Ministři Fialovy vlády si pohrávají s myšlenkou daňových změn či úprav. Jednou z nich se má stát i návrh na vyšší odvody ze sociálního pojištění pro živnostníky a podnikatele. Předlohu připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Ucelený návrh ale zatím nemá. Do médií měl pouze uniknout dokument, podle kterého by se částka odvodů mohla během tří let zvýšit o 60 procent. To však vláda odmítá.

Samotný návrh se přitom kromě bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nelíbí ani části politiků, kteří jsou v klubech koaličních stran. „Rozhodně s tím nesouhlasím. Živnostníci mají jiná rizika než zaměstnanci. Částka by se jim určitě zvyšovat neměla,“ řekla pro CNN Prima NEWS senátorka z klubu ODS a TOP 09 Jitka Chalánková.

ČTĚTE TAKÉ: Víme, že bude hůř. Ceny budou růst dál, říkají experti

Podobně předlohu hodnotí i senátor a někdejší člen hnutí STAN Zdeněk Hraba, jenž zasedá také v klubu ODS a TOP 09. „Nejsem pro zvýšení zátěže živnostníků. Živnostníci nejsou parazité, jak je nazýval exministr Mládek. Živnostník pracuje „na sebe“ a stát by si měl takových lidí vážit. Stejně jako každého pracujícího člověka,“ uvedl Hraba.

Ten také připomíná, že živnostníci oproti zaměstnancům nemají nárok na dovolenou, nemají pevnou pracovní dobu a jejich práce proto může skončit ze dne na den. „Proto je režim jejich odvodů odlišný. A především je vždy lepší, když člověk pracuje, než aby byl závislý na státu,“ řekl Hraba.

Se stoprocentní podporou vedle toho vláda nemůže počítat ani u svých poslanců. Zejména v klubu ODS se podle informací CNN Prima NEWS objevují hlasy, dle kterých by stát neměl na odvody sahat.

Proti razantnímu zvýšení odvodů vystoupil i předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Navyšování odvodů OSVČ o 60 procent za Piráty rozhodně nepodporujeme. Pokud by se férově nepřenastavil i systém minimálních odvodů podle výše příjmů, pohřbilo by to živnostníky s menšími příjmy a odrazovalo lidi od podnikání,“ uvedl Bartoš na sociálních sítích.

I přes kritiku a negativní postoje ale předseda vlády Fiala navýšení odvodů zvažuje. Připustil to i v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Svůj postoj zopakoval i po čtvrteční tiskové konferenci na ministerstvu financí. „Je to potřeba? Každý odborník řekne, že ano. Například proto, aby osoby samostatně výdělečně činné měly jistotu slušné penze ve chvíli, kdy se rozhodnou skončit. Úprava je na místě. Je ale otázkou budoucnosti, jestli se k tomu rozhodneme,“ řekl Fiala.