Salát představuje chutnou přílohu, zdroj vlákniny a pomáhá doplnit cenné minerální látky a vitamíny do organismu. Úplně nejlepší kvalitu získáte, když si ho sami vypěstujete doma ve skleníku, kde máte jistotu, že salát není ošetřovaný žádnou nebezpečnou chemií, a navíc na chuti to rozhodně poznáte, protože svěží křupavý salát je velkým rozdílem oproti unavenému salátu ze supermarketu bez chuti.

Správný výsev

Čím dříve si salát vysejete, tím dříve se můžete těšit na chutnou sklizeň. Ideálním termínem je například již polovina ledna, kdy stihne salát vzejít a zakořenit. Vyberte si také správnou odrůdu, kdy můžete kromě běžných salátů, u kterých se sklízí celá hlávka, najít i takové, které jsou listové a postupně se u nich trhají jednotlivé listy, které zároveň dorůstají. Oblíbené jsou i nejrůznější červené saláty s atraktivním vzhledem a silně aromatickou chutí. Pamatujte také na to, že výsev urychlíte umístěním do teplejšího prostředí, ale souběžně si můžete sazenice připravit i do vytápěného skleníku či zimní zahrady, kde salát poroste o něco pomaleji pro dlouhotrvající sklizeň. Výsev si načasujte zhruba 8 až 12 týdnů před plánovanou výsadbou do skleníku či případně volně na záhonek.

Přesazení do skleníku

Až bude mít sazenice salátu zhruba pět listů a dostatečně vytvořené kořeny, přichází na řadu přesázení do skleníku. Umístit ho můžete do truhlíků, ale i volně do půdy, kdy záleží na odrůdě a na teplotních podmínkách, jaké panují ve vašem skleníku. Při přesazení dbejte na dostatečnou vzdálenost jednotlivých rostlin, kdy by spon měl být přibližně 25 centimetrů. Půda musí být dostatečně prokypřená a bohatá na živiny, což zajistíte přidáním zahradnického substrátu nebo vyzrálého kompostu.

Foto: Unsplash

Včasná sklizeň

U salátu je důležité objevit správný okamžik, kdy se pustit do sklizně, aby byl dostatečně vyrostlý, ale zároveň bez nepříjemné hořké pachuti. U trhacích listových salátů je to jednoduché, ale u těch klasických si dejte pozor, aby nevyrostly do výšky, protože jakmile se začnou vytahovat do květu, dramaticky se to projeví na jejich zhoršení chuti, která bude více hořká. Ideální načasování záleží podle odrůdy a svěží jemnou chuť salátu podpoříte i častou a pravidelnou zálivkou.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-30356-jak-pestovat-hlavkovy-salat-s-vysevem-muzeme-zacit-hned a https://www.ceskestavby.cz/clanky/zacnete-vysevat-salat-dockate-se-prvni-sklizne-jiz-brzy-na-jare-26709.html

Náhledové foto: Unsplash

The post Pravidla zkušených zahrádkářů pro vypěstování chutného salátu ve skleníku first appeared on Náš dům.