Máte rádi chleba se sádlem nebo čerstvé, ještě teplé voňavé škvarky přímo z hrnce? Vězte, že kvůli nim nemusíte na zabíjačku, připravíte si je s minimálním úsilím i doma. Pláty sádla zakoupíte v každém řeznictví nebo obchodě s pultovým masem. Tak hurá do toho!

Škvarky z hrnce

Ingredience:

  • 2 kg hřbetního sádla
  • 100 ml vody
  • 1 lžička soli (volitelné)
  • 100 ml mléka (volitelné)

Postup:

  1. Sádlo očistěte, případně omyjte a osušte. Nakrájejte ho na pravidelné kostky o hraně 1-3 cm, podle toho jak velké chcete mít škvarky. Nejlépe se krájí sádlo vychlazené.
  2. Do vysokého hrnce nalijte vodu a vložte sádlo. Hrnec postavte na studenou plotnu a pomalu zahřívejte. V této době často míchejte, jakmile se sádlo rozpustí, stačí jednou za 20 minut.
  3. Rozpuštěnému sádlu přidejte teplotu, aby se škvařilo zhruba při 120 °C. Při nižší teplotě bude mdlé chuti a dříve se zkazí, při vyšší se začne přepalovat, získá pachuť a nepříjemný zápach.
  4. Jakmile budou škvarky zlaté a sádlo přestane pěnit a bublat, je hotovo. Trvá to přibližně hodinu a půl. V této fázi můžete osolit. Díky soli se bude krásně roztírat i hodně ztuhlé sádlo.
  5. Hrnec odstavte, škvarky vyberte a sádlo přeceďte do připravených sklenic. Ihned zavíčkujte, aby se víčka „chytla“. Pokud chcete sádlo se škvarky, vložte je rovnou do sklenic a zalijte sádlem, pak teprve zbytek sádla sceďte do dalších sklenic.

Foto: Pixabay

Trik s mlékem

Aby byly škvarky krásně zlaté a křupavé, přidává se mléko. To buď přilijte na posledních 20 minut škvaření a nebo sádlo nejdříve slijte, škvarky vraťte zpět do hrnce, zalijte mlékem a míchejte, dokud se mléko neodpaří. Pak je osolte.

Škvarky z trouby

Tento způsob vyžaduje ještě méně námahy, než předešlý. Nakrájené sádlo dejte do hlubokého pekáče, podlijte vodou a troubu zapněte na 130 °C, po rozpuštění sádla zvyšte na 150 °C. Téměř bez míchání a kontroly se sádlo bude dělat samo, jen to trvá poněkud déle, až 3 hodiny. Jinak je postup stejný jako předešlý.

Tak hodně zdaru a dobrou chuť!

Zdroje:

https://pardubice.rozhlas.cz/nejlepsi-skvarky-jsou-z-trouby-jednoduseji-uz-nejde-8154099

https://www.toprecepty.cz/recept/45630-domaci-skvarene-sadlo/

https://www.domacikuchyne.cz/jak-vyrobit/jak-pripravit-ty-nejlepsi-domaci-skvarky-figl-je-v-mlece.html

Náhledové foto: Pixabay

The post Jak vyškvařit domácí škvarky? Trik s mlékem zajistí jejich báječnou křupavost first appeared on Naše zahrada.