„Povalili mě na zem, kopali do mě, plivali, tahali za vlasy a říkali mi kostelní krysa,“ vzpomínal Kocáb na hrůzné zážitky z dětství. I přesto, že se ocitl v pekelné situaci, už tehdy prý v sobě pociťoval jakýsi vzdor. „Ležel jsem na zemi a zpíval si Ovčáci, čtveráci, oni do mě kopali ještě více. Nezranili mě, byly to jen děti,“ doplnil.

Spolužáci ho šikanovali nejen ve třídě. „Honili mě i v družině a chtěli mě zbít, proto jsem vždycky běžel k farním vratům a rychle se přes ně přehoupl. Oni to zprvu neuměli, ale časem se naučili. Skončilo to tak, že mě ztloukli v mém pokoji na posteli,“ prozradil Kocáb.

Mohlo by vás zajímat: Prezident chce být na známce jen v nezvyklé poloze. Proč mu žena kontroluje esemesky?

Na agresi svých spolužáků si prý docela rychle zvykl. „Jelikož jsem se s šikanou dostal poměrně rychle do kontaktu, zvykl jsem si na ni a netrápila mě. Rodiče byli kovaní. Otec byl od 50. let pravidelně předváděn k výslechu StB. To znamená, že prvek odporu proti komunismu u nás byl. Všechny tyto projevy jsme tomu přičítali. Rodiče mě vždycky informovali, o co jde a velmi brzy jsem to začal brát jako jakýsi vzdor a hrdinství. Takže pokud jsem zrovna nedostal čerstvě do huby, bylo mi to jedno,“ pokračoval osmašedesátiletý umělec.

Oporou byl Kocábovi kamarád, vídají se dodnes

Velkou oporou mu byl jeho kamarád. „Měl jsem spřízněnou duši, blízkého přítele Jana Nedvěda, který byl na tom vlastně ještě hůř. Pocházel z rodiny letničních, což byli ještě nábožnější fanatici než evangelíci, kteří se nacházeli pod větším tlakem. Byl to kamarád, který mi zůstal dodnes,“ řekl Kocáb.

Mohlo by vás zajímat: Jenovéfa Boková skrývala sladké tajemství. Herečka bude brzy maminkou

Zkušenosti z prvního stupně nakonec dokázal zúročit. „Vzpamatoval jsem se z toho a stal se jakousi autoritou dobráků. Ti uličníci byli často propadlíci, klidně i přes dva ročníky, proto byli tak agresivní,“ vysvětlil. Celý rozhovor si můžete poslechnout v premiérovém dílu pořadu Povídej v neděli 19. února od 21:25 na CNN Prima NEWS.

Po ukončení základní školy nastoupil Kocáb na gymnázium a poté na konzervatoř. „V té době jsem se začínal profilovat jako antikomunista. I když musím říct, že touha po tom, hrát muziku, mi překážela. Bylo jasné, že za každý hrubší projev hrozí vyhazov,“ dodal Kocáb.