Ruské síly zahájily významný útok na Vuhledar 26. ledna. Podílely se na něm jednotky 40. samostatné brigády námořní pěchoty a 155. brigády námořní pěchoty, obě patřící k Tichooceánskému loďstvu, jednotky samozvané Doněcké lidové republiky (DPR) a 36. motostřelecké brigády 29. vševojskové armády, píše BBC na základě zpráv proruských vojenských blogerů. Podle ruského nezávislého vyšetřovacího projektu Conflict Intelligence Team se na operaci podílely také zvláštní jednotky ruské vojenské rozvědky GRU.

Rusové podle všeho nejprve rychle dosáhli dálnice, která spojuje vesnici Pavlivku s městem Marjinka v Doněcké oblasti. Silnice míří ze jihozápadu na severovýchod a od Vuhledaru odděluje jeho předměstí, sestavené z chatek a menších domů. Ruským vojákům se pak ale kvůli odporu ukrajinské armády nedařilo proniknout do města. Zřejmě se proto rozhodli pro obchvatný manévr – město obejít z východu.

Ruské kolony se přesouvaly od vesnice Mykilske, která je pod kontrolou ruské armády, po silnicích vedoucích skrze rozlehlá pole. Cesty lemují stromořadí, které poskytují určité krytí, drony ukrajinské armády ale pohyb ruských konvojů zaznamenaly a ukrajinské síly zahájily palbu.

Je těžké určit, kdy přesně útok na konvoj nastal. Videozáznamy zničených či opuštěných obrněných vozidel ukrajinské zdroje zveřejnily 9. února odpoledne. První zprávy o ostřelování ruského konvoje u Vuhledaru se ale objevily už 6. února, kdy se rovněž hovořilo o třicítce zničených vozidel.

Jeden z ukrajinských blogerů podle BBC tvrdí, že ruská armáda utrpěla u Vuhledaru ztráty v rámci “série útoků”. Server nicméně píše, že žádná spolehlivá data o přesném čase zničení či zasažení vozidel neexistují. Různé zdroje se ale shodují na tom, že Rusko přišlo o zhruba 30 kusů vybavení. Na základě záběrů se jedná o 31 vozidel, ale není jasné, zda všechny záběry byly pořízeny v jeden den nebo dokonce na jednom místě.

Na záběrech z dronů je vidět tanky a obrněná vozidla, která se pohybují v těsné koloně. Když některá vozidla najedou na miny, další se je snaží objet a rovněž explodují.

Ruské ministerstvo obrany ztrátu konvoje u Vuhledaru nepotvrdilo. BBC upozorňuje, že se jí tvrzení o ztrátách v tomto případě nepodařilo ověřit.

Ruský prezident Vladimir Putin ve videu natočeném 9. února a zveřejněném 12. února uvedl, že “ruská námořní pěchota právě teď pracuje, jak má” a že “hrdinně bojují” i příslušníci Tichooceánského loďstva. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) tyto útvary chválil záměrně, protože právě 155. námořní pěchotní brigáda při útoku na Vuhledar měla značné ztráty. Slova ruského prezidenta ale také mohou značit, že Moskva chce k útoku na Vuhledar nasadit další síly, dodává ISW.

Záběry zničeného konvoje si jednoznačně vyžádaly velkou kritiku proruských blogerů i vojenských expertů. Někteří z nich operaci u Vuhledaru označili za jednu z největších samostatných porážek ruské armády od začátku invaze a přirovnali ji k neúspěšným pokusům o překročení řeky Severní Doněc v květnu 2022.