“Útočné jednotky Wagnerovy skupiny dnes získaly obec Krasna Hora,” cituje ze sdělení šéfa Wagnerovy skupiny agentura AFP. Uvedená vesnice leží na sever od Bachmutu nedaleko okraje města, o které se v posledních týdnech vedou krvavé boje. Dřívější zprávy naznačovaly, že Rusové se tam snaží ukrajinské jednotky obklíčit, přičemž Kyjev opakovaně hlásil odražené útoky okupantů, mimo jiné na Krasnou Horu. V té před válkou žilo na 600 lidí, uvedla agentura Reuters.

Ruské a ukrajinské úřady se k údajnému posunu fronty v prvních hodinách nevyjádřily. Informaci o dobytí vesnice odpoledne sdílel i Julian Röpcke z německého deníku Bild, který vývoj na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje. Ruská invazní síla se podle něj zmocnila další lokality důležité pro ukrajinskou obranu Bachmutu.

Prigožinovo vyjádření přišlo dva dny po publikování rozhovoru, v němž oligarcha blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi spekuloval o dalším vývoji války. Mimo jiné uvedl, že ruský plán na převzetí východu Ukrajiny může trvat rok a půl až dva roky. Podle listu The Guardian je Prigožinovo prohlášení důkazem, že část velení v Moskvě počítá s déletrvajícím konfliktem.

Válka by se mohla protáhnout i na tři roky, pokud by se Moskva rozhodla ovládnout celé ukrajinské území na východ od řeky Dněpr, uvedl Prigožin. Řekl to v rozhovoru u příležitostí blížícího se ročního výročí od ruské invaze na Ukrajinu.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je Prigožinovým cílem odvést pozornost od vlastních kauz a zlepšit upadající pověst své žoldnéřské síly. Kreml se jeho i celou Wagnerovu skupinu snaží upozadit, mimo jiné tím, že Prigožinovi odebral právo nabírat bojovníky ve věznicích, uvádí ISW v sobotním komentáři k rozhovoru. Reuters poznamenal, že Prigožin se v minulosti pouštěl do střetů s ruským ministerstvem obrany, které obvinil ze snahy přivlastnit si úspěchy wagnerovců.

Ukrajinští představitelé očekávají brzký útok ruských jednotek, možná ještě před prvním výročím začátku války, které připadá na 24. února. Zároveň však zpochybňují schopnost nepřítele provést úspěšnou ofenzivu.

“S velkou ofenzivou, jak tomu říkají, mají Rusové velké problémy,” uvedl šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Avizovaný ruský útok podle něj zdaleka nepokračuje podle plánu, “Rusové mají velké problémy” a ukrajinské jednotky je úspěšně odrážejí, cituje Danilova ruskojazyčná verze serveru BBC News.