Opoziční hnutí ANO v posledních týdnech nešetřilo kritikou vládní koalice za to, že se odmítá bavit o konkrétnějších plánech, jak chce provést důchodovou reformu. S hnutím ANO podle Schillerové vláda ještě ani nejednala. Podle předsedy horní parlamentní komory to ale zatím není na pořadu dne, protože v kabinetu ještě nepanuje jednotný názor, jakým způsobem bude změny v penzijním systému komunikovat.

„Představa, že si nejdříve koalice řekne všechno u sebe a pak to detailně projedná s opozicí, je mylná,“ řekl v nedělním vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň ovšem podotkl, že bez spolupráce s opozičními zákonodárci není možné důchodovou reformu provést. „Ta je zásadní,“ uznal v Partii Terezie Tománkové.

Na druhou stranu se ale ohradil proti silné kritice ze strany hnutí ANO, které na základě neoficiálních či pracovních verzí změn v důchodech přicházejí s hlasitými výhradami, a to v době, kdy je kvůli válce na Ukrajině potřeba řešit více problémů na více místech.

„Sedli jsme do autobusu, kde jsou občané ČR. Autobus se řítí dolů a poměrně daleko od nás je zeď, do které můžeme narazit. Místo toho, abychom brzdili, tu máme opozici, která říká, ať brzdíme a zároveň přidáváme plyn. Takhle se nedá fungovat,“ řekl Vystrčil směrem k předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO.