„Když přijedete jako turista, měli byste se tak i chovat – tedy používat vozidla připravená cestovními agenturami, a ne jezdit půjčenými motorkami bez vhodného oblečení, bez helmy, dokonce i bez řidičského průkazu, a porušovat dopravní předpisy,“ zdůvodnil Koster připravované změny na webu The Guardian.

ČTĚTE TAKÉ: Na cestovním ruchu nejvíc vydělává Paříž. Která města ji ale nejspíš předstihnou?

Během února došlo podle policejních záznamů k porušení dopravních pravidel u 171 cizinců. Někteří z nich dokonce používali padělaná řidičská oprávnění. K tomu způsobili i několik nehod. Nedávno se například srazil Rus s místním řidičem, turista byl následně zadržen za řízení v opilosti. Uvedl to portál web The Economic Times.

Na otázku, proč chystané změny přicházejí právě nyní, guvernér odpověděl. „Protože ostrov uklízíme, a to v rámci příprav na sezonu a příjezd těch, kteří tu během pandemie covidu nebyli.“

Nutné jsou další studie

Podrobnosti chystaného zákazu zatím nebyly zveřejněny. „Jsou potřeba další studie, na základě kterých následně opravíme případné chyby. Možnost půjčovat si motocykly i bez řidičských průkazů každopádně vede k problémům,“ zdůraznil náměstek guvernéra Tjok Oka Artha Ardhana Sukawati.

Ekonomika ostrova je z velké části tvořena příjmem z turistického ruchu, a stále se tak zotavuje z nedávné pandemie. Proto podle Guardianu panuje obava, že by zákaz mohl mít negativní vliv na sektor cestování, rovněž i na samotné fungování byznysu půjčování motorek.