Pokud se tážete, proč jsme o Edgi po několik verzí nepsali, bylo to nedostatkem zajímavých novinek. V posledních měsících se v prohlížeči pouze…

Pokud se tážete, proč jsme o Edgi po několik verzí nepsali, bylo to nedostatkem zajímavých novinek. V posledních měsících se v prohlížeči pouze postupně objevil postranní panel, které jste si zřejmě všimli. Upozornili jsme na něj v souvislosti s verzí 104, byť jeho příchod stejně nebyl zrovna bleskový.

Dnes končí podpora Windows 7 a Windows 8.1. Spočítané to mají i další produkty

Ani Edge 110 není přecpaný novinkami, aspoň něco ale přináší. Jmenovitě jde o Drop pro posílání souborů mezi různými zařízeními s Edgem. Třeba z počítače na mobil. Najdete ji v nedávno přidaném postranním panelu, zobrazíte ho mj. prostřednictvím hlavní nabídky prohlížeče (Ctrl+Shift+´).

Microsoft to sice neříká, ale funkci zjevně distribuuje řízeně. Osobně ji totiž nemám k dispozici v každé instalaci Edge, ačkoli je program již zaktualizovaný na verzi 110. Ve firmách dále ocení, že synchronizovat uživatelská data je už možné také skrze Azure Active Directory.

Jak Redmondští předeslali, tak také učiní v oblasti podpory. V lednu skončila prodloužená podpora Windows 7 a standardní desetiletá podpora Windows 8.1. Edge 109 byl posledním zástupcem rodu, která tyhle verze operačního systému podporoval.

Pokud budete chtít aktuální prohlížeč, budete se muset rozhlédnout jinde. Chrome podporu Sedmiček a Osmiček ukončil také, zatím v ní pokračuje Firefox. Především byste ale měli rychle upgradovat, případně se aspoň ohlédnout po mikrozáplatách.

Zdroje: Microsoft Edge Blog | poznámky k vydání Edge

Novinky v Microsoft Edgi

V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme novinky v prohlížeči Edge od verze 94. Jaké aspekty produktu výrobce postupně přidal, vzal nebo upravil, zjistíte na dalších listech.

Edge 106

Původní článek ze dne 5. 10. 2022 | autor: Petr Urban

Bezpečnost platí za synonymum Edge 106. Microsoft přepsal knihovnu Defender SmartScreen, která chrání variantu prohlížeče pro Windows před škodlivými stránkami. Měl by vás upozornit na phishing, ale i na případný malware. Ochrana proti těmto útoků je tak spolehlivější, tvrdí výrobce.

Nová knihovna se tedy objevila už ve verzi 103, nicméně až nyní Redmondští zahajují proces vyřazení zásady NewSmartScreenLibraryEnabled, pomocí které bylo možné vynutit použití původního filtru (knihovny, chcete-li). Aktuálně ještě funguje, ale je označena za tzv. zastaralou a od příštího vydání prohlížeče už fungovat nebude.

Firmy, které používají zobrazování výsledků vyhledávání právě z podnikového prostředí v adresním řádku, uvidí vyšší počet relevantních výsledků. Návrhy na obsah z práce zprostředkovává Bing a nově pod adresním řádkem při psaní uvidíte až čtyři návrhy místo dosavadních dvou.

Funkce je aktivní v případě, že se do Edge přihlásíte přes podnikové Azure AD, Bing ale výchozím vyhledávačem být nemusí. Návrhy se objevují od verze 81.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 105

Původní článek ze dne 2. 9. 2022 | autor: Petr Urban

Prvního září někteří poprvé vypravili své děti do školy a Microsoft zase k počítačům po celém světě vypravil Edge 105, když tedy nepočítáme dřívější vývojové verze. Pokud používáte režim rozšířeného zabezpečení, oceníte při surfování lepší kompatibilitu. Podporuje totiž kód ve WebAssembly v 64bitových Windows. Časem se dočkají i další platformy.

Microsoft Edge zkouší Super Duper Secure Mode. Obětuje trochu rychlosti ve prospěch bezpečnosti

Standardně je rozšířené zabezpečení vypnuté, protože může omezovat funkčnost webů. Najdete ho v Nastavení v sekci Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby. Rozšířené zabezpečení se může plést s ochranou proti sledování, obě funkce ostatně mají tři různé stupně.

Ochrana proti sledování omezuje sledovací prvky stránek, zatímco režim rozšířeného zabezpečení na webech spouští javaskriptový kód, aniž by se opřel o metodu just-in-time (JIT). Microsoft zjistil, že i když je to takhle někdy pomalejší, rozdíl není dramatický – a nemusí být od věci jej obětovat výměnou za vyšší stupeň bezpečí. Experimenty byly zahájeny loni v prosinci, více se dočtete ve starším článku.

Režim rozšířeného zabezpečení používá také další ochranné technologie, v důsledku čehož nemusí některé weby fungovat správně. Kdyby stránka nefungovala, přidáte ji na seznam výjimek. I proto je funkce jen volitelná.

Vývojový tým rozšířil správu stránek pro režim Internet Exploreru skrze Microsoft 365 Admin Center, ale to domácnosti nevyužijí. A to je pro toto vydání vše. Takže spíš vyhlížejte, jestli už vám Microsoft zapnul postranní panel, který nečekaně oznámil nedávno v průběhu životního cyklu Edge 104.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 104.0.1293.63

Původní článek ze dne 24. 8. 2022 | autor: Petr Urban

Microsoft učinil nezvyklý krok. Edge 104 poprvé vyšel začátkem srpna a nabídl pár drobných novinek, viditelnější vylepšení nicméně přichází o dva týdny později s revizí 104.0.1293.63. V průběhu životního cyklu dílčí hlavní verze prohlížeče typicky funkce nepřibývají, hlavní verze ostatně vychází jednou za čtyři týdny.

Edge chce být i nejlepším herním prohlížečem. Zlepšuje streamovaný obraz, láká na Solitaire

Užít si v nezvyklém čase (možná) můžete postranní panel. Během prohlížení s ním vedle webové stránky máte k ruce jednoduché hry, vyhledávání přes Bing, objevování relevantního obsahu, Outlook, Office nebo nástroje jako převodník jednotek a kalkulátor. To aspoň uvádí seznam změn.

Distribuce funkce je řízená, takže postranní panel se všemi jeho funkcemi nemusíte mít k dispozici hned. Osobně vidím hry, žádné se ale v panelu nenačítají. Stejné chování jsem pozoroval dříve v betaverzi. Vyvolat můžu Office, přičemž pak se v panelu zobrazují poslední otevřené soubory. Klepnutím přejdete do příslušné webové aplikace, tj. Word, Excel, Teams apod.

Mimochodem, postranní panel v okně prohlížeče si snadno spletete s dříve implementovaným panelem Edge. Zapnete jej v hlavní nabídce, když klepnete na Další nástroje | Spustit panel Edge. Jejich účel je vlastně podobný, ale starší panel Edge zaujme místo na pracovní ploše, vizte snímky v galerii.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 104.0.1293.47

Původní článek ze dne 9. 8. 2022 | autor: Lukáš Václavík

Microsoft tento týden vydal finální verzi Edge 104. Opravil další dvacítku zranitelností oproti stavu z druhé poloviny července. K tomu pak přidal dvě funkční novinky.

Ta první umožní při prvním spuštění importovat data (historii, oblíbené, hesla…) z Chromu, i když jej nemáte na počítači nainstalovaný. Nově Edge jen vyzve k přihlášení ke googlovskému účtu a prohlížeč si příslušné informace stáhne z internetu.

Edge 104 pak přidává ještě třetí možnost Ochrany před sledováním. Vedle Vyváženého a Striktního přibyla ještě Základní prevence, která nerozbije web, ale zablokuje některé sledovací prvky, typicky ty nahlášené jako škodlivé. Vyšší stupně jsou v ochraně agresivnější, umí blokovat i reklamu, ale už můžou některé stránky znefunkčnit.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 103

Původní článek ze dne 24. 6. 2022 | autor: Petr Urban

Do stotřetího vydání svého prohlížeče Microsoft připravil několik politik. Pomocí jedné z nich ovládáte dříve představený automatický výběr vhodného uživatelského profilu. Edge rozhoduje, zda odkaz použít buď s osobním, nebo raději s pracovním účtem. Pravidlo GuidedSwitchEnabled může přepínání účtů zamezit.

Microsoft se dále chlubí, že brouzdání po webu chrání předělaný filtr Defender SmartScreen, který dle slov tvůrce spolehlivěji odchytává případné hrozby. Platí to tedy pouze pro variantu pro Windows. Podniky mohou na pár týdnů vynutit použití původního filtru politikou NewSmartScreenLibraryEnabled. Odstraněn bude ve verzi 105.

