„Létající objekt sestřelený v kanadském vzdušném prostoru se zdál být malým kovovým balónem s upoutaným nákladem pod ním,“ stojí ve sdělení, které Pentagon podle CNN zaslal americkým zákonodárcům.

K sestřelu zmíněného objektu došlo v sobotu na kanadské straně hranice mezi Kanadou a americkou Aljaškou. Úder provedla americká stíhačka se souhlasem Ottawy. Z prvotních vyjádření kanadských úřadů vyplývalo, že objekt měl mít válcovitý tvar.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sestřely nad USA a Kanadou? Expert popsal problém, Američané nevylučují objekt z vesmíru

Vzhledem k nepřístupnosti terénu v místě sestřelu je poněkud překvapivé, že Pentagon přišel s novými zprávami takto rychle. Sobotní incident v Kanadě byl v pořadí třetí incident podobného typu na severoamerickém území v posledních dnech.

Už na začátku února Američané pomocí stíhačky F-22 zasáhli čínský balón u pobřeží Jižní Karolíny. Jeho zbytky vyzvedlo americké námořnictvo a Američané je nyní blíže zkoumají. V úterý oznámili, že mezi nalezenými součástkami jsou senzory, jejichž účelem je shromažďování zpravodajských informací. Našli také soustavu antén měřící devět až 12 metrů.

V pátek sestřelil americký letoun další neznámý objekt na severním pobřeží Aljašky. Ke čtvrtému incidentu došlo v noci z neděle na pondělí, kdy americká stíhačka F-16 sestřelila další objekt ve tvaru osmiúhelníku. K sestřelu došlo znovu na kanadsko-amerických hranicích, přesněji nad Huronským jezerem.

Představitelé Pentagonu podle CNN zmínili, že objekt po sestřelu „následně pomalu sestoupil“ do vody.