„Národní divadlo s lítostí oznamuje, že 16. února zemřela ve věku 83 let tanečnice a herečka, bývalá sólistka Laterny magiky. Laterna magika vyjadřuje rodině a pozůstalým upřímnou soustrast,“ uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

ČTĚTE TAKÉ: Vzorný student a skaut, pak bezdomovec. Kdo byl dětský herec, jehož smrt zasáhla svět filmu?

Herečka Andrsová se narodila v Praze, kde vystudovala taneční konzervatoř, uvádí dále web. V srpnu 1959 se zúčastnila konkurzu do Laterny magiky a od podzimu téhož roku byla členkou souboru. Laterna magika se stala jejím hlavním působištěm do konce aktivní taneční kariéry.

Slavná herečka tak stála u zrodu prvního celovečerního programu Laterny magiky pro tuzemské publikum, který vznikal v režii Alfréda Radoka. Otvírání studánek se stalo jednou z nejslavnějších choreografií Laterny magiky rané éry.

Objevila se v Hoffmannových povídkách, filmu Rusalka, kde se ukázala po boku Vladimíra Ráže, Josefa Hlinomaze či Jiřiny Šejbalové. Jak dále připomíná web Národního divadla, umělecká kariéra Andrsové byla relativně krátká.

Umělkyně se provdala za violoncellistu a hudebního pedagoga Alexandra Večtomova a postupně se jí narodily tři dcery. Herečka byla v angažmá Laterny magiky do roku 1978, v posledních dvou letech však již nestudovala nové role, ale věnovala se své rodině. Součástí kolektivu, byť již neformálně, byla po celý život.