Další vydání webového prohlížeče od Mozilly přináší hned několik vylepšení pod kapotou. Zřejmě nejzásadnější je použití sandboxu pro proces, který využívá…

Další vydání webového prohlížeče od Mozilly přináší hned několik vylepšení pod kapotou. Zřejmě nejzásadnější je použití sandboxu pro proces, který využívá výpočetního výkonu grafické karty. Platí to pro Firefox pro Windows.

Microsoft Edge zruší vlastní čtečku PDF a nasadí tu od Adobe. Včetně reklamy

Na řešení se pracovalo dlouhé roky a je důležité z pohledu bezpečnosti, protože další část prohlížeče běží odstíněná od zbytku systému. Výrazně se tím snižuje riziko, že by váš systém napadl malware.

Aktuálně však kvůli tomu nefunguje posouvání kolečkem myši, pakliže používáte X‑Mouse Button Control. Autor nástroje pracuje na nápravě. Mezitím můžete vypnout posouvání kolečkem v oknech pod ukazatelem myši buď v globálním nastavení programu, nebo v nastavení profilu pro Firefox.

Lepší výkon, více kontroly

Lepší kontrolu máte nad zásuvnými moduly třetích stran, které mohou způsobovat padání prohlížeče. Pokud to tak je, můžete je zablokovat. Moduly způsobující potíže Firefox 110 označuje žlutým trojúhelníkem na stránce about:third-party. I tohle je novinka určená pouze pro Windows.

Nejinak je tomu se zkvalitněním škálování a přehrávání videa na grafických kartách, které nejsou od Intelu. Tria Windows, MacOS a Linux se týká jiný aspekt, a sice vyšší výkon WebGL. V Linuxu a macOS je pak Canvas2D akcelerovaný grafickou výpočetní jednotkou.

Formuláře pro data a časy nově vyčistíte klávesovými zkratkami Ctrl+Backspace a Ctrl+Delete ve Windows a Linuxu, případně Cmd+Backspace a Cmd+Delete v macOS. Poslední uživatelská novinka spočívá v možnosti importovat data z konkurenčních prohlížečů Opera a Vivaldi.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 110

Novinky ve Firefoxu

V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme novinky v prohlížeči Firefox od verze 92. Co Mozilla postupně přidala, vzala nebo změnila, najdete v dalších listech.

Firefox 109 už podporuje Manifest V3, který omezí blokátory reklam. Zatím nepanikařte

Původní článek z 18. 1. 2023 | autor: Petr Urban

Praktický dopad to zatím mít nebude, Firefox 109 nicméně podporuje doplňky odpovídající specifikaci označované jednoduše jako Manifest V3. Tyhle změny ve API nazvaném WebExtensions už Google připravuje od roku 2018, přičemž z uživatelského hlediska bude mít nová verze význam zejména pro specifický typ doplňků.

Google odložil revoluci v doplňcích pro Chrome. MV3 může skoncovat s blokátory reklam

Jde primárně o nástroje na filtrování obsahu na webu reklam, které už nebudou smět blokovat tolik obsahu. Typicky jde o nástroje na potlačení reklam. Změny mohou narušit např. také doplňky jako Tampermonkey, které upravují podobu a fungování stránek. Před pár týdny ovšem Google zavedení Manifestu V3 opět odložil.

Firefox zatím nadále podporuje Manifest V2, tudíž fungování doplňků pro tuto chvíli ohroženo není. Omezení třetí verze jdou na úkor lepšího soukromí a zabezpečení. Lepší by měla být i podpora mobilních zařízení. Kdy přechod doběhne, vlastně pořád nevíme, ale jednoho dne k němu dojde. Dnes si nemusíte dělat starosti.

Pokud v prohlížeči od Mozilly něco poznáte hned, tak je to nová podoba tlačítka pro doplňky, která se může objevit na navigační liště. Po vzoru konkurence teď doplňky reprezentuje dílek puzzle. Jen jej z nějakého důvodu nemůžete skrýt, a to ani tehdy, máte-li nainstalováno nula doplňků.

Firefox pro Windows zase přidává ochranu proti zneužití procesu pro přehrávání multimédií, čímž snižuje šanci, že bude proces zneužit malwarem. Také umožňuje nástrojům pro výběr data a času naprogramovaným v HTML, aby mohly být ovládány pouze klávesnicí.

