„Vidíme tíživou ekonomickou situaci, ale nemalujme schéma, že důchodcům něco bereme. Každý důchodce dostane něco k 750 korunám. Každý šestý důchod v této zemi jde z deficitu. Ptám se: za osm let vlády hnutí ANO tady nebyla připravena žádná důchodová reforma. A vy teď bohorovně říkáte, ať si jdeme sednout k jednomu stolu?“ řekl Rakušan v Partii na konto svého stínového protějšku z hnutí ANO.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

V kabinetu Petra Fialy (ODS) podle vicepremiéra stále probíhá debata v rámci pětikoalice, jakou podobu mají řezy do důchodových parametrů mít. Podotkl, že změna je ale nutná. „Naše vláda na rozdíl od té vaší má politickou odvahu jít do něčeho tak těžkého, jako je důchodová reforma. Musíme ji ale udělat společně, abyste ji po případných vašich vítězných volbách zase nezrušili,“ pokračoval Rakušan.

Vildumetzová ale argumentovala, že senioři měli nárok na nesníženou valorizaci, a vláda jim ji sebrala. „Teď se vžijte do situace, že Ústavní soud rozhodne ve prospěch seniorů. Takže se to bude muset vracet, popřípadě i s nějakým penále. A myslím si, že jsme měli jedinečnou možnost si sednout ke společnému stolu a přijít s racionální důchodovou reformou,“ stála za svým názorem stínová ministryně vnitra.

Z rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat snížení valorizace byla podle svých slov zklamaná. „Zjistil si pan prezident, že dostanou přidáno 36 korun? S důchodovou reformou nepřišel nikdo za x let. Myslím si, že kdyby prezident zákon nepodepsal, měli bychom jedinečnou možnost si sednout ke stolu a konečně s nějakou důchodovu reformou přijít,“ reagovala Vildumetzová.

Podrobnosti připravujeme.