Ačkoliv je lyžařská helma nedílnou součástí výbavy mnoha lyžařů, někteří jezdí bez ní. Pokud by se zranili, mohli by podle návrhu ministerstva financí zaplatit za lékařskou péči víc než ti, kteří helmu mají.

ČTĚTE TAKÉ: Dodavatelé energií se trumfují v levnějších nabídkách. Počkejte do léta, radí experti

„Mělo by to lépe motivovat občany k posíleni zdravotní prevence a zdravému životnímu stylu,“ říká mluvčí resortu Tomáš Weiss. Stejné pravidlo by platilo pro ty, kteří jezdí v autě bez bezpečnostních pásů nebo ty, kteří nechodí pravidelně na prohlídky.

Ministerstva se neshodnou

Jednotlivé resorty se ale zatím mezi sebou nedohodly. Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) zatím resort zdravotnictví nezná zatím optimální řešení. Ministerstvo financí upozorňuje, že péče o lidi, kteří na preventivní prohlídky nechodí, stojí následně více peněz, než kdyby se nechali pravidelně prohlédnout.

Zaměřit se na zvýšení daní navrhovala i Národní ekonomická rada vlády. Označila to za jedno z nejrychlejších opatření. Celkové zvýšení daní ale odmítá premiér Fiala. „Pojďme radši těmi kroky, které jsou náročnější, protože musíte řešit spoustu drobností, ale když je dobře nastavíte, tak to dobře dopadne,“ prohlašuje ministerský předseda.

Napumpovat miliardy do rozpočtu je potřeba i podle ekonomů. Navrhují další možnosti. „Můžeme zdanit nové nikotinové výrobky, jako jsou elektronické cigarety, nikotinové sáčky a zdanit hazard,“ říká ekonom a vládní poradce Štěpán Křeček.

Dražší zdravotní pojištění pro kuřáky ale naopak v návrhu není. Celkově se návrh trestání „zlobivých pacientů“ nelíbí opozici. „Někdo, kdo třeba požívá psychotropní látky, alkohol a je na dávkách, tak nebude potrestán vůbec. Celé mi přijde hloupé, je to sledovaní lidí. Velký bratr…“ kritizuje Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Neukáznění pacienti by mohli platit i o několik stovek víc.