Od 16. ledna už ve Firefoxu nejsou dostupné barevné motivy vzhledu Colorways, viz podkapitola Firefox 94. Proč, to nikdo neví. Pokud jste si ale některý aktivovali, zůstane vám. V macOS došlo ke změně reakce na stisk Cmd a kolečka myši – dojde k posunu na stránce místo k přiblížení či oddálení.

Zdroje: Mozilla Add-ons Community Blog | poznámky k vydání Firefoxu 109

Firefox 108

Původní článek z 14. 12. 2022 | autor: Petr Urban

Sto sedmé vydání jsme v našem přehledu přeskočili, protože nebylo významné. Firefox 108 oproti tomu láká na výraznější novinky. Ve Windows 11 využívá nový režim efektivity, který krotí procesy na pozadí ve prospěch delší výdrže počítače na akumulátor, ovšem může to být za cenu omezení funkčnosti.

Správce úloh pro Windows 11 přidává klávesové zkratky. Opět už funguje Delete

Režim efektivity prohlížeč zapíná u stránek na pozadí, což poznáte na první pohled, když otevřete Správce úloh. Panely v režimu efektivity jsou totiž zešedlé a visí vedle nich zelený indikátor.

Firefox do výbavy přidává vlastní správce procesů, který před mnoha lety jako běžnou věc zavedl Chrome. Stejně jako v tomto prohlížeči jej vyvoláte klávesovou zkratkou Shift+Escape a jasně v něm uvidíte, jak moc počítač zatěžuje konkrétní stránka a součást programu. Žrouty tak odhalíte a můžete s nimi naložit dle libosti.

Díky lepší práci s rámy v zátěži Firefox 108 dosahuje lepších výsledků v benchmarku MotionMark. Doufejme, že se to pozitivně projeví také v každodenní praxi. Správně by už měly být zobrazovány obrázky s barevným profilem ICC 4, program i zase správně podporuje neanglické znaky při tisku formulářů v PDF.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 108

Firefox 106

Původní článek z 19. 10. 2022 | autor: Petr Urban

Máme před sebou největší vydání Firefoxu za dlouhou dobu. Dříve oznámená editace PDF ve verzi 106 nastupuje a ačkoli nezastoupí pokročilé (a většinou placené) editory, na úplně základní operace by vám prohlížeč stačit mohl. Do dokumentu vložíte vlastní text, něco v něm nakreslíte nebo přidáte podpis.

Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza

Aspoň podle seznamu změn. Jak se přidává podpis, jsem nezjistil. V tomto kontextu je důležité zmínit, že se Mozilla rozhodla k jedné změně – pokud Firefox nastavíte jako výchozí internetový prohlížeč, stane se současně výchozí čtečkou PDF. Platí to pro Windows.

Anonymní režim více na očích

Mozilla se rozhodla změnit přístup k anonymnímu režimu prohlížení. Aby nebyl tak schovaný, najedete teď v nabídce Start samostatný spouštěč. Respektive se anonymní režim spuštění přes samostatný spouštěcí soubor private_browsing.exe.

V ikoně vládne symbol masky s fialovým pozadím, přičemž klasické logo Firefoxu je vložené jako malý přílepek. Že jste v anonymním režimu prozrazuje výrazný štítek v záhlaví okna.

Díky novému přístupu si můžete anonymní režim připnout přímo na hlavní panel nebo ke Startu. Roky však příkaz pro otevření anonymního okna skýtá seznam odkazů, který vyvoláte pravým tlačítkem myši nad ikonou Firefoxu na hlavním panelu, případně ve Startu (kde to ale už neplatí ve Windows 11). Tohle ale zřejmě kdekdo mine, takže samostatná ikona bude viditelnější.

Firefox View a barevné motivy

Po spuštění si všimnete připnutého panelu s logem Firefoxu. Pokud máte připnuté běžné weby, tak tenhle je ještě předběhne (a odděluje jej svislá čára). Obsahem tohoto panelu je Firefox View, což je přehled nad nedávno prohlíženým obsahem. V praxi si tak na počítači na tomto místě nalistujete stránky, které jste si předtím otevřeli na mobilu.

Nebo tady uvidíte naposledy zavřené stránky. Momentálně zde z nějakého důvodu najdete i zvláštních barevné motivy vzhledu, které budou dostupné jen do 17. ledna. Kolekce pojmenovaná jako Independent Voices představuje další novinku a připomíná motivy, které Mozilla nabídla v minulosti a po čase je rovněž stáhla (viz verze 97).

