Milujete asijskou kuchyni a především chuť kari koření? Právě kurkuma je jeho nepostradatelnou složkou, která mu dodává typickou žlutou až oranžovožlutou barvu. Navíc jde o velmi atraktivní pokojovou rostlinu s nádhernými květy, jejíž pěstování nevyžaduje převratné zkušenosti. Jdete do toho?

Příbuzný zázvoru

Nám dobře známé koření kurkuma, přezdívané indický šafrán, pochází z hlízovitých oddenků vytrvalé byliny s názvem kurkumovník dlouhý, latinsky Curcuma longa. Blíže jde o léčivou rostlinu využívanou také jako silný antioxidant, ale i účinný pesticid, která patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a dorůstá do výšky okolo 0,6 m. Jeho největším producentem je typicky Indie, pozadu však nezůstává ani Čína a Tchaj-wan.

Rod Curcuma zahrnuje přes 120 druhů, z čehož jsou některé pěstovány pouze pro dekorativní účely. K takovým patří i kurkumovník růžový (Curcuma alismatifolia), jehož květy se velmi podobají tulipánu. Kurkumovníky jsou totiž všeobecně ceněné také právě pro své velmi atraktivní květy vhodné k řezu. Výjimkou není ani kurkumovník dlouhý, takže se kromě hlíz můžete těšit i na nádherný vzhled.

Kurkumovníky jsou totiž všeobecně ceněné také právě pro své velmi atraktivní květy vhodné k řezu. Zdroj: Canstockphoto

Jak začít?

Úspěšné pěstování začíná pořízením čerstvých oddenků. Ty lze pohodlně zakoupit buď v zahradnictví, nebo na specializovaných e-shopech. Pak už budete potřebovat jen vhodnou nádobu, která by měla mít průměr minimálně 30 cm. Čím větší však bude, tím více prostoru zbyde pro správný vývin kořenového systému rostliny s hlízkami. Další a praktičtější možností je také výsadba do menšího květináče s následným přesazením již vzrostlejších rostlin (o výšce přibližně 10 cm). 

Pořízené oddenky můžete i zkrátit, tedy rozříznout, čímž vám vznikne více sadby. Důležité je, aby každá uříznutá část měla alespoň 2, ideálně 3 pupeny. Poté je potřeba opatřit dno nádoby drenážní vrstvou z kamínků či keramzitu a zbytek vyplnit substrátem. Ten by měl být písčitohlinitý, lehký a dobře propustný. Skvěle poslouží běžný zahradnický substrát, také substrát pro pokojové rostliny nebo třeba zemina ze zahrady smíchaná s kompostem. Oddenky sázíme pupeny vzhůru a do hloubky cca 3 cm. Nezapomene výsadbu důkladně zalít a umístit na teplé místo v bytě s teplotou okolo 20 °C a více. Klíčení můžeme pomoci přikrytím nádoby mikrotenovým sáčkem, který sundáme hned, jak se klíčky začnou objevovat. V této době rostlinka potřebuje už i dostatek světla.

Oddenky lze pohodlně zakoupit buď v zahradnictví, nebo na specializovaných e-shopech. Zdroj: Canstockphoto

Co má kurkuma ráda?

Kurkumovníku vyhovuje světlé a co nejteplejší stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí. Proto se mu bude dařit na jižně nebo východně exponovaném okenním parapetu a také pokud nádobu s rostlinou postavíte do ploché misky s kamínky a vodou, která se bude postupně odpařovat a tím ji ovlažovat. V létě kurkumovník potěší letnění na balkoně, terase či zahradě. Vyberte ale spíše přistíněné místo, nebo jej situujte do skleníku. Do interiéru ho přesuňte ihned, jak klesne teplota pod 15 °C.

Zálivku je potřeba realizovat pravidelně, a hlavně v době růstu vydatně. Vhodné je i rosení, a to klidně až třikrát do týdne. Hnojení tekutými hnojivy, například pro pokojové rostliny, se během vegetační sezóny provádí jednou za dva týdny.

Kurkuma během léta ocení letnění.

Zdroj: Pixabay

První květ, pak sklizeň

Rostlina začíná nakvétat během léta (od května do července) a její květy na ní vydrží až čtvrt roku. Aby však vůbec vykvetla, potřebuje teploty alespoň okolo 25 °C a více. Ke sklizni kurkumovníku se totiž dostanete až po odkvětu, přibližně za 7 až 10 měsíců po vysazení, což běžně znamená listopad nebo prosinec. Vaši úrodu najdete v nádobě, když oklepete z kořenového systému zbytky substrátu. 

Přezimování a další pěstování

Z vámi vypěstovaných hlízek určených pro konzumaci si můžete také pár odložit a využít je k pěstování v dalším roce. Oddenky kurkumovníku přezimujte mimo substrát a v bezmrazé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 7 až 9 °C. Na přelomu března a dubna je pak opětovně vysaďte a přemístěte na teplejší stanoviště. Pokud je přes zimu necháte v nádobě se substrátem, na jaře je přesaďte do nového.

Zdroj info: Rostliny v naší zahradě, Vše o kurkumě, Naše zahrada

Fotogalerie:

     

The post Vypěstujte si vlastní kurkumu: Zvládnete to levou zadní appeared first on HomeInCube.