Býval vlivným oligarchou a nejbohatším člověkem v Rusku. Pak se postavil režimu a skončil ve vězení. Teď Michail Chodorkovskij žije v britském exilu, odkud během války vytrvale kritizuje rodnou vlast.

V rozhovoru na kanále Khodorkovsky Live se Rus naposledy rozpovídal o tom, kdy skončí válka. Podle něj je nezbytné, aby se Západ smířil s tím, že je v přímé válce s Ruskem. Chodorkovskij se domnívá, že podpora Ukrajiny nestačí, NATO by mělo podle jeho slov bojovat s Moskvou v přímém konfliktu. Na jeho slova upozornil list Daily Mail.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Musel si vykopat hrob, pak ho zastřelili. Vagnerovci pro CNN popsali, jak dopadají zběhové

Putin se nezastaví

„Státy NATO a západní Evropy budou muset skutečně bojovat,“ prohlásil Chodorkovskij. „Dříve nebo později. Čím dříve jim to dojde, tím lépe. Protože Putin se nezastaví. To by pro něj znamenalo smrt,“ dodal. Chodorkovskij se domnívá, že Putinův režim je na válce závislý. Proto v ní bude pokračovat do posledního dechu.

„Putin může na chvíli zastavit, aby stabilizoval dobytá území, ale pak bude pokračovat,“ sdělil ruský podnikatel s tím, že Moskva může mobilizovat i muže z čerstvě anektovaných území. Konec války proto Chodorkovskij v blízké době nečeká. „První rok byla zkouška, teď to teprve začne. Putinův režim může udržet stabilitu jen za podmínek neustále pokračující války,“ uzavřel muž, jehož Rusko eviduje na seznamu takzvaných „zahraničních agentů“.