Opět jde o několik hlavních barev, přičemž ke každé najdete namíchané tři variace od jemné po výrazné odstíny. Poslední větší novinka se vztahuje k těm, kteří používají macOS 10.15 nebo novější. Z některých obrázků můžete extrahovat text, je-li dobře čitelný, přičemž Firefox podporuje systémový nástroj na předčítání.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 106

Firefox 105

Původní článek z 22. 9. 2022 | autor: Petr Urban

Mozilla tentokrát zlepšuje drobnosti. Firefox 105 do dialogu s náhledem tisku přidává možnost vytisknout jen aktuálně zobrazenou stránku. Na laptopech oceníte ovládání gesty na touchpadu. Posunutí dvěma prsty doleva či doprava znamená návrat na předešlou nebo přechod na následující stránku v historii. Platí pouze ve Windows.

Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza

Firefox pro macOS aspoň eliminuje chyby vedoucí ke špatnému zaznamenávání posouvání po stránce prostřednictvím touchpadu. Opět se zlepšil výkon, ovšem v dost specifické oblasti. Vyhledávání v obsáhlých seznamech je až dvakrát rychlejší.

Především se ale zlepšila práce s pamětí. Varianta prohlížeče pro Windows lépe zvládá případy, kdy je paměti nedostatek. Je tím myšleno, že program hned nespadne. Firefox pro Linux méně pravděpodobně vyčerpá paměť a navíc i v situacích, kdy je paměti nedostatek, běží svižněji.

Stopátá verze platí spíše za servisní vydání, jehož instalaci ovšem stejně doporučujeme už jen kvůli opraveným chybám. Vývojový tým i zalepil několik děr včetně čtyř zranitelných míst s vysokou prioritou.

Zdroje: Mozilla Foundation Security Advisory 2022-40 | poznámky k vydání Firefoxu 105

Firefox 104

Původní článek z 25. 8. 2022 | autor: Petr Urban

Sága s podporou titulků v režimu Picture-in-Picture (PiP) pokračuje. Podle Mozilly už Firefox od verze 104 v tomto ohledu podporuje též Disney+. Totéž původně tvrdila u verze 102, přičemž informaci později stáhla.

Málo viditelná novinka sice nezpůsobí revoluci, množná si však všimnete zlepšení výdrže počítače. Firefox totiž při minimalizaci nebo zakrytí okna neomezí jen webové stránky, ale stejným způsobem přiškrtí také činnost sama sebe. Tedy procesů zodpovědných za fungování a vykreslování uživatelského prostředí, které budou méně aktivní.

Firefox Profiler by dále měl být schopný měřit spotřebu elektrické energie stránky ve wattech. Tahle analytická funkce je dostupná jen ve Windows 11 a na počítačích s procesorem M1.

Prohlížeč podporuje funkce scroll-snap-stop property a re-snapping. Jejich názvy si pamatovat nemusíte, důležité je, že díky nim weby dokáží zachovat pozici na stránce i při načtení dalšího obsahu. Pokud funkci využijí, neměla by vám stránka během prohlížení lidově řečeno odskakovat.

Plus by už měla fungovat klávesová zkratka Shift+Ctrl+V, případně Cmd+V pro vkládání neformátovaného obsahu do polí pro neformátovaný text. Vývojový tým opravil i několik bezpečnostních chyb.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 104

Firefox 103

Původní článek z 27. 7. 2022 | autor: Petr Urban

Stotřetí vydání Firefoxu v dokumentech ve formátu PDF pro přehlednost zvýrazňuje pole, u kterých je požadováno, abyste je vyplnili. Vývojový tým se dále opět věnoval režimu PiP (Picture-in-Picture). Od minule zobrazí titulky, tentokrát si vzezření titulků upravíte k obrazu svému. Učiníte tak přímo v plovoucím okně.

Firefox čtečku PDF doplní o základní nástroje na editaci. Nabídne kreslení a vkládání textu

Mimochodem, minule slíbená podpora HBO Max zřejmě vzala za své. Mozilla v seznamu změn rekapituluje dostupnost zbývajících služeb, které spolu s ním minule oznámila, ale HBO mezi nimi dnes není. A titulky se mi v PiP nezobrazují.