Při použití s pracovním účtem může Edge při psaní v adresním řádku zobrazovat relevantní výsledky z organizace, kde pracujete (musíte být přihlášení pomocí Azure AD). Klepnutím na tlačítko v adresním řádku zobrazíte jen výsledky z organizace. Tohle chování teď ovlivníte pravidlem AddressBarMicrosoftSearchInBingProviderEnabled.

Vývojový tým Edgi umožňuje, aby zapomněl na uložené certifikáty. Tím pádem se znovu objeví dotaz na to, jaký certifikát použít.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge a Microsoft Editor

Původní článek ze dne 1. 5. 2022 | autor: Petr Urban

Microsoft do svého prohlížeče přidává dvě novinky, které explicitně nespojuje s konkrétní verzí a nezmiňuje je v seznamu změn. Zato se schovávají v seznamu tipů k produktivnímu využití Edge a Bingu. O obou firma tvrdí, že je distribuuje. Zdá se, že jde o distribuci řízenou, takže nemůžeme říct, jestli už funkci najdete i ve svém Edgi.

Ze světa chytrých funkcí přichází Microsoft Editor. Znát ho můžete také z jiných aplikací včetně Wordu nebo později webového Outlooku, přičemž jeho účelem je zlepšit psaný projev. Kromě obligátní kontroly pravopisu poskytuje rady mířené na gramatiku a stylistiku.

Rady ovšem neposkytuje v každém jazyce. Čeština mezi ně patří, slovenština nikoli. V kontextové nabídce u pasáže s návrhem musíte vybrat příkaz Otevřít návrh. Pak teprve vidíte, co Editor navrhuje.

Oproti běžným návrhům při kontrole pravopisu, kde po otevření kontextové nabídky hned vyberete slovo bez překlepu, vyžaduje používání Editoru klepnutí navíc. Jeho výhoda spočívá v tom, že by podle Microsoftu měl běžet na webech, kde klasická kontrola pravopisu nefunguje.

Kopírujte chytře části internetových stránek

Již dříve Edge umožnil vkládat adresy URL nikoli v plném znění ve formátu prostého textu, nýbrž formou hypertextu, který se vytvoří z názvu stránky. Ovšem za předpokladu, že to cílová aplikace podporuje. Vývojový tým možnosti spojené s kopírování a vkládáním rozšiřuje.

Tentokrát chytře zkopírujete obsah z internetových stránek. Jít může o text, ale také třeba o tabulky. Chytré kopírování aktivujete klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+X, případně přes kontextovou nabídku a příkaz Výběr webu.

Tabulka slouží jako skvělý ilustrativní příklad. Zajímá vás jen její část, tak si vyberete požadovanou oblast buněk a zkopírujete pouze ji. Redmondští funkci testují od listopadu 2020, kdy ji uvedli do Edge Canary. Tehdy ji nazývali chytrým kopírováním, dnes ji označují za výběr webu. Výstižnější mi připadá první varianta, proto používám právě ji.

Zdroje: Office support | Sumit 🇺🇦 / Twitter | Windows Experience Blog

Edge 100

Původní článek ze dne 5. 4. 2022 | autor: Petr Urban

Sice vyšel 1. dubna, ze strany Microsoftu nicméně nešlo o vtip. Podobně jako krátce před ním Chrome, také jeho prohlížeč ve verzování dospěl ke třem cifrám. Edge 100 není zajímavý díky číslu, bohužel ani uživatelsky zajímavých novinek není mnoho.

Chrome 110 odkopl Windows 7, zato si rozumí s novou upscalingovou technologií od Nvidie

Prohlížeč se rozšiřuje za hranice běžného a integruje se s Průzkumníkem a Outlookem. Specificky v těchto programech prý zobrazí náhled dokumentu ve formátu PDF. Je to jednoduchá aplikace, s dokumentem v tu chvíli nelze integrovat. Mně osobně se náhled se v Průzkumníku vyvolat nepodařilo, Outlook nepoužívám.

Edge dále podporuje digitálně podepsaná pédéefka, nastavení ovlivníte zásadou PDFSecureMode. Bezpečnost zase posiluje metodou Hardware enforced Stack Protection. Ta nová není, vývojový tým však do prohlížeče přidává zásadu ShadowStackCrashRollbackBehavior, pomocí níž chování ochrany ovlivníte. Zásady míří primárně na organizace.

