Proteo byl jedním z deseti psů vyslaných z Mexika do Turecka, aby pomohli obětem zemětřesení. K jeho smrti se vyjádřilo i mexické ministerstvo obrany, píše Daily Mail. „Děkujeme ti, Proteo, za tvou hrdinskou práci,“ poslalo mu vzkaz. „Splnil jsi úkol mexické armády,“ dodalo.

„Chci ti říct, že jsem na tebe hrdý, protože jsi byl vždycky silný pes. Psí dělník, který se nikdy nevzdal,“ řekl prý jeden z vojáků, kteří se účastnili záchranných misí v Turecku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel slavný dvojník Eminema. Kaskadéra srazilo auto, zůstaly po něm dvě malé dcery

Lidé na sociálních sítích Protea chválí za všechno jeho vynaložené úsilí. Některé však zajímalo, za jakých okolností statečný pes odešel. Na internetu se objevila fotografie, na níž je údajně vidět Proteo. Leží v kufru auta a na přední noze má část po zavedené kapačce. Na fotce je zobrazena černá stužka se slovy „Splnil misi“.

Mexické ministerstvo obrany dosud neupřesnilo, jak pes zahynul. Mexická média však uvádějí, že pátral po přeživších v troskách a za své hrdinství zaplatil životem.

Záchranáři na místě katastrofy stále bojují s časem a snaží se ze sutin vyprostit oběti. Zemětřesení na jihovýchodě Turecka a severozápadě Sýrie si vyžádalo už přes 36 tisíc obětí.