Klávesnici se nyní můžete snadno navigovat mezi tlačítky na navigační liště. Stačí se přepnout do adresního řádku (Ctrl+L) a následně už klávesou Tab přeskakujete z jedné skupiny tlačítek do druhé. Pro obrácený směr zmáčkněte Shift+Tab. Mezi jednotlivými tlačítky se pohybujte šipkami, tlačítko aktivujete mezerníkem či Enterem. Na web se vrátíte klávesou F6.

Ovládání navigační lišty pomocí klávesnice můžete vypnout na stránce about:config, když předvolbu browser.toolbars.keyboard_navigation přepnete na false. Pokud ve Windows používáte asistivní funkci pro zvětšení textů, oceníte, že se ve Firefoxu konečně zvětší také texty v uživatelském prostředí prohlížeče a na stránkách.

Z technických vylepšení se můžete těšit na lepší podporu obrazovek s vysokou obnovovací frekvencí, tj. od 120 Hz. Na počítačích s macOS zase zaznamenáte rychlejší odezvu v momentech, kdy je procesor značně vytížený. Firefox 103 také zapíná dříve testovanou technologii Total Cookie Protection, která izoluje cookies třetích stran. Posiluje tak ochranu proti sledování. Poslední novinku představuje připnutí prohlížeče na hlavní panel. Platí to pro Windows 10 a 11.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 103 | Firefox Help

Firefox 102

Původní článek z 29. 6. 2022 | autor: Petr Urban

Kdyby vás štvalo, že Firefox při každém zahájeném stahování otevře informační panel, který ukazuje průběh akce, tak teď už samovolnému otevírání zamezíte. Stačí, když vyvoláte kontextovou nabídku tlačítka pro stahování, a zrušíte označení předvolby Zobrazit tento panel při zahájení stahování.

V plnohodnotném nastavení programu ji nenajdete. Právě taková je první novinka ve Firefoxu 102. Čerstvé vydání dále rozšiřuje podporu titulků v režimu Picture-in-Picture na služby HBO Max, Funimation, Dailymotion, Tubi, Disney+ Hotstar a SonyLIV.

Vývojový tým posílil přísnou ochranu proti sledování, která si poradí s přídavnými parametry v adresách URL. Typicky v části řetězce najdete parametry jako source, utm_source, utm_medium aj. Je to něco, co mainstreamové prohlížeče nedělají, nedávno se kvůli důslednosti ochrany proti sledování hádali tvůrci prohlížečů Brave a DuckDuckGo. Přísná úroveň ochrany je ve Firefoxu volitelná.

Určitému typu bezpečnostních incidentů Firefox 102 předchází tím, že dekódování audia vyčleňuje do separátního procesu, který podléhá přísnější izolaci. K průlomu touto cestou by tak dojít nemělo, potažmo se šance významně snížila. Vyřešeny byly také potíže se čtečkami obrazovek pro Windows.

Stodruhá verze se stává novou iterací Firefoxu ESR, navazuje tak na verzi 91 ESR. Její podpora skončí ke dni 20. září 2022.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 102

Firefox 101

Původní článek z 1. 6. 2022 | autor: Petr Urban

Pro první vydání následující po jubilejní stovce si Mozilla nenachystala mnoho novinek. Ta stěžejní je ale důležitá, pokud tedy aspoň někdy provozujete v prohlížeči online schůzky. Od Firefoxu 101 můžete během videokonference používat tolik mikrofonů, kolik chcete, případně vlastníte.

„Máte vypnutý mikrofon“. Tak zněla nejčastěji pronesená věta na Zoomu v roce 2021

Což především znamená, že můžete změnit mikrofon (tedy pokud to webová aplikace podporuje), aniž byste museli opustit relaci. Dále můžete v nastavení většině typů souborů určit, jaká akce se má provést po stažení. Potenciálně si tak ušetříte rutinní krok.

Prohlížeč webovým stránkám umožňuje detekovat žádost o zobrazení obsahu ve vyšším kontrastu. Což tedy stránka může splnit, pokud kontrastní styl zobrazení nabízí. Nebo může učinit pravý opak, zkrátka splnit požadavek z vaší strany. Jako vždycky vývojový tým opravil pár zranitelných míst v kódu, takže aktualizaci zbytečně neodkládejte.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 101

Firefox 100

Původní článek z 5. 5. 2022 | autor: Petr Urban

Sté verze prohlížečů nás dosud neuchvátily a Firefox 100 to trochu mění. Posuvníky se ve Windows 11 a v Linuxu po chvíli skryjí, byť mohou být i nadále vždy viditelné. Především režim obraz-v-obraze (PiP) podporuje titulky ve službách YouTube, Prime Video a Netflix.

Chrome 110 odkopl staré verze Windows a zlepší kvalitu videa díky technologii od Nvidie

Titulky se zobrazí rovněž na stránkách používajících Web Video Text Track (WebVTT), patří k nim např. Coursera. Zlepšila se i práce s jazyky. Pokud Firefox nainstalujete do systému, jehož jazyk neodpovídá jazyku instalátoru, zeptá se vás, kterou mutaci chcete používat. Mně se dotaz při testování nikdy nezobrazil. Zkoušel jsem českou a slovenskou jazykovou mutaci v anglickém prostředí Windows 11 verze 22H2.

Kontrola pravopisu již probíhá najednou ve více jazycích, stojíte-li o to. Jiné prohlížeče paralelní kontrolu pravopisu nabízí roky, ve Firefoxu bylo nutné se mezi jazyky manuálně přepínat. Jen pozor na to, že všechny jazyky, které mají být při kontrole pravopisu zohledněny, musíte označit v kontextové nabídce.

Akcelerace formátu AV1

Firefox pro macOS 11 a novější podporuje video s HDR, takže pokud máte současně podporovanou obrazovku, můžete funkci začít využívat s YouTubem.

Vývojový tým dále zprovoznil hardwarově akcelerované dekódování videí ve formátu AV1. To se týká počítačů s Windows a grafickými čipy řad AMD RDNA 2 (nikoli Navi 24) a GeForce 30. Z modrého tábora jsou podporovány grafické čipy jedenácté generace a novější (tj. Ice Lake).

Neobejdete se bez AV1 Video Extension ze Storu. Konkurenční Chrome hardwarovou akceleraci nabídl již před dvěma roky, pro malou Mozillu to ale nebyla priorita s ohledem na velice nízké procento zařízení, které splňovaly požadavky. Dále platí, že přehrávání videí na grafických čipech od Intelu je energetické méně náročné než dřív.

Zdroje: Bug 1652945 / Bugzilla | The Mozilla Blog | poznámky k vydání Firefoxu 100

Firefox 99

Původní článek z 8. 4. 2022 | autor: Lukáš Václavík

Mozilla tento týden vydala poslední dvoucifernou verzi svého prohlížeče. A to je také asi to nejzajímavější, co se o novém Firefoxu 99 dá napsat. Ze strany vývojářů šlo tentokrát hlavně o opravy chyb.

Ve Windows 11 brzy snadno nastavíte výchozí prohlížeč. Řeknou vám také, že máte nepodporovaný hardware

Tvůrci záplatovali jedenáct bezpečnostních děr a posílili sandboxový režim na Linuxu, takže procesy, které mají pracují s webovým obsahem, už nemohou přímo přistupovat k ploše, resp. grafickému serveru X11.

Vyhledávač ve čtečce PDF nově umí rozlišovat mezi písmenky s a bez diakritiky. V Německu a Francii dokáže Firefox automaticky vyplňovat údaje o platebních kartách. A v režimu čtečky lze nově klávesou „N“ aktivovat čtení nahlas, ovšem pořád bez podpory češtiny. No a to je pro tento měsíc vše.

Protože toto vydání Firefoxu byla nuda, přidáme alespoň zajímavou statistiku přímo od Mozilly. Ta uvádí, že jen 36,5 % uživatelů na PC instaluje doplňky. Většině tedy stačí funkce obsažené přímo v prohlížeči.

Jsou však velké regionální rozdíly. Například v Číně a Brazílii si doplňky instaluje jen okolo 20 % uživatelů, v Rusku je to skoro 60 %. A který je ten nejpopulárnější? S 4,5% podílem je to pochopitelně uBlock Origin.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 99

Firefox 98

Původní článek z 8. 3. 2022 | autor: Petr Urban

Jak Mozilla předeslala, tak učinila. Firefox ve verzi 98 mění chování a po vzoru Chromu se už neptá, co má udělat se souborem, který chcete stáhnout. Ve výchozím stavu jej rovnou stáhne do předem určené složky. Pokud vám tohle chování nevyhovuje, můžete se vždycky vybrat, stačí zajít od nastavení programu.

