“Dříve si ho (letectvo) šetřili do zóny, kde funguje ukrajinská protivzdušná obrana, téměř nelétalo. Teď se ale rozhodli změnit taktiku,” uvedl výše zmíněný zdroj. Doplnil, že podle jeho mínění bude Ukrajina ruské letouny ve velkém likvidovat, ale i přesto bude nová ruská taktika ukrajinským ozbrojeným silám působit problémy.

List Financial Times (FT) tento týden upozornil, že Rusko k hranicím s Ukrajinou stahuje bojová letadla a vrtulníky, aby s jejich pomocí podpořilo pokračující invazi na Ukrajinu. Podle informací listu americký ministr obrany Lloyd Austin na jednom z nedávných setkání se spojenci Ukrajiny varoval, že ruské letectvo nadále představuje hrozbu. Na úterní tiskové konferenci pak Austin také zdůraznil, že Ukrajina zatím nemá k dispozici dostatek prostředků protivzdušné obrany.

“Ruské pozemní síly jsou značně vyčerpány, to je hlavní indikátor, že začnou (Rusové) používat letectvo,” sdělil FT jeho nejmenovaný zdroj.

Armádní analytici oslovení investigativním portálem Važnyje istorii se domnívají, že Rusko má sice k dispozici dostatek letadel, nedostává se mu ale zkušených a kvalifikovaných letců. Analytik Jan Matvejev je toho názoru, že nedostatek letců Rusku neumožní využít letectvo ve větší míře než dosud. “Už v březnu minulého roku se šířily informace, že za knipl posílají nedoškolené účastníky kurzů. Možná, že za uplynulých 11 měsíců dokázaly ruské vzdušné síly velkou část posádek v mimořádném procesu doškolit. Ale jak známe efektivitu ruské armády a úřadů, tak je to nepravděpodobné.” sdělil Matvejev.

Jiný armádní expert, který se nepřál být jmenován, portálu sdělil, že ruské letectvo bude navíc jen s obtížemi čelit ukrajinské protivzdušné obraně. Aby se ruské letouny vyhnuly jejím prostředkům, budou nuceny létat v nízké výšce. V tom případě se ale mohou stát terčem přenosných systémů obrany, například raket Stinger, které se odpalují z ramene.

“Při poskytování bezprostřední podpory vojsk obvykle letadla létají v malé výšce. V takové, kde jsou v dosahu ručních zařízení,” uvedl shodně s ním Matvejev.

Boj s ruským letectvem se bude od toho současného, kdy Ukrajina čelí především řízeným střelám a dronům, značně lišit. Řízené střely sice mohou představovat obtížný cíl díky své velké rychlosti a drony díky tomu, že létají nízko. Stíhačky ale mohou manévrovat, zatímco raketa letí po trajektorii, která sice může být také složitá, ale do velké míry předvídatelná.

Na možnost, že Rusko aktivněji nasadí své letectvo, poukázal ve své zprávě také Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS) sídlící v Londýně.