Putin vystoupí před poslanci a dalšími členy vládnoucí elity s každoročním projevem o stavu země 21. února, tři dny před výročím ruské invaze na Ukrajinu. Ruský prezident loni projev několikrát odložil, pravděpodobně v naději, že bude moci ohlásit dílčí ruská vítězství, píše ISW. Jeho proslovy ku příležitosti nejrůznějších výročí byly v posledních měsících spíš nevýrazné.

Datum vystoupení letos zároveň připadá na první výročí uznání Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR) ze strany Ruska. Analytici proto očekávají, že Putin představí začlenění okupovaných ukrajinských území a bude je prezentovat jako nový úspěch. Samozvané útvary na východě Ukrajiny Kyjev ani Západ neuznávají.

Ruské vojenské selhání i nadále Putinovi znemožňuje předstoupit před ruskou veřejnost a sdílet s ní úspěchy. Od dobytí Severodoněcku loni v červenci ruská armáda nedosáhla žádného významného operačního úspěchu. Ukrajinské síly od té doby osvobodily téměř 18.000 kilometrů čtverečních území.

Putin možná naplánoval výroční proslov v očekávání, že ruské síly zajistí alespoň taktický úspěch v oblasti východoukrajinského Bachmutu, uvádí analytici. Jeho vojáci ale v intenzivním tažení od loňského července dobyli v oblasti zhruba 500 kilometrů čtverečních, přičemž utrpěli mimořádné ztráty. Ztráty vojáků a vybavení jsou vysoké i na straně Ukrajiny, její jednotky ale město stále brání a nedovolí tak Putinovi, aby s blížícím se výročím vpádu na Ukrajinu vyhlásil jeho dobytí.

Co se týče nové mobilizační vlny, většina ukazatelů a odborných hodnocení naznačuje, že ji Putin příští týden neohlásí. Ruská armáda již nasadila značnou část svých stávajících vojenských útvarů do ofenzivních operací na Ukrajině a nedostatek záloh pravděpodobně odradí Putina od vyhlášení zcela nové rozsáhlé ofenzivy, domnívají se experti ISW.