Kdo by neznal lokše neboli bramborové placky, které s určitou pravidelností připravovaly naše babičky? Pokud vám tuto dobrotu připravovala i vaše babička, jistě jste se vždy nemohli dočkat toho, až pojedete na návštěvu, víkend či prázdniny k prarodičům a pochutnáte si na této zmíněné lahůdce. Nutno také poznamenat, že se připravují různé druhy bramborových placek a také každé z nich nesou své pojmenování. 

V případě, že přemýšlíte nad tím, na jaké dobrotě si o víkendu pochutnáte nebo co připravíte svým blízkým, vsaďte na lokše – jistě zachutnají všem strávníkům. Co jistě oceníte, tak je to bleskurychlá příprava a vynikající chuť.  

Lokše a jejich příprava

Obecně se placka považuje za jedno z nejstarších pečiv vůbec. Obyčejné placky se pekly již stovky let zpátky, ale ne každý den, ale třeba jednou za týden. My si je však v dnešní moderní době můžeme upéct kdykoli, klidně i každý den, pokud na ně máme čas. A věřte, že babiččin recept na vynikající lokše si oblíbíte natolik, že je budete připravovat častěji než čtyřikrát do měsíce. 

Zpět ale k plackám alias lokším. Tato dobrota se nesmaží, a vlastně se ani neopéká na jakémkoli tuku. Stačí pánev a pár minut v ní placku nasucho opékat. A když už jsme u té pánve, lokše se připravují na litinové plotně nebo pánvi. Pokud ji však nemáte, nejlepším řešením bude obyčejná nerezová pánev. 

Moravské lokše – suroviny a postup

Lokše si našly místo v kuchyních na jižní Moravě, ale také na Slovensku. Navíc se jedná o levné a velice dobré jídlo. Patří do nich pouze tři suroviny – sůl, mouka a samozřejmě brambory. Výsledek si můžeme vychutnat ke guláši, plněné masem či je můžeme potřít povidly a posypat mákem. Na sladký způsob chutnají opravdu skvostně. Připravte si tyto suroviny:

  • 500 g vařených brambor
  • 200 g hladké mouky
  • 1 čajovou lžičku soli

Vařené brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Přisypte mouku, sůl a vytvořte hladké těsto, ze kterého vytvoříte váleček. Následně jej rozkrájejte na několik stejně velkých kousků, vyválejte tenkou placku a opékejte na výše zmíněné pánvi z každé strany dozlatova. 

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/lokse-recept-na-bramborove-placky-za-par-korun/, https://vintagekitchen.cz/2021/04/02/bramborove-tradicni-lokse/

Náhledové foto: Pixabay

The post Připravte si vynikající lokše podle babiččina receptu: Vynikající víkendová pochoutka first appeared on Naše zahrada.