Na počátku ledna se objevily neoficiální informace o připravovaném čidlu Vindstyrka z dílny švédské firmy IKEA. V úterý 14. února ho nábytkářská firma…

Na počátku ledna se objevily neoficiální informace o připravovaném čidlu Vindstyrka z dílny švédské firmy IKEA. V úterý 14. února ho nábytkářská firma oficiálně představila.

„Čistý vzduch v místnostech je pro naši pohodu zásadní a jedním z prvních kroků k lepšímu ovzduší je zvýšení povědomí o znečišťujících látkách v interiérech. Nový senzor kvality vzduchu VINDSTYRKA umožňuje měřit a sledovat úroveň znečištění ovzduší v interiéru a doplňuje tak stávající řadu chytrých řešení IKEA, která umožňují zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti,“ uvádí IKEA v tiskové zprávě.

Takhle vypadá Vindstyrka. Nové čidlo kvality vzduchu od Ikei, o kterém se zatím neví, jestli vůbec existuje

Jmenuje se Vindstyrka

IKEA tímto čidlem reaguje na skutečnost, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dýchá 9 z 10 lidí na světě znečištěný vzduch. Vzduch v interiérech přitom může být stejně znečištěný jako ten venkovní. Díky novému senzoru budou mít zákazníci možnost sledovat kvalitu ovzduší ve svých domovech.

„Naší ambicí bylo vytvořit s produktem VINDSTYRKA cenově dostupný a výkonný senzor kvality vzduchu, který by našim zákazníkům pomohl lépe si uvědomit kvalitu vzduchu, který ve svých domovech dýchají,“ řekl Henrik Telander.

Na přední části přístroje je displej, zobrazující informace o koncentraci jemných prachových částic menších než 2,5 mikrometru (PM 2,5), vlhkost a teplotu vzduchu. Na další obrazovce lze zjistit množství těkavých organických sloučenin v ovzduší (TVOC).

Součást chytré domácnosti IKEA

Vindstyrka může fungovat samostatně, ale po připojení k hubu Dirigera nabídne další možnosti – například odečítání údajů o kvalitě vzduchu v aplikaci IKEA Home. Pochopitelně nemůže chybět integrace s chytrou domácností, takže třeba při překročení nastavených hodnot lze automaticky spustit čističku vzduchu Starkvind.

„Chceme pracovat na pozitivní změně a víme, že neexistuje jediné řešení, jak vyřešit znečištění interiérového ovzduší. Snažíme se nabízet různé výrobky a chytrá řešení, která zvyšují povědomí o znečištění vzduchu v interiéru a umožňují lidem provést správné změny pro domov s čistším vzduchem,“ uvedl Henrik Telander.

IKEA plánuje uvést Vindstyrku na všechny trhy, kde působí (předpokládáme, že i na ten český), v dubnu. Prodávat se bude jak v kamenných prodejnách, tak i v internetovém obchodě. Cenu zatím neznáme.

Česká IKEA je nejdražší. V Německu stojí stejná pohovka i o 16 tisíc méně. Polsko je ještě výhodnější

Přečtěte si také: