V neděli bude oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. V Čechách od západu ojediněle, večer místy déšť. „Počasí u nás začne od západu ovlivňovat studená fronta, která bude postupně přinášet velkou oblačnost a také srážky. Během dne se budou teploty pohybovat mezi 10 až 14 °C, na východě vystoupají až k 16 °C. V 1 000 metrech na horách naměříme 6 °C, na Šumavě bude tepleji kolem 10 °C,“ uvedl meteorolog Miloš Dvořák pro CNN Prima NEWS.

Česko zasáhne saharský prach

Nad východní polovinu Česka se může v neděli přesunout písečný prach ze Sahary. Jemný poprašek podobný pylu dokáže snížit množství dopadajícího slunečního záření, a tím ovlivnit teploty, upozornili v sobotu meteorologové. Dalším charakteristickým rysem tohoto zajímavého jevu je neobvyklé zabarvení nebe do oranžových či červených tónů, zejména při východu a západu slunce.

Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států. Objevuje se i v České republice v podobě červenožlutého poprašku na oknech či automobilech. V zimě se může čerstvě napadaný sníh zbarvit do žluta až oranžova, jindy zase lidé mohli pozorovat zabarvený déšť.

pondělí začíná astronomické jaro a teplé počasí by se podle meteorologů už mělo udržet. „Začátkem týden teploty porostou. V pondělí to vypadá až na 16 °C, na Moravě až 17 °C,“ uvedl meteorolog Filip Smola pro CNN Prima NEWS s tím, že se ale mohou objevit přeháňky a déšť. Žádné velké srážky se ale neočekávají. Počasí podle něj nicméně bude kazit vítr. „V nárazech může dosahovat až 55 km/h, na horách až 70 km/h,“ doplnil. K večeru bude vítr slábnout.

ČTĚTE TAKÉ: Česko zasáhne saharský prach. Dokáže snížit množství slunečního záření a tím ovlivnit teploty

Podobné počasí očekávají meteorologové také v úterý. Obloha bude po celý den oblačná a zejména v severní polovině území se místy objeví déšť nebo přeháňky. Ojediněle také mlhy. „Nejnižší noční teploty klesnou na 6 až 2 °C. Přes den se naopak místy vyšplhají až k 17 °C, na západě naměříme kolem 11 °C,“ uvádí ČHMÚ na svém webu.

Ve středu bude polojasno, od severozápadu bude přibývat oblačnost a k večeru v Čechách místy  dorazí přeháňky. V noci se budou teploty pohybovat mezi 7 až 3 °C. Během dne naměříme 15 až 19 °C.