Vivaldi 5.6 integruje Mastodon do postranního panelu. Skupiny webů můžete připnout

Aspoň částečně. Ruší se možnost výběru aplikace, pomocí která se má daný soubor hned otevřít (tj. případ, kdy nezvolíte pouhé stažení do složky). Přidružení si maximálně předem určíte v nastavení. Minimálně Windows ale oproti tomu umožňuje, abyste soubor pomocí kontextové nabídky snadno otevřeli v jiném než výchozím programu.

Panel se stahovanými soubory se otevře automaticky po spuštění stahování. V kontextové nabídce můžete vybrat příkaz, aby se soubor automaticky otevřel po stažení, což může soužit jako alternativa k původnímu chování Firefoxu. Nabídku s možnostmi, jak se souborem naložit (včetně přímého otevření bez uložení do uživatelského adresáře), jako jeden z mála nabízí Vivaldi.

Dále si někteří všimnou, že se změnilo nastavení výchozího vyhledávače. Vyplývá to z toho, že se Mozilla s provozovatelem nedohodla. Konkrétně však žádné vyhledávače nejmenuje. Zdá se, že Googlu v Česku se to nedotklo.

Zdroje: poznámky k vydání Firefoxu 98

Firefox 97

Původní článek ze 9. 2. 2022 | autor: Petr Urban

Podobně jako Edge 98 o pár dní dřív, tak také Firefox 97 předělává posuvníky pro pohyb po stránce tak, aby odpovídaly designovému stylu Windows 11. Jsou menší a šipky se skrývají, pokud zrovna nad posuvníkem nelevitujete ukazatelem myši. Neodpovídají ale posuvníkům, které vídáme v aplikacích od Microsoftu.

Mozilla dále deaktivovala na podzim představené barevné motivy vzhledu. K dispozici byly vždy tři úrovně pro každou hlavní barvu a celkem osmnáct kombinací. Světlé odstíny nezatěžovaly oči, aplikovat jste mohli i motivy se sytými barvami. Motiv nastavený před 8. únorem vám zůstane, dokud jej necháte nastavený. Po vypnutí už ale není cesty zpět.

Výrobce dopředu upozornil, že barevná schémata z veřejného prostoru po čase stáhne, motivaci k rozhodnutí nesdělil. Barevné oblečky z Firefoxu nicméně nemizí úplně, jen se časem budou měnit. Aktuálně v prohlížeči najdete šestici barevných schémat, jimiž uživatelské prostředí oživíte. Více v galerii.

Došlo také k odstranění přímé možnosti tisknout v Linuxu pomocí PostScriptu. Tisk na tiskárnách podporujících PostScript je nicméně stále podporován. Ve Firefoxu pro macOS byl upraven systém načítání písem, díky čemuž se podle Mozilly v některých situacích nové panely otevírají rychleji.

Zdroje: Nápověda aplikace Firefox | poznámky k vydání Firefoxu 97

Firefox 96

Původní článek ze 12. 1. 2022 | autor: Petr Urban

První vydání v novém roce má za sebou už také prohlížeč od Mozilly, u něhož se podařilo výrazně snížit zatížení hlavního vlákna. Kdybyste prostřednictvím Firefoxu volali, zaznamenáte zlepšení v oblasti automatického potlačování šumu, automatického zesílení a v menší míře také při potlačení ozvěny.

Chrome 110 odkopl staré verze Windows a zlepší kvalitu videa díky technologii od Nvidie

Dále už Firefox 96 nabízí jen jednu novinku, která může viditelně ovlivnit uživatelský zážitek. Mění se politika pro příjem cookies, konkrétně prohlížeč vynucuje použití atributu SameSite=Lax. (Pokud atribut není specifikován, prohlížeč s cookie zachází, jako by měla právě takový atribut.)

Konkrétně má nová politika zabránit útokům označovaným jako Cross-Site Request Forgery. Během nich útočící subjekt napodobuje důvěryhodného uživatele, díky čemuž může posílat příkazy webu, který je akceptuje. Dále Firefox cookies ze stejné domény, ale s odlišným schématem už nepovažuje za cookies pocházející ze stejné stránky.

Cookies s atributem SameSite=None musí pocházet ze zabezpečeného kontextu, tj. přestane fungovat komunikace nezabezpečeným spojením. Nová pravidla mohou omezit fungování webů, typicky si úprav nevšimnete. Firefox 96 dále opravil 18 zranitelných míst v kódu a řadu běžných chyb.

Zdroje: MDN (1 | 2) | poznámky k vydání Firefoxu 96

Firefox 95

Původní článek ze 7. 12. 2021 | autor: Karel Kilián

Webový prohlížeč Mozilla Firefox vyšel v nové verzi s číslem 95. Jde o poslední vydání v letošním roce, jež přichází pět týdnů po uvolnění Firefoxu 94. Nejedná se o velkou aktualizaci, přesto přináší několik zajímavých změn, které zpříjemní prohlížení webu.

Do Microsoft Storu zamířil Firefox. Stáhnete jak ve Windows 11, tak ve Windows 10

Tato verze především vylepšuje funkci Obraz v obraze. K dispozici je úplně nová možnost, schovávající se v kontextové nabídce pod pravým tlačítkem myši, jež umožňuje přesun tlačítka pro aktivaci režimu na levou, nebo pravou stranu obrazu. Dosud byla k dispozici pouze možnost toto tlačítko schovat.

Firefox také nově umožňuje používat sadu nástrojů RLBox pro sandboxování knihoven třetích stran, která na všech podporovaných platformách chrání prohlížeč před potenciálními bezpečnostními zranitelnostmi v knihovnách. To by mělo přinést vyšší bezpečnost samotné aplikace.

Kromě toho tato verze přidává možnost přepsat údaje o prohlížeči (tj. hodnoty User Agent) pro web Slack.com, jež umožňuje uživatelům Firefoxu, kteří chtějí používat tuto proprietární platformu pro komunikaci, využívat více funkcí volání a také přístup k takzvaným Slack Huddles.

Uživatelům operačního systému macOS slibuje Firefox 95 snížení spotřeby elektrické energie při používání integrovaného softwarového dekódování videa při sledování v režimu celé obrazovky na různých populárních streamovacích webech, jako je Amazon Prime Video nebo Netflix.

Kde získat poslední verzi?

Tato verze samozřejmě také řeší různé chyby a bezpečnostní problémy, takže jde o doporučenou aktualizaci, kterou by si měl stáhnout každý uživatel tohoto webového prohlížeče. Jestliže máte Firefox nainstalovaný, měl by se aktualizovat automaticky při svém spuštění, případně můžete použít nabídku Nápověda | O aplikaci Firefox.

I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf

Nejnovější verzi bezplatného webového prohlížeče s otevřeným zdrojovým kódem můžete stáhnout také ze serveru Mozilla FTP, kde jsou k dispozici instalační balíčky pro 32- i 64bitové operační systémy Windows, Linux a macOS.

Firefox 94

Původní článek z 3. 11. 2011 | autor: Lukáš Václavík

Mozilla včera vydala Firefox 94. Nová verze desktopového prohlížeče pro Windows, macOS a Linux láká na upravený vzhled, optimalizace a další zlepšováky.

Půl milionu lidí ohrožovala dvojice škodlivých doplňků. Narušovaly aktualizační proces Firefoxu

Hned po instalaci nebo aktualizaci ze starší verze vás Firefox vyzve k tomu, jestli nechcete používat některý z nových barevných motivů. Firefox 94 je nazývá Colorways, jde o šest motivů s podzimními barvami, každý ve třech provedeních – světlém, tmavém a kombinovaném. Výběrem se změní paleta barev používaná v nabídkách, lištách a u jiných ovládacích prvků aplikace. Kdo však nechce, může používat standardní motiv.

Prohlížeč teď standardně nevaruje uživatele, pokud se rozhodne zavřít Firefox, v němž má otevřeno několik panelů. Chování však lze v nastavení změnit. Novinkou jsou také tiché aktualizace na pozadí Windows. Firefox si stáhne novou verzi a nainstaluje ji, i když má zavřená všechna okna. Také toto je možné změnit a nechat provádět aktualizace ručně.

Ve Windows 11 již fungují tzv. Snap Layouts. Podržením myši nad tlačítkem pro maximalizaci okna už tedy vyskočí nabídka s výběrem, do které části monitoru se Firefox umístí a jak moc místa zabere. Uživatelé macOS se zase mohou těšit na ultraúsporný režim při přehrávání celoobrazového videa, díky němuž se prodlouží výdrž MacBooků. Zatím to ale funguje je na YouTubu a Twitchi.