Redmondští ve svém prohlížeči zjednodušují spouštění aplikací Microsoft 365. Když v prohlížeči otevřete odkazy na domény patřící např. OneDrivu nebo SharePointu, tak se vás už nedotáže, jestli má soubor otevřít v příslušné aplikaci, měl by tak učinit rovnou. Chování se ovládá zásadami AutoLaunchProtocolsComponentEnabled a AutoLaunchProtocolsFromOrigins. Ve výchozím nastavení jsem rozdíl oproti dosavadní situaci během krátkého ohledání nepoznal.

Zdroje: poznámky k vydání Edge | Windows Kernel Internals Blog

Edge 99

Původní článek ze dne 4. 3. 2022 | autor: Petr Urban

V minulých verzích se pracovalo na tom, abyste v prohlížeči mohli být přihlášeni k osobním, pracovním a školním účtům. Edge 99 by měl být schopný v některých případech rozlišit, jakým účtem vás má přihlásit. Teď si dokonce vytvoříte seznam stránek, u nichž výslovně určíte, jak vás má Edge přihlašovat.

Fanoušci Firefoxu chtějí vertikální panely. Zvážíme to, říká Mozilla

Pokud Edge využíváte i jako čtečku dokumentů v PDF, oceníte, že se v levém postranním panelu ukazují náhledy stránek. Jestli svá hesla neukládáte do dedikovaného správce, svá hesla v Edgi teď v případě zájmu ochráníte vlastním hlavním heslem. Ochranu jste zavést směli už dřív, prohlížeč však nepodporoval zadávání vlastních řetězců znaků, které tvoří heslo.

Podobně jako Chrome se také Edge připravuje na trojciferné číslo verze. Pokud chcete, můžete změnit identifikaci prohlížeče, aby se prezentoval jako verze 100. Několik měsíců k tomu slouží experimentální předvolba edge://flags#force-major-version-to-100. Některé weby tak vysoké hodnotě nemusí porozumět.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 98

Původní článek ze dne 8. 2. 2022 | autor: Petr Urban

Vývojový tým se chlubí bezpečnějším prohlížením, Edge 98 však nepřidává žádný obecně platný zabezpečovací prvek. Řeč je o nových zásadách, které na prohlížeč lze aplikovat:

  • EnhanceSecurityMode,
  • EnhanceSecurityModeBypassListDomains,
  • EnhanceSecurityModeEnforceListDomains.

Jejich použití je tedy volitelné a cílí na organizace, takže se většiny instalací nedotknou. Zásady zapínají prvky Arbitrary Code Guard, Content Flow Guard a hardwarově vynucenou Stack Protection. Podle Microsoftu tyto funkce výrazně chrání proti probíhajícím útokům skrze dosud neznámé díry.

Edge 98 podporuje automatické vyplňování přihlašovacích údajů na webech, teď je však ochráníte vlastním hlavním heslem. Dále designérský tým připravil boční posuvníky, které vizuálně zapadají do Windows 11. Tyto posuvníky však zatím nejsou aktivovány automaticky. Stojíte-li o ně a nechcete čekat, na stránce edge://flags aktivujte předvolbu Windows style overlay scrollbars.

Nové posuvníky jsou úzké a minimalistické. Když nad nimi nelevituje ukazatel myši, skryjí se šipky a zůstane samotný jezdec, jímž určujete polohu na stránce.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 97

Původní článek ze dne 7. 1. 2022 | autor: Petr Urban

Přihlašování k internetovým službám by mělo být jednodušší v případě, že jste v prohlížeči přihlášeni k více účtům. Jedná se o osobní, ale také o pracovní nebo školní účty. Edge 97 se vás zeptá, který účet se má použít v případě, že jste přihlášeni právě k více pracovním nebo školním účtům. Funkci lze vypnout.

Prohlížeč dále podporuje automatické využívání zabezpečeného protokolu HTTPS. Nejnavštěvovanější weby ho sice používají a zejména Google na rozšíření vyvíjí značný tlak, pokud nicméně navštívená stránka ještě komunikuje přes HTTP, může ho prohlížeč zkusit změnit za HTTPS. Umí to mj. i Firefox.

