„Ukrajinci potřebují v první řadě – kromě mnoha dalších věcí – zbraně, které umožní přenést válku na území protivníka, konkrétně střely s doletem minimálně 300 kilometrů a víc. Ukrajinci by tak nemuseli pouze opravovat vlastní infrastrukturu, ale mohli by mnohem lépe narušovat ruskou logistiku a ničit ruská letadla ještě dřív, než vůbec odstartují. To je něco, co by tu válku mohlo skutečně posunout, bohužel k tomu ještě západní politici nenašli odvahu,“ řekl Milan Mikulecký ve vysílání CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejkrvavějších sedm dnů pro Rusy. Za týden jsme zlikvidovali 6 180 okupantů, hlásí Kyjev

Podobně se vyjádřil i Vladimír Baar: „Spíš než tanky by ze Západu na Ukrajinu měly přijít rakety delšího doletu, které by byly schopny ničit i cíle na Krymu. Aby bylo Rusko znepokojeno, že ‚jeho‘ území nezůstane stranou bojů a že i Krym je zasažitelný.“

Podívejte se na celý rozhovor s Vladimírem Baarem a Milanem Mikuleckým:

Kyjev již několik měsíců jeví enormní zájem o americké balistické střely ATACMS, jež se pyšní dostřelem až 300 kilometrů. Tyto střely jsou schopny odpálit například americké salvové raketomety M270 a HIMARS, které Spojené státy dodaly na Ukrajinu již začátkem léta. Tehdy však Američané poskytli „pouze“ klasické rakety s dostřelem kolem 80 kilometrů.

Hmotnost hlavice ATACMS je téměř třikrát větší než v případě běžné munice, což pochopitelně přináší ničivější efekt. Podle ukrajinského vojenského analytika Oleksandra Kovalenka by dodávka 100 raket ATACMS na Ukrajinu v krátkodobém horizontu mohla významně ovlivnit rovnováhu sil na bojišti.