Otřes mozku, zlomené ruce, nohy, nebo dokonce zlomená páteř. K takovým úrazům vyjíždí záchranáři v horských střediscích nejčastěji. Policisté proto v pátek lyžařům připomínali zásady bezpečné jízdy přímo na svahu. A do terénu vyrazili rovnou s radarem.

Abychom na svahu neohrozili sebe ani ostatní, policisté doporučují nepřekračovat rychlost 40 kilometrů v hodině. „Chtěl bych jezdit rychleji, tahle sjezdovka je velice pomalá,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS snowboardista, kterému policisté naměřili 26 km/h. Dodal, že v minulosti jel daleko vyššími rychlostmi. „Zkoušeli jsme to v Alpách. Na lyžích to stovkou jde, na snowboardu mi to moc nešlo,“ sdělil dotazovaný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Český pár nechal bez dozoru na mrazu batole, aby mohl lyžovat. Neuvěřitelné, soptí Italové

„Nejvíc jsme tu naměřili 45 kilometrů v hodině, i to už je podle mě dost,“ sdělil mluvčí Policie ČR Miroslav Šupík. Za takovou rychlost by už lyžař v některých švýcarských střediscích dostal tučnou pokutu. Maximálně tam můžou lyžovat třicítkou a kontrola radarem je tam úplně běžná. Nic takového si u nás prý policisté ani provozovatelé lyžařských středisek prý neumí reálně představit. A tak jsou podmínky na českých sjezdovkách jedny z nejtolerantnějších.

Tolerance panuje na českých sjezdovkách také k alkoholu. „Pokud by došlo k nějakému zranění, budeme kontrolovat jestli účastník nebyl pod vlivem návykové látky, ale jinak všeobecně u nás není zakázáno užívání návykových látek na svahu,“ sdělil mluvčí Policie ČR Milan Bajcura.

To ovšem neznamená, že provozovatelé areálů u nás tolerují opilé lyžaře. Mohou je z areálu vykázat, pokuta jim ale nehrozí. Například v Itálii tolerují půl promile a pokud namátková kontrola zjistí překročení této hranice, hrozí pokuta až 1 000 eur (necelých 24 tisíc korun). Nejpřísnější nařízení ze všech lyžařských středisek mají ve Francii. Na sjezdovkách platí nulová tolerance k alkoholu a namátkové kontroly jsou tam úplně běžné.

Na zimní dovolenou je také dobré sjednat si pojištění. „Na dovolenou na lyžích potřebujeme cestovní pojištění, klíčové jsou dostatečné limity na léčebné výlohy. Dobré je mít také pojištění odpovědnosti, které je například v Itálii vyžadováno zákonem,“ popsal Michal Štefl z ERV Evropské pojišťovny. Dodal, že v zahraničí nelze spoléhat na evropský průkaz zdravotního pojištění. „Naprostá většina klinik a zdravotnických zařízení je soukromá,“ sdělil Štefl.