Funkce je distribuována řízeně a z popisu není jasné, jestli ji budete muset aktivovat manuálně, případně jestli vás Edge k použití zabezpečeného protokolu sám vyzve. Microsoft uvádí, že šifrování má být využito u domén, které pravděpodobně podporují HTTPS. Zřejmě tedy má vlastní bílou listinu, případně situaci vyhodnotí jinak.

Citování

Z uživatelského hlediska poslední viditelnou novinkou v čerstvém vydání prohlížeče jsou citace. Microsoft tímto cílí zejména na studenstvo. Edge citace vygeneruje u stránek přidaných do kolekcí. Ačkoli se funkce objevuje ve stabilní verzi prohlížeče, oficiálně je označena za testovací.

Generování citací najdete v hlavní nabídce, kde klepněte na Další nástroje | Citovat to. Případně zabruste přímo do vaší kolekce. Z citačních stylů jsou k dispozici APA 7, Chicago, Harvad, IEEE a MLA. Propracované citační managery Edge pochopitelně nenahradí.

Ani jeho schopnost správně vyhledat potřebné informace o článku nejsou dokonalé, např. nenašel zjevný název časopisu u článku Soil microbiomes and climate change. V českém Edgi jsem zaznamenal také špatný překlad pole Volume. V tomto kontextu nejde o hlasitost, ale o ročník.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Edge 96

Původní článek ze dne 23. 11. 2021 | autor: Petr Urban

Zvýrazňování dokumentů ve formátu PDF naráželo na limity, které Edge 96 překonává tím, že do výbavy přidává zvýrazňovač pro volné použití. Nesvazuje vás už tedy tím, že by dovedl barevně označit pouze text. Čerstvé vydání prohlížeče dále umožňuje přímé spouštění progresivních webových aplikací pomocí příslušných protokolů.

Windows 11 vynucuje Edge ještě agresivněji než dřív. EdgeDeflector už nefunguje

Stává se více a více čtečkou pro práci s newebovými dokumenty. Edge už totiž zobrazí i dokumenty z Microsoft Office. Konkrétní typy výrobce neuvádí. Podařilo se mi v prohlížeči otevřít wordovské dokumenty s příponami DOCX i starší DOC. Obdobně by měly jít otevřít tabulky a prezentace z Excelu a PowerPointu.

Lokálně uložené soubory prohlížeči nepředhodíte. Pro zobrazení používá jednoduchý prohlížeč z webové varianty Office, tj. soubory se fakticky otevírají ve webové službě. Kdyby vám tohle chování nevyhovovalo, novou funkci úplně vypnete a dokumenty se budou vždycky rovnou stahovat do vybrané složky. Microsoft uvádí, že změna nemá vliv na prohlížení souborů ve OneDrivu a webových Office.

Matematické úlohy? Edge je vyřeší

I další nová funkce je zaměřená jiným směrem než na weby. Tedy, s weby spolupracuje, ale nejsou jejím přímým cílem. Edge přivítal integrovaný nástroj na řešení matematických úloh. Dle výrobce rozumí aritmetice, algebře, trigonometrii aj.

Najdete ho v hlavní nabídce a úlohy mu zadáte buď přímo (nechybí matematická klávesnice), nebo vyberete příklad na webu nebo v dokumentu. Může jít i o fotku ručně psaného zadání. Prohlížeč úlohu rozpozná díky OCR. Nástroj vám zadání i vizualizuje prostřednictvím grafu.

Některé škodlivé weby spoléhají na to, že napíšete chybně adresu známé služby. Edge vás na tyto weby, které jste navštívili kvůli překlepu, upozorní. To je ke hlavním novinkám, kterou jsou pro nás zajímavé, všechno. Edge 96 obsahuje i řadu lákadel pro podniková prostředí. Kompletní seznam změn najdete na webu Microsoft Docs.

Zdroje: poznámky k vydání Edge | Edge 96

Edge 95

Původní článek ze dne 23. 10. 2021 | autor: Petr Urban

Používáte-li prohlížeč Edge pro procházení dokumentů ve formátu PDF, mohlo by vás zaujmout poslední vydání prohlížeče od Microsoftu. Pamatuje si totiž, na jakém místě jste s prohlížením minule skončili, takže můžete plynule navázat. Funkci lze vypnout. Distribuci Edge 95 Redmondští zahájili během čtvrtka.

