Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman pokračují v náročných pracích po zemětřesení a dál pomáhají jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Mluvčí českých hasičů Jakub Kozák uvedl v pátek ráno, že se podařilo vyprostit z trosek hned dva živé a třetího „vyštěkal“ český pes Terezka!

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.

„Celkem už jsme tedy ze zřícených budov vyprostili 20 obětí, 11 z toho byly děti. Naše skupina pro rychlé pátrání s kynology a štěrbinovou kamerou na několika místech označila lokaci s možností výskytu přeživších, na vyproštění pracují kolegové z ostatních USAR týmů v oblasti,“ uvedl Kozák v pátek ráno.

Později sdělil veselejší zprávy. „Před půl hodinou se našemu týmu podařilo ze sutin vyprostit dvě živé osoby, které jsme na nosítkách předali místním zdravotníkům. Zároveň máme potvrzenou informaci o tom, že kolegové z jiného týmu ve 4 hodiny ráno zachránili z trosek ženu, kterou v noci ′vyštěkal′ pejsek Terezka českého kynologické skupiny, se kterou provádíme vyhledávání,“ vzkázal Kozák.

contenteditable=”false” data-url=”https://twitter.com/hasici_cr/status/1623922917145980929?ref_src=twsrc^tfw”>

V Adyiamanu mají podle něj základny také týmy z Alžírska, Tchaj-wanu, Pákistánu či Arménie. Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo zatím přes 21 000 obětí. Záchranáři objevují přeživší pod troskami zřícených domů i čtyři dny po přírodní katastrofě.

Záchranné práce komplikuje mráz, v Sýrii zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.