„Vyšetřovatel Okresního ředitelství policie v Čadci obvinil devatenáctiletého mladíka z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Na základě dosud provedeného šetření bylo zjištěno, že v lyžařském středisku Velká Rača Oščadnica, část Lalíky, měl sjíždět horní část sjezdovky, kde před jejím zlomem do prudšího sjezdu z dosud nezjištěných příčin zezadu narazil do před ním jedoucího nezletilého lyžaře,“ uvedla podle webu Nový čas žilinská krajská policejní mluvčí Zuzana Šefčíková s tím, že dítě utrpělo zranění neslučitelná se životem. Další okolnosti případu jsou podle ní předmětem probíhajícího vyšetřování.

Výše případného trestu bude záležet na okolnostech, za kterých k nehodě došlo. Za usmrcení z nedbalosti běžně hrozí trest do výše tří let odnětí svobody. Pokud je ale spácháno na chráněné osobě (například na dítěti), může jít až o pět let za mřížemi. Policii bude zřejmě také zajímat, zda muž poskytl osmiletému Alexovi první pomoc. Pokud ne, spáchal další trestný čin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Děsivou srážku na svahu zachytilo video. Přiřítil se lyžař, který malého Alexe odmrštil

Podle informací lyžařského střediska jel devatenáctiletý lyžař nepřiměřenou rychlostí. „Na základě kamerových záznamů jsme zjistili, že k nehodě došlo tak, že lyžař jel po sjezdovce nepřiměřenou rychlostí, a to dokonce v místě, kde nemohl vidět, jestli se pod horizontem kopce nenacházejí další osoby,“ popsal nehodu Patrik Sučík z lyžařského střediska Velká Rača. „Měl dát pozor a počítat se situací, která může nastat za horizontem,“ dodal Ján Poláček z Horské záchranné služby.

I na sjezdovce platí pravidla

Slovenští policisté po tragické nehodě upozornili veřejnost, že na sjezdovce je potřeba dodržovat určitá pravidla. „Osoba na lyžařské trati je povinna chovat se tak, aby neohrozila život, zdraví a nebo majetek, poskytnout podle svých schopností a možností pomoc při úraze a oznámit úraz horské službě nebo provozovateli,“ informovali na Facebooku. Každý lyžař je také povinen přizpůsobit svou jízdu povaze a stavu sjezdovky a svým schopnostem.

„Je potřeba být opravdu zodpovědný jak k sobě, tak k druhým, protože pokud svým chováním člověk způsobí zranění nebo smrt jiné osobě, bude vše řešeno podle platných právních předpisů,“ dodali policisté.

Horská záchranná služba v této souvislosti zdůraznila, že je nutné dodržovat pravidla Mezinárodní lyžařské federace, které mimo jiné popisují správné způsoby předjíždění či zastavení. A upravují také chování po nehodách na sjezdovkách: „Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.“

Některé skiareály volají po zřízení lyžařské policie. Slovenské ministerstvo vnitra ale podle mluvčí resortu Zuzany Eliášové nic takového zatím neplánuje. „Uvedená tragédie na sjezdovce nás nesmírně mrzí, ale podobným nešťastným událostem lze předcházet především osobní zodpovědností, bezpečným přístupem a opatrností vůči ostatním,“ uvedla Eliášová pro web Nový čas.