Přímo do těl dokumentů v PDF navíc vložíte textové poznámky. Zlepšen byl i uživatelský zážitek při stahování souborů v progresivních webových aplikacích nebo programech využívajících WebView. Z nich by mělo být možné také přetahovat soubory rovnou na plochu a do jiných složek. Předchozí věta se však vztahuje k blíže neurčené budoucnosti.

Na první pohled si všimnete lepší integrace s Windows 11 v oblasti designu – kontextové nabídky jsou průhledné, oknům se zakulatily rohy. Kolekce umožní tvořit citace článků, jen to zřejmě nebude hned. (Microsoft se dostává do podobně divné sféry jako Google, tj. jako novinky prezentuje funkce, jimiž prohlížeč zatím nedisponuje.) Nevíme, podle jaké normy budou citace tvořeny.

Úsporný režim a snazší registrace

Abyste vydrželi déle při práci na akumulátor, přepne se prohlížeč do úspornějšího režimu. Připomíná to dřívější nápad Opery, kdy po odpojení síťového kabelu, omezí některé funkce. Do úsporného režimu Edge přejde až ve chvíli, kdy bude akumulátor již značně vybitý a Windows aktivuje systémový úsporný režim.

Teď už zcela bez podpory FTP. Chrome 95 také omezuje user agent, webům toho už tolik neprozradí

Můžete ale také zvolit, aby se režim aktivoval hned při odpojení počítače od elektrické sítě. Režim může být dále aktivní neustále, případně jej můžete zcela vypnout a zapomenout, že existuje. Pokud ho zatím v prohlížeči nevidíte, vyčkejte, distribuce této funkce je řízená.

U vybraných stránek Edge nabízí automatizovanou registraci uživatelských účtů. Jen nevíme přesně, jakých webů se to týká. V kostce jde o to, že prohlížeč automaticky vyplní pole formuláře – vygeneruje i heslo. Přihlašovací údaje pak samozřejmě uloží.

Podobně vás prohlížeč při změně hesla přenese přímo na stránku, kde tak učiníte. Ovšem jen u vybraných webů Připomínám, že Edge po vzoru Chromu zkrátil vývojový cyklus na čtyři týdny.

Zdroje: poznámky k vydání Edge 95 | Edge 95

Edge 94

Původní článek ze dne 14. 10. 2021 | autor: Petr Urban

Koncem září vyšel Edge 94. To sice není úplná novinka, Microsoft však nyní upozorňuje na to, jakou lehce skrytou novinku přináší v kombinaci s Windows 11, která je prozatím přístupná lidem zapojeným do programu Windows Insider. Vývoj produktů ze stejné stáje šel aspoň v určitém ohledu ruku v ruce (méně to platí pro design).

Mozilla vyzrála na Microsoft a jeho Edge. Z Firefoxu udělá výchozí prohlížeč na jedno kliknutí

Pokud tedy používáte Jedenáctky, můžete si po aktualizaci Edge všimnout, že je čitelnější ve Správci úloh. V předchozích řadách Windows stále platilo a platí, že pod sebou vidíte vysoký počet procesů, které od sebe nerozeznáte podle názvu. Jestliže jste potřebovali „sestřelit“ proces způsobující zpomalení či zamrzání prohlížeče, stříleli jste do určité míry naslepo.

Identifikace procesů? Teď už to zvládnete

Právě tohle Microsoft konečně vyřešil. Teď už jsou dílčí procesy jasně pojmenované a reprezentuje je vlastní ikona. V některých případech proces obsahuje více položek, které jsou reprezentovány každá na samostatném řádku. Moderní prohlížeče využívají celou škálu procesů. Jsou proto paměťově náročnější, zároveň ale stabilnější a bezpečnější.

Interní správce úloh v prohlížeči byl podobně zlepšen. Nemohly by se popisky a ikony procesů objevovat také Správci úloh ve Windows 10? To Microsoft neříká, pouze se tak teď neděje.

Počínaje vydáním Edge 94 výrobce zkracuje vývojový cyklus tak, že nové hlavní verze bude uvolňovat v rozestupu pouhých čtyř týdnů. Od začátku roku 2020 takovou kadenci nastavila konkurenční Mozilla. Microsoft ponechává firmám distribuční kanál Extended Stable, kde k aktualizaci dojde jednou za osm týdnů. V podstatě bude každá druhá verze přeskočena.

Zdroje: Microsoft Edge Blog (1 | 2 | 3)

Přečtěte si také: