Premiér Petr Fiala (ODS) se sejde si ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), přičemž zhodnotí plnění programového prohlášení a konsolidace veřejných financí. Podle ekonoma Ladislava Tajovského ale Stanjura zatím nemá dobré výsledky. „Funguje nejhůř, jak jsem si uměl představit, coby člen ODS popírá veškeré předvolební sliby,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj Stanjura selhal například ve zdaňování velkých firem nebo ve snaze naplnit státní rozpočet, který je „děravý jak cedník“.

Ekonom Pavel Peterka to ale vidí pozitivněji. „Loňský rok byl velmi náročný a následoval řadu těžkých let, ať už jde o covid, či začátky inflace. Naopak bych vypíchnul snahu ministra financí o konsolidaci státního rozpočtu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Připustil, že se to sice zatím úplně nedaří, podle něj je to ale způsobené také tím, že v loňském roce se uskutečnilo mnoho voleb a politická reprezentace měla kvůli tomu „svázané ruce“. „Na druhou stranu to vypadá, že ministr financí bere problematiku děravého rozpočtu vážně a bude se snažit o konsolidaci,“ sdělil Peterka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inflace je rozlité mléko, bude pokračovat. Šílené, lidé přijdou o třetinu úspor, říká expert

Zda dojde ke slibované úspoře 70 miliard korun, to podle něj záleží na politické odvaze. „Skloňuje se problematika zdanění živnostníků, což je těžké rozhodnutí. Bilancujete na hranici, jak udržet státní rozpočet v chodu a zároveň nespáchat politickou sebevraždu. Můžeme ale předpokládat, že alespoň 50 miliard se najít podaří,“ řekl Peterka. Stanjura se podle něj bude muset podívat na daňové příjmy. „Bylo zmíněno DPH, na pořadu dne ale budou i spotřební daně a případně navýšení daňového zatížení živnostníků,“ dodal ekonom.

Podle Tajovského je ale zvyšování zdanění absurdním krokem. „Národu se podařilo vštípit přesvědčení, že problém se musí řešit na straně výdajů. Jediné řešení, což je konsolidace veřejných financí, musí začít tím, že se zastropují příjmy a stát bude muset vyjít s tím, co už vybírá,“ řekl s tím, že k tomu ale téměř jistě nedojde.

Podotkl také, že zaměstnanec odvádí z průměrného příjmu přes 61 procent. „To je neuvěřitelné.  A jestli si v této situaci někdo troufne mluvit o tom, že je potřeba zvýšit daně, je to nehorázné,“ zdůraznil Tajovský.