“Další ruský vzdušný útok. Drony a rakety vyslali v noci. Bohužel jsou zásahy na severu a západě Ukrajiny a také v Dněpropetrovské a Kirovohradské oblasti,” napsal v příspěvku na telegramu Jermak. “Rusové poněkud změnili taktiku. Provádějí aktivní průzkum, používají falešné cíle. Protivzdušná obrana se ale vypořádala s většinou nepřátelských střel a dronů,” dodal.

Ruské síly vyslaly širokou škálu různých střel, celkem 36 v rámci dvouhodinového útoku, uvedl dnes náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Ukrajinci jich podle něj sestřelili 16. Při předchozích vlnách měla protivzdušná obrana větší úspěšnost, podotkla agentura AP, podle které Rusko možná hledá způsoby, jak překonat ukrajinskou obranu posílenou západními systémy.

Ve městě Pavlohrad, které leží zhruba 60 kilometrů východně od Dnipra, si rakety vyžádaly jeden život, sedm zraněných, zničily sedm domů a dalších 30 poškodily. Poškozený je také průmyslový podnik, který zachvátil požár. Hasičům se plameny podařilo uhasit.

“Příšerná noc v Pavlohradu. Nepřítel město zasáhl raketami tři hodiny po půlnoci (2:00 SEČ), když lidé pokojně spali ve svých domovech. Zemřela 79letá žena,” napsal na telegramu nový gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.

Škody už dnes brzy ráno ohlásila Lvovská oblast, kde podle šéfa oblastní správy Maksyma Kozyckého Rusko zasáhlo blíže neurčené zařízení kritické infrastruktury. Na místě podle něj začalo hořet, požár se ale podařilo uhasit. “Nejsou žádní zranění nebo mrtví,” napsal Kozyckyj na telegramu.

Poškozenou kritickou infrastrukturu hlásí i středoukrajinský Kremenčuk, který podle agentury Unian v noci zasáhly dvě střely. Ukrajinské ministerstvo energetiky uvedlo, že i navzdory útokům je ukrajinská síť schopná pokrýt poptávku koncových zákazníků.

Ruská vojska téměř před rokem zahájila invazi na Ukrajinu. Po řadě neúspěchů na frontě v létě a na podzim spustila Moskva na začátku loňského října pravidelné vzdušné útoky na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu.