Oba politici po volbách vyjadřovali připravenost se potkat, žádný z nich ale několik dní nenavrhnul termín schůzky. Vzájemně očekávali iniciativu z druhé strany. Pavel nakonec nabídl datum setkání Zemanovi na dnešní den, ten návrh akceptoval.

Zeman avizoval, že s Pavlem bude chtít v Lánech mluvit o prezidentském údělu. Pavel měl naopak v plánu mimo jiné Zemana požádat, aby už nečinil do konce svého mandátu žádná zásadní rozhodnutí. Na mysli měl zejména jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Zeman ale v mezičase oznámil, že tento krok neučiní. Své rozhodnutí označil za vstřícné gesto na rozloučení. Pavel považuje Zemanovo oznámení za správné. Nevyloučil ale, že Zemanovi téma při dnešním setkání připomene.

“Předpokládám, že se dotkneme všeho, co bude souviset s předáváním funkce. Požádám ho i o maximální otevřenost,” řekl Pavel již dříve k dnešní schůzce. Nemyslí si, že by mediální dohady o tom, kdo vzájemnou schůzku navrhne, mohly nějak poznamenat atmosféru setkání. Očekává konstruktivní přístup, který podle něj panoval i v případě schůzek ředitelů kanceláří či tiskových mluvčí.

Pavel si se svým týmem minulý týden vybral dovolenou, dnešek je prvním pracovním dnem. Na úterý již dříve avizoval jednání se svým týmem. Ve středu a ve čtvrtek bude na prvním výjezdu do regionu, navštíví Karlovarský kraj. V pátek a v sobotu se zúčastní bezpečnostní konference v Mnichově, kde počítá s možností bilaterálních schůzek.