Ukrajina v průběhu minulého roku obdržela od českých zbrojařů několik raketometů RM-70 v různých variantách. Mezi nimi nechyběl ani modernizovaný „Upír“, který se dočkal lepšího podvozku, silnějšího pancíře pro posádku a novějšího systému řízení palby. Video, které původně zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, má ukazovat RM-70 osazený americkým raketometným systémem M270 MLRS s lepší přesností a ničivější silou.

Ze záběrů je ale jasné, že se zbraň s československými kořeny už do bojů nezapojí. Podle agentury TASS do RM-70 ukrytého mezi stromy narazil sebevražedný dron Lancet. Naložená munice v odpalovacích tubách raketometu pak způsobila masivní explozi, po které z Upíra už nezbylo téměř nic. Za útokem mají stát ruští dronoví operátoři poblíž Avdijivky v Doněcké oblasti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdechovský si objednal vraždu bojovníka, tvrdí dezinformátoři. Prasárna, odmítl europoslanec

Další podrobnosti útoku nejsou známé, záběry nelze ověřit. Podle ruské obrany je munice v dronech jako Lancet velice efektivní a pomáhá jim ničit ukrajinské dělostřelectvo i tanky. Obrovská exploze na videu ale spíše vychází z naložených raketometných střel.

O zaslání několika kusů salvového raketometu RM-70 československé výroby na Ukrajinu se v médiích psalo již v dubnu. Tehdy však nebylo zcela jasné, jestli šlo o původní zbraň vyvinutou v 70. letech, nebo o modernizovanou verzi v podobě Vampire (česky Upír). První zprávy o přítomnosti českého Upíra na Ukrajině se objevily až v létě.

Původní československé raketomety RM-70 Grad odpalují rakety ráže 122,4 mm a spoléhají na podvozek nákladních vozidel Tatra 813 či 815. Inspirací se stal sovětský systém B21 Grad, jeho československá varianta má ovšem k dispozici dvojnásobný počet raket.

Naproti tomu za kamikaze dronem Lancet stojí společnost Zala Aero, která spadá pod ruský zbrojařský koncern Kalašnikov. K cíli se dokáže odnavigovat pomocí klasických souřadnic nebo elektrooptickým systémem. Podle výrobce dokáže zbraň ničit protivníkovy síly v okruhu 40 kilometrů.

Československý raketomet RM-70 si na Ukrajině zblízka prohlédl také reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. „Šíří se tu video zničeného RM-70, ovšem z jiného bojiště. Všechna videa, která postuji, jsou z důvodu bezpečnosti minimálně týden stará,“ uklidnil reportér své sledující na Twitteru.