Ruské carství se zhroutilo během několika měsíců a Sovětský svaz se rozpadl pouhých několik dní poté, co prezident Gorbačov oznámil svou rezignaci. Šiškin ve své nové knize tvrdí, že Putina postihne stejný osud. Podle něj ruský prezident představuje pro své okolí velký problém poté, co na něj Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač. „A nyní, když je oficiálně hledán jako zločinec, je ještě větším rizikem pro své politické partnery, několik zahraničních spojenců, občany a dokonce i pro svou rodinu,“ citoval spisovatele web Express.

ČTĚTE TAKÉ: Putin se nemusí dožít konce války. Politolog v ruské televizi kritizoval pomalou armádu

Autorovo tvrzení sdílel na Twitteru zahraniční zpravodaj a redaktor BBC John Simpson. „Diktatury se mohou zdát nedobytné, ale jen zřídka jsou,“ dodal.

Stejného názoru je i bývalý britský diplomat Reza Afshar. „To je na místě. Putin je na mnoha úrovních zátěží. Je nepravděpodobné, že přežije,“ napsal na Twitteru.

Michail Pavlovič Šiškin je považován za nejlepšího ruského novelistu. Od roku 1995 žije v exilu ve Švýcarsku, v roce 2000 získal prestižní Bookerovu cenu za své dílo The Taking of Ishmael. Jeho nová kniha Moje Rusko: Válka nebo mír má oficiálně vyjít 30. března.

Putina svrhnou jeho blízcí

Spekulace, že by se Putinův režim mohl zhroutit, se objevují již nějakou dobu. Ruská expertka Olga Lautmanová z Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) v prosinci minulého roku uvedla, že by nebyla překvapena, kdyby byl Putin  svržen v roce 2023. Bylo by pravděpodobně dílem lidí z jeho okolí, nikoliv následkem povstání.

Lautmanová se domnívá, že některé zprávy o Putinově špatném zdravotním stavu mohou být zveřejňovány jeho potenciálními soupeři, kteří chtějí podkopat jeho režim. „Pomluvy o Putinově zdraví rozšiřují bezpečnostní služby,“ řekla v rozhovoru pro britský deník The Sun.