomba. Pohřbil jsem 12 příbuzných, říká syrský novinář

Jenže podle amerického geologického ústavu (USGS) však žádný vědec „nikdy nepředpověděl velké zemětřesení“, informuje americká mediální organizace NPR. Neexistují pro to totiž spolehlivé poznatky. „Zemětřesení se odehrává velmi, velmi rychle,“ řekla šéfka vědeckého centra pro zemětřesení v USGS Christine Gouletová. „Je správné říct, že v tuto chvíli nejsme vůbec schopni zemětřesení předvídat,“ dodala.

Hoogerbeets však přišel s vysvětlením, co je základem jeho proroctví. Jedná se prý o „kritickou planetární geometrii“, jak píše na Twitteru. Toto tvrzení odmítli nejen vědci, ale také řada uživatelů sociálních sítí. Zapojil se i samotný Twitter a Hoogerbeetsovo prohlášení prověřil pomocí fact-checkingu. Chtěl tím poukázat na skutečnost, že věda nepřišla s žádným předpokladem, kterým by šlo katastrofu předpovědět.

Už měsíc dopředu předpověděl zemětřesení také japonský expert Jošinori Moriwaki. Varoval Turky 30. prosince minulého roku a jmenoval dokonce několik kritických oblastí, a to včetně východní Anatolie. Kousek na jih skutečně došlo k sérii otřesů s katastrofickými následky.