Mozilla ale obecně slibuje úspornější běh aplikace. Měly by se snížit paměťové nároky i využití procesoru a zrychlí se start prohlížeče. Přibyla také nová stránka about:unloads, na níž lze uvolnit paměť z procesů na pozadí. Panely na pozadí se tedy uspí a po kliknutí se znovu načtou. Uvolnění paměti ale na rozdíl od konkurenčního Edge probíhá ručně, nikoliv automaticky.

Po měsících testování už Mozilla ve výchozím nastavení aktivovat ochranu Site Isolation coby lék na zranitelnost Spectre. Jeden web by tak už neměl mít přístup k datům jiné stránky. Vývojáři rovněž opravili 14 bezpečnostních děr.

Firefox 93

Původní článek z 6. 10. 2021 | autor: Lukáš Václavík

Na počítače s Windows, macOS a Linuxem včera dorazil nový Firefox 93. Mozilla záplatovala osm děr, odstranila starý šifrovací algoritmus 3DES a přinesla několik užitečných novinek.

I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf

Prohlížeč nově umí vyplňovat interaktivní PDF využívající formulářové prvky XFA (XML Forms Architecture). Po měsících testování také přibyla podpora svobodného obrazového formátu AVIF. Ten vychází z videa AV1 a má schopnosti, díky nimž by mohl nahradit JPEG, PNG i GIF.

Firefox 93 dokáže ve Windows uspávat otevřené panely, aby předešel pádům kvůli nedostatku volné paměti. Na rozdíl od jiných prohlížečů není tato novinka nijak nastavitelná, funguje automaticky. Firefox zkrátka v době krize uspí nejstarší panely. Po kliknutí se opět načtou.

Vývojáři dále ladili technologii pro blokování sledovacích prvků, takže by neměla tolik rozbíjet webové stránky. Upravili též politiku HTTP referrerů uvedenou ve Firefoxu 87, kterou ale weby mohly obejít. Pokud si stránka načte obsah (obrázek, css, script…) z cizího serveru, předá mu kompletní URL, které kromě adresy může uchovávat i různé stavové nebo identifikační údaje. Firefox je smaže a předá jen název domény. Obě technologie fungují jen s nastavenou striktní ochranou proti sledování.

Firefox též nově varuje před soubory, které se stahují přes protokol HTTP na stránce zabezpečené HTTPS. Obdobné varování ukáže u souborů, které do počítačů zamíří z vložených iframů. Typicky by mohlo jít o automaticky stahovaný malware z „nečestných“ webů.

Microsoft Store se otevře. Budou v něm alternativní prohlížeče i obchody se softwarem

Budoucí Firefoxy bude možné instalovat z Microsoft Storu. Redmondská společnost nedávno změnila pravidla a v obchodě se konečně mohou objevit konkurenti Edge. Opera a Yandex Browser už v katalogu jsou, Mozilla by tam svůj prohlížeč měla dostat do konce roku.

Firefox 92

Původní článek z 10. 9. 2021 | autor: Lukáš Václavík

Mozilla po čtyřech týdnech vydala další verzi Firefoxu. Seznam změn dvaadevadesátky je nezvykly krátký. Vývojáři záplatovali šest bezpečnostních děr, optimalizovali javascriptový engine, vylepšili podporu macOS a ladili automatické přesměrování na HTTPS.

Mozilla vydala Firefox 91 a chystá bezpečnostní „superpředplatné“

Trochu hmatatelnější novinky se dočkal Firefox 92 pro Android, který nově podporuje Web Authentication API, díky čemuž bude na webech fungovat přihlašování pomocí bezpečnostních tokenů, jako jsou USB, NFC či Bluetooth klíče. Ty můžete využít u českého eGovernmentu (skrz MojeID), ale také jimi lze chránit účty u Googlu, Microsoftu nebo Facebooku.

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?

Nový Firefox 37 pro iOS pak umožňuje ručně vkládat nové účty do správce hesel, na hlavní lištu přibylo tlačítko pro návrat na domovskou stránku a na tu vás prohlížeč přesměruje i poté, co Firefox necháte více než čtyři hodiny bez povšimnutí.

Na počítačích by letos měly vyjít ještě tři větší aktualizace, Firefox 93 dorazí 5. října. Shodou okolností ve stejný den jako Windows 11.

Přečtěte si také: