„Když jsme jako vláda nastupovali, tak jsme všichni, včetně KDU-ČSL jasně řekli, že se chceme chovat jako odpovědní hospodáři – neprohlubovat schodky státního rozpočtu, který jsme přijali. Úsporu 70 miliard myslíme vážně,“ zdůraznil Výborný.

Ohradil se však vůči výtkám opozice, že by takový obnos peněz měla vláda ušetřit pouze na výdajové stránce rozpočtu. „Souhlasím s tím, že musíme šetřit, hledáme i vnitřní úspory na jednotlivých ministerstvech, například resort školství je dobrým příkladem, kde se dávkový systém elektronizoval za běhu a velmi rychle. Musíme se ale podívat také na druhou stranu, a to je ta příjmová,“ namítal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrý střet: Peksa hájil povinnou rekonstrukci domů. Pohádky ovčí babičky, reagovala Konečná

Přiznal, že budoucí vládní kroky – které by se podle zjištění CNN Prima NEWS měly týkat vyšších daní například na hazard, cigarety nebo alkohol – budou bolestivé pro všechny. Musíme ale pamatovat na princip solidarity. Dané kroky nesmí odnést ti, kteří jsou nejohroženější – nejenom penzisté, ale třeba i rodiny s dětmi,“ podotkl.

Čišté zmrazení platů nic nevyřeší

Následně vyjmenoval, kterých skupin se úsporná opatření vlády dotknou. „Například skrze nižší valorizaci to může bolet i seniory, každého. Současně si ale myslím, že musí panovat princip solidarity, kdy se na něm budou podílet i právnické osoby, firmy, podniky, ti, kterým se nyní třeba daří a jsou na tom lépe,“ uvedl Výborný.

Na tento výčet reagoval Juchelka, který si neodpustil opoziční rýpanec do vládní koalice. „Pan Výborný jmenoval úplně všechny, kteří by měli být solidární: kromě politiků. A tím pádem chápu, proč se samozřejmě nekonala už poněkolikáté mimořádná schůze Sněmovny na zmražení platů. Je to úsměvné,“ mínil.

„Na tento šťouchanec musím reagovat. Samozřejmě, že se na solidaritě musí podílet i ústavní činitelé, tohle je nepatřičné. I kolega ví, že jednání v pátek nepokračovalo kvůli tomu, že nebyli přítomní někteří z jeho kolegů. Jak jsme s ministrem Jurečkou deklarovali – chceme o tom jednat, ale se všemi. Musí tam být ANO, SPD a další strany, případně pan prezident. Musíme se dohodnout na způsobu, jak to řešit,“ reagoval Výborný s tím, že čisté zmrazení platů situaci nijak nevyřeší a scénář se bude za pár let opakovat.