Podle serveru Duvar tento opoziční politik také vyzval k co nejrychlejší opravě těchto budov, v nichž jsou podle něj kanceláře i byty. O riziku zemětřesení o síle přes sedm stupňů, které hrozí šestnáctimilionovému Istanbulu, hovoří experti už několik let.

İmamoğlu dnes rovněž uvedl, že v největším tureckém městě v minulosti, ještě před jeho nástupem do úřadu, dostalo asi 317.000 budov takzvanou stavební amnestii. To znamená, že úřady povolí po zaplacení pokuty pokračovat ve výstavbě domu, ačkoli nesplňuje všechny stavební normy, mezi něž patří i pravidla týkající se odolnosti proti případnému zemětřesení.

“Stát neměl dávat tyto amnestie. Ty budovy jsou poškozené, jsou na špatných místech a zřítí se…Kéž bych mohl obyvatelům Istanbulu říci: Spěte ve svých domech klidně,” řekl dnes İmamoğlu. Starosta rovněž vyzval ke zřízení mechanismu, na němž by se podílela jeho radnice, turecká vláda, úřad istanbulského guvernéra, ale také stavební firmy, banky či pojišťovny, a který by sjednal nápravu.

O riziku zemětřesení o síle přes sedm stupňů, které v blízké budoucnosti hrozí Istanbulu, hovoří experti už několik let. Například loni v listopadu profesor geologie Celal Şengör z Istanbulské technické univerzity (ITU) prohlásil, že takové nebezpečí “je velmi blízko”.

V roce 2019 také němečtí vědci varovali, že Istanbul může v budoucnu poškodit silné zemětřesení. Na základě dva a půl roku trvajícího měření napětí na zlomu mezi dvěma tektonickými deskami na dně Marmarského moře došli tehdy k závěru, že toto pnutí může způsobit otřesy o síle až 7,4 stupně.

Jedno z nejtragičtějších zemětřesení v novodobých dějinách Turecka udeřilo v srpnu 1999 ani ne 100 kilometrů jihovýchodně od Istanbulu. Otřesy o síle 7,6 stupně zasáhly provincii Kocaeli a zabily více než 17.000 lidí. Od té doby seizmologové varují, že další silné zemětřesení v blízkosti Istanbulu by mohlo udeřit před rokem 2030.

Přes 41.000 obětí si podle dosavadních údajů vyžádalo zemětřesení o síle 7,8 stupně, které 6. února zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie. Z toho 35.4000 mrtvých zatím evidují